جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
ساعت : ۰۴:۴۳
کد خبر: ۱۰۲۴۷۴
|
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
آلفونسو زگبه سفیر مکزیک در ایران با حضور در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با سعید اوحدی رییس این سازمان دیدار کرد.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آلفونسو زگبه سفیر مکزیک در ایران و هیئت همراهش سه‌شنبه یکم مردادماه با حضور در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با سعید اوحدی رییس و تعدادی از مدیران این سازمان دیدار کرد.

سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری در این دیدار با بیان اینکه سازمان فرهنگی هنری آمادگی برگزاری هفته فرهنگی با سایر کشورها را دارد، گفت: هفته‌های مختلف فرهنگی در تهران برگزار شده و مردم استقبال خوبی از این رویدادها دارند.

وی در ادامه به معرفی ظرفیت‌ها و مراکز فرهنگی سازمان فرهنگی هنری پرداخت و عنوان کرد: بیش از ۳۰ سالن سینما و بیش از ۹۷ کتابخانه در تهران داریم که کتابخانه‌ها به ویژه در تابستان بسیار فعال هستند و خیلی از دانش‌آموزان و دانشجویان از آن استفاده می‌کنند. ۳۵ فرهنگ‌سرا هم داریم که فرهنگ‌سراهای بهمن و خاوران بزرگ‌ترین فرهنگ‌سراهایمان هستند که خودشان به عنوان یک شهر کوچک محسوب می‌شوند. مجموعه دیگرمان باغ‌موزه قصر است که بیش از ۱۰۰ سال قبل و در دوران قاجار کاربری قصر داشته، پس از آن در دوره پهلوی به زندان تبدیل شد و بسیاری از افرادی که در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی نقش داشتند، در این مکان زندانی بودند. چند سال پیش تصمیم گرفته شد که این زندان به یک مکان فرهنگی تبدیل شود و امروز از فضاهای فرهنگی منحصر به فرد شهر تهران به حساب می‌آید و یکی از مکان‌های پیشنهادی ما برای برگزاری هفته فرهنگی مکزیک است.

رییس سازمان فرهنگی هنری اضافه کرد: باغ کتاب تهران دیگر ظرفیت سازمان فرهنگی هنری است که با وسعتی بیش از ۶۰ هزار متر مربع و انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری گوناگون میزبان همه گروه‌های سنی شهروندان است. اخیراً هم نخستین پردیس مغز و علوم شناختی خاورمیانه در باغ کتاب افتتاح شده که مکان علمی و فرهنگی بسیار زیبایی است. 

سفیر مکزیک در ایران با رییس سازمان فرهنگی هنری دیدار کرد

اوحدی برگزاری هفته فرهنگی مکزیک با همکاری سازمان فرهنگی هنری را فرصت خوبی برای گسترش همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور دانست و گفت: با توجه به اشتراکات ایران و مکزیک، اعلام آمادگی می‌کنیم که هفته فرهنگی مکزیک را در یکی از مراکز سازمان فرهنگی هنری برگزار کنیم و منتظر پیشنهادهای شما درباره جزئیات این برنامه هستیم.

وی در پایان گفت: همچنین می‌توانیم هفته فرهنگی ایران را در مکزیکوسیتی برگزار کنیم و با توجه به ظرفیت‌هایی که بین دو کشور وجود دارد، می‌توانیم گام مهمی در راستای شناساندن فرهنگ و هنر ایران به مردم مکزیک برداریم.

سفیر مکزیک در ایران: ایران و مکزیک شباهت‌های فرهنگی و هنری زیادی دارند

آلفونسو زگبه سفیر مکزیک در ایران نیز از برپایی این نشست ابراز خرسندی کرد و گفت: ایران و مکزیک شباهت‌های فرهنگی و هنری زیادی دارند. در بدو ورود متوجه شباهت‌های زیادی به ویژه در شعر و موسیقی شدم. معتقدم ایرانی‌ها به لحاظ هنری از بااستعدادترین افراد در جهان هستند و نوازندگان ایرانی ملودی‌های مکزیکی را بسیار خوب می‌نوازند.

وی افزود: سفارت ایران در مکزیک یکی از فعال‌ترین مراکز به لحاظ فرهنگی است که برنامه‌هایی در نوروز دارند و در خیابان‌های مکزیکوسیتی برنامه‌هایی اجرا می‌کنند. در این مراسم تصاویر و نمادهایی از آثار تاریخی ایران در خیابان اصلی شهر به نمایش در می‌آید و نوازندگان خیابانی در این مکان به اجرای موسیقی می‌پردازند.

سفیر مکزیک در ایران در ادامه گفت: برگزاری برنامه‌هایی مانند هفته فرهنگی کشورهای گوناگون باعث می‌شود مروری بر سنت‌های آن کشور صورت گیرد و با برپایی هفته فرهنگی مکزیک در ایران می‌توانیم نشان دهیم چه شباهت‌هایی بین فرهنگ ایران و مکزیک وجود دارد، شباهت‌هایی از لحاظ غذایی، موسیقی، شعر، نقاشی، هنرهای تجسمی، طراحی فضاهای عمومی و... که بسیار مهم است. با توجه به شباهت‌های زیادی که در سنت و فرهنگ داریم، برپایی هفته فرهنگی مکزیک در یکی از مراکز فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می‌تواند اقدام موثری در گسترش روابط دو کشور باشد. 

در پایان این نشست مقرر شد زمینه‌های همکاری‌های فرهنگی بین دو طرف بررسی شود و بسترهای لازم برای برگزاری «هفته فرهنگی مکزیک» با همکاری سازمان فرهنگی هنری فراهم شود. 

سفیر مکزیک در ایران با رییس سازمان فرهنگی هنری دیدار کرد
مطالب مرتبط
نظر شما