جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸
ساعت : ۰۷:۵۷
کد خبر: ۷۸۴۶۲
|
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۲
در نشست مشترک شهردار تهران با اعضای اتاق بازرگانی ایران مطرح شد؛
نشست صبحانه کاری شهردار تهران با اعضای اتاق بازرگانی ایران صبح امروز با حضور دکتر محمدباقر قالیباف، اعضای اتاق بازرگانی و جمعی از فعالان اقتصادی برگزار شد.
به گزارش شهر، در جریان این نشست، بیش از 30 نفر از فعالان اقتصادی به طرح دیدگاه ها، مباحث و مشکلات خود پیرامون گسترش فضای کسب و کار و همکاری های مشترک با مدیریت شهری پرداختند.

محمدباقر قالیباف نیز پس از استماع نقطه نظرات اعضا، طی سخنانی کوتاه ضمن ابراز تشکر از نکات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی، گفت: در این نشست بحث های مهمی مطرح شد و 37 نکته در صحبت دوستان بود که حدود 14 – 15 بحث های جدی در آن وجود دارد. امیدوارم این نکات مقدمات تهیه پیش نویسی برای تفاهم نامه مشترک را فراهم کند تا در جلسه بعدی بتوانیم مسایل مربوط به آن را حل و فصل کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: حتما جمعی که اینجا حضور دارند، از جهت تجربی و کارهای کارشناسی از بنده پیشکسوت تر و بر موضوعات مسلط تر هستند، اما در این سی و اندی سالی که بنده توفیق خدمت در محیط های مختلف اعم از بخش های اقتصادی، حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی را داشته ام، می توانم بگویم که همه مشکلات ما تکراری شده اند و دائما در یک سیکل بسته ای آن ها را تکرار می کنیم و آن چالش مدیریتی است که ما با آن روبرو هستیم.

وی تاکید کرد: ما پایبند به مسائل علمی و قانونی نیستیم، از خرد جمعی استفاده نمی کنیم و به دنبال آن هستیم تا از جزئی ترین تا مهم ترین موضوعات کشور را با توافق طرفینی حل کنیم. این در حالی است که اداره یک جامعه با صرف توافق بین دو گروه، دو نفر و دو مجموعه امکان پذیر نیست. امیدوارم این نکته پیش در آمد این بحث باشد تا در پیش نویسی که می خواهیم برای توافق کاری مشترک تهیه کنیم، به آن توجه داشته باشیم و سپس بتوانیم سایر مسایل را دنبال کنیم.

شهردار تهران با اشاره به درخواست تعدادی از اعضا به منظور بخشودگی عوارض، تاکید کرد: پزشکان، تجار، سازندگان، تولیدکنندگان، آنهایی که سرویس فرهنگی و خدماتی می دهند، بیمارستان، مدرسه و مسجد درست می کنند و ... توقع دارند که از همه آن ها نباید عوارض بگیریم و یک کمک بلا عوض نیز به آن ها داشته باشیم اما مگر غیر از این ها چه چیزی در شهر وجود دارد؟

قالیباف به موضوع طرح ترافیک در شهر اشاره کرد و گفت: ما وقتی می گوییم طرح ترافیک معلوم است که محدودیتی وجود دارد، به این معنی که قرار است ما سیاست هایی را اعمال کنیم که همه با کارت مترو حرکت کنند؛ اگر قرار شد مجوز طرح ترافیک را گسترش دهیم، چرا طرح ترافیک را می گذاریم؟ به این ترتیب می توانیم طرح ترافیک را برداریم تا همه بتوانند تردد کنند. جالب است که اگر کمی به این موضوعات توجه کنیم، شاهد خواهیم بود که مسایل به سرعت قابل حل و فصل هستند.

شهردار تهران در حاشیه این نشست طی سخنانی در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی مبنی بر دریافت عوارض از فعالان اقتصادی، ابراز داشت: عوارض در واقع قانونی است که در شورای اسلامی شهر تهران تصویب می شود و هیچ کس هم نمی تواند عوارض پرداخت نکند. از این رو باید توجه داشت که عوارض نوسازی، پسماند و... قانون است و پرداخت عوارض، جزو وظایفی است که هر شهروندی باید آن را پرداخت کند و قابل بخشودن هم نیست.

وی تاکید کرد: همه معتقدند که به دلیل آنکه کار خیر انجام می دهند، نباید عوارض پرداخت کنند اما همه خدمت های شهر لازم است؛ طبیعتا قانون است که مشخص می کند چقدر باید عوارض پرداخت کنند و از چه شغل هایی باید عوارض دریافت شود. از این رو این موضوع در اختیار شخص شهردار نیست.
نظر شما