يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
ساعت : ۰۰:۰۰
کد خبر: ۱۰۳۵۷۶
|
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
در نشست «کوتاه با داستان» فرهنگ‌سرای اندیشه مطرح شد:
سیدمهدی شجاعی در آخرین جلسه دوره اول «کوتاه با داستان» در فرهنگ‌سرای اندیشه از توقیف جدیدترین کتاب خود در وزارت ارشاد خبر داد.
ماجرای توقیف کتاب «از کرامات شیخ» از زبان سیدمهدی شجاعیبه گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نشست پایانی دوره اول همایش‌های ماهانه «کوتاه با داستان» یکشنبه ۱۲ آبان ماه با حضور نویسندگان و جمعی از علاقه‌مندان به ادبیات در فرهنگ‌سرای اندیشه برگزار شد.

این نشست با داستان‌خوانی یکی از نویسندگان جوان آغاز شد و حمیده مشکی دو داستان کوتاه خود با نام‌های «سالگرد ازدواج» و «مثل ماهی» را برای حاضران خواند.

در بخش دوم این نشست، سیدمهدی شجاعی برای خواندن داستان کوتاه خود دعوت شد. او که میزبانی جلسات «کوتاه با داستان» را بر عهده دارد قبل از خواندن داستان خود گفت: حاضران در جلسات کوتاه با داستان به خاطر دارند که در جلسات متعددی، داستان‌هایی را از مجموعه داستان «از کرامات شیخ» می‌خواندم. این داستان‌ها آرام‌آرام زیاد شد تا به یک مجموعه رسید و آن را در اختیار وزارت ارشاد قرار دادیم تا مجوز دریافت کند، اما مجوز ندادند و اکنون در توقیف است. این مسئله باعث شد تا پرونده بعدی «از کرامات شیخ» باز شود. داستانی که در این جلسه می‌خوانم اولین داستان از مجموعه دوم است که در باب توقیف کتاب اول نوشته شده است.

شجاعی داستان طنز خود را برای حاضران خواند که با تشویق‌های مخاطبان همراه شد.

ماجرای توقیف کتاب «از کرامات شیخ» از زبان سیدمهدی شجاعی

در بخش دیگری از نشست «کوتاه با داستان» نوبت به داستان‌خوانی مجید قیصری نویسنده آثاری مانند «سه کاهن»، «شماس شامی»، «نگهبان تاریکی»، «جشن همگانی»، «گور سفید» و… رسید. او قبل از خواندن داستان خود که «چای سیاه» نام داشت، گفت: یکی دو سال پیش قرار شد همراه با دوستان راجع به اربعین کارهایی بنویسیم که البته با حضور آقای مجید مجیدی قرار شد چند داستان کوتاه بنویسیم که تبدیل به فیلمنامه برای ساخت فیلم‌های اربعینی شود. البته این کار برای آن دوستان نتیجه قابل توجهی نداشت اما برای من چند طرح داستان خوب به همراه داشت. داستان «چای سیاه» یکی از همان داستان‌هاست و با توجه به اینکه نزدیک به ایام اربعین بودیم، تصمیم گرفتم این داستان را برایتان بخوانم.

سپس قیصری داستان کوتاه خود را خواند که با استقبال مخاطبان همراه شد.

ماجرای توقیف کتاب «از کرامات شیخ» از زبان سیدمهدی شجاعی

در بخش پایانی این مراسم، از همه نویسندگان حاضر در این دوره از جلسات کوتاه با داستان دعوت شد تا با حضور روی صحنه، لوح تقدیری به یادگار دریافت کنند. حسین انتظامی، احمد دهقان، محمدرضا بایرامی، رضا امیرخانی، ناهید طباطبایی، قاسمعلی فراست، نصرالله قادری، بلقیس سلیمانی، محمدمهدی رسولی، سیدعلی میرفتاح، صادق کرمیار، مجید قیصری، سعیده شفیعی، نسیم عرب‌امیری، علی فامیان، سیروس همتی، فاطمه سلیمانی، فرخنده حق‌شنو، حسین مهکام، مریم راهی، مائده مرتضوی، محمدمیثم میثمی، حسین آشتیانی، حمید عسگری، سیدمظفر شجاعی، اسماعیل باستانی و علی درستکار از جمله نویسندگان و دست‌اندرکاران برگزاری کوتاه با داستان بودند که تقدیر شدند. 

در متن لوح تقدیر اهدایی سیدمهدی شجاعی مدیر انتشارات نیستان و مدرس کلاس‌های داستان‌نویسی این دوره خطاب به نویسندگان آمده است:
«بسم‌الله الرحمن الرحیم؛ نویسنده گرانقدر و فرهیخته؛ سلام و درود بر شما که گنج بی‌زوال و ذخیره ماندگار این ملت و مملکت هستید. نشست کوتاه با داستان که اتفاقی نادر و بی‌سابقه در تاریخ ادبیات داستانی کشور ماست به مهر و همت و حضور شما شکل گرفت و محقق شد. اینکه دغدغه قصه و داستان و عشق و اهتمام دیدار با خالقان آن، جماعتی فرهنگی و فرزانه را هر ماه دور هم جمع کند تا داستان را بی‌واسطه از زبان نویسنده آن بشنوند و نفس او را در پس و پشت کلمات حس کنند و نویسنده نیز بالمعاینه از نقد و نگاه مخاطبش برای ادامه مسیر ره‌توشه بگیرد، امیدآفرین و تحسین‌برانگیز است. اکنون که به پایان دوره اول این نشست رسیده‌ایم وظیفه خود می‌دانم از شما که حقیقتاً در تکوین این اتفاق بزرگ نقشی تعیین‌کننده داشته‌اید تشکر کنم و اظهار امیدواری که انشاالله در دوره‌های آتی نیز از حضور میزبانانه و پشتوانه شما بهره‌مند شویم.
با آرزوی سلامتی و تداوم توفیقات
ارادتمند
سیدمهدی شجاعی.»

ماجرای توقیف کتاب «از کرامات شیخ» از زبان سیدمهدی شجاعی
نظر شما