پنجشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
ساعت : ۱۴:۰۳
کد خبر: ۱۰۱۱۰۲
|
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۰
دیده‌نشده‌ها را در شبکه یک دیدنی می‌کنیم
علی ضیا مجری و تهیه‌کننده ویژه‌برنامه نوروزی شبکه یک سیما، گفت: هشتم اسفندماه «فرمول یک» در سال ۹۷ تمام می‌شود و از بیست و پنجم اسفندماه با ویژه‌برنامه نوروزی روی آنتن می‌رویم و با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، چهره مردمی سال را انتخاب می‌کنیم.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، انتخاب چهره سال همیشه یک بحث و گمانه‌زنی داشت که کدام چهره معروف چه سینمایی، چه تلویزیونی، چه فرهنگی و حتی ورزشی قرار است به این عنوان انتخاب شود. اما امسال شبکه یک سنت‌شکنی کرده که البته مجید زین‌العابدین رییس شبکه یک چند روز پیش در گفت‌وگویی به این نکته اشاره کرد که ما از طریق  برنامه «فرمول یک» به دنبال معرفی چهره سال هستیم. این چهره اجتماعی و مردمی است؛ چرا که به نظرمان می‌رسد مردم به عنوان کسانی که در هر جایگاهی هستند نیازی به پست، مقام و جایگاه اجتماعی، هنر و ورزشکار ندارند که به این واسطه دیده شوند. نهایتاً با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار است امسال در شبکه یک چهره مردمی سال را توسط برنامه «فرمول یک» به مردم معرفی کنیم. ما با این کار یاد می‌گیریم که سیاستمداران، هنرمندان و ورزشکاران سر جای خودشان محترم، چهره اصلی ما در هر سال مردم هستند.

علی ضیا مجری و تهیه‌کننده ویژه‌برنامه نوروزی شبکه یک با اشاره به اینکه «فرمول یک» در سال ۹۷ تا هشتم اسفندماه طبق روال روی آنتن خواهد بود، گفت: «فرمول یک» تا هشتم اسفندماه روی آنتن خواهد بود و ویژه‌برنامه نوروزی ما از ۲۵ اسفندماه آغاز می‌شود و تا سال تحویل روی آنتن شبکه یک خواهیم بود. این ویژه‌برنامه ساعت ۲۳ پخش می‌شود و تلفیقی از حضور چهره‌های هنری، فرهنگی، سیاسی و ورزشی را در کنار چهره‌های برتر مردمی سال خواهیم داشت. 

وی در پاسخ به این سؤال که چطور ایده انتخاب چهره سال از میان مردم به ذهن شما رسید، تأکید کرد: همه می‌دانیم هنرمندان و ورزشکاران و عزیزان چهره ما تلاش می‌کنند و بسیار ثمراتی داشته‌اند. اما بستر اصلی همه این ثمرات و برکات، خود مردم هستند. جای چنین اتفاقی در رسانه خالی بود که مردم به قهرمانانی از جنس خودشان رأی بدهند. شخصیت‌هایی که یک مقدار پایشان را فراتر گذاشتند و در مسائل اجتماعی و خیر و برکات جامعه خودشان را سهیم دانستند.

وی افزود: البته از کنار چهره‌های دلسوز حوزه‌های مختلف هم نگذشتیم. جایی که مسعود شجاعی، کم‌آبی خرمشهر را نادیده نگرفت، علی دایی در کرمانشاه دست به کار بزرگی زد؛ تلاش‌های مؤثر رضا صادقی در مدرسه‌سازی سیستان و بلوچستان را فراموش نمی‌کنیم و عناصر مختلف دیگری چون کتایون ریاحی، مهتاب کرامتی، میترا حجار و بسیاری دیگر که همواره نسبت به مردم و مسائل مردم احساس مسئولیت کرده‌اند. این چهره‌ها را هم در نظر گرفتیم و با رایزنی‌هایی که داریم انجام می‌دهیم این چهره‌ها را در کنار برترین چهره‌های مردمی سال خواهیم داشت.

ضیا با اشاره به انتخاب یک نفر از میان ده برگزیده چهره مردمی سال گفت: ابتدا یک لیست دو هزار نفره را مشخص کردیم و با رایزنی‌ها و راهنمایی‌ها به ۵۰۰ و سپس به ۲۰۰ نفر تقلیل پیدا کرد. از میان این لیست‌ها، ۴۰ نفر گلچین شدند و در اختیار هیئت انتخاب قرار گرفتند. این هیئت منتخبی از کارشناسان شبکه یک، تیم برنامه‌ساز، خبرگزاری‌ها، هنرمندان، ورزشکاران، بازیگران سینما و تلویزیون، نویسندگان، سیاستمداران، روانشناسان، جامعه‌شناسان و فعالان اجتماعی هستند. این هیئت ۱۰ نفر را به ما اعلام کرده‌اند و روز چهارشنبه یکم اسفندماه در برنامه «فرمول یک» این اسامی را اعلام می‌کنیم.

وی افزود: از همان روز تا بیست و پنجم اسفندماه مردم با رأی دادن از طریق پیامک، اپلیکیشن و حتی حضوری با مراجعه به فرهنگ‌سراهایی چون رسانه، اشراق،‌ ارسباران و... برترین چهره‌ها را معرفی خواهند کرد. البته برای هر کدام از این رای‌گیری‌ها یک جایزه‌ای را در نظر گرفته‌ایم. این ده نفر برگزیده و البته ۴۰ نفر برگزیده به ویژه‌برنامه نوروزی شبکه یک خواهند آمد و نهایتاً یک نفر از میان این اسامی به عنوان چهره سال انتخاب می‌شود. همه اینها از نظر ما برترین هستند چون نسبت به اجتماع خودشان احساس مسئولیت کرده‌اند و این اتفاق جای تجلیل و تقدیر دارد.

این مجری و تهیه‌کننده تلویزیون گفت: در سال آینده از این منتخبان استفاده می‌کنیم. به این صورت که قرار است آنها در اقصی نقاط کشور فعالیت‌های عام‌المنفعه و خیرخواهانه انجام دهند و ما این فعالیت‌ها را در برنامه انعکاس تصویری دهیم. الگوسازی از چهره‌های نیکوکار کشور، قدردانی و سپاس از افرادی که فعالیت‌های عام‌المنفعه دارند و ترویج فرهنگ کار نیک کردن در جامعه از اهداف اصلی این ایده است. به طور کلی نوع‌دوستی، وطن‌دوستی، ایثار، شجاعت و مهربانی از شاخصه‌هایی بود که ما در انتخاب چهره برتر مردمی سال مد نظر داشتیم.

مجری و تهیه‌کننده برنامه «فرمول یک» در پاسخ به این سؤال که چرا در بین این افراد، قهرمانان ورزشی و چهره‌های هنری نیستند، عنوان کرد: از مدال‌آوران ورزشی، نفرات اول کنکور، المپیادها و جشنواره‌ها و... در جای خود و به مرور از سوی مسئولان یاد می‌شود، ولی در حوزه اجتماعی، افرادی که فعالیت‌های عام‌المنفعه و خیرخواهانه انجام می‌دهند کمتر به چشم رسانه‌ها می‌آیند و چون دیده نمی‌شوند، اصلاً از آنها تجلیل نمی‌شود. بنابراین هدف ما این بود که کاری کنیم تا در جهت ترویج فرهنگ کار خیر در تلویزیون قدمی برداریم.

ضیا درباره ایده انتخاب چهره مردمی سال گفت: ما قصد داریم فارغ از نگاه‌های مرسوم برنامه‌های نوروزی، چهره مردمی سال داشته باشیم و بهترین حالت این بود که خود مردم چهره سال را از بین خودشان انتخاب کنند. قرار است در بیلبوردهای شهری، این ۱۰ برگزیده به همراه کدهای رای‌گیری به مردم معرفی شوند.

منبع: تسنیم
نظر شما