جمعه ۰۱ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۰۶:۰۲
کد خبر: ۹۳۹۵۴
|
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
انبارداران در مراسم رونمایی کتاب «خیابان تبریز»:
نویسنده کتاب‌های دفاع مقدس گفت: ای کاش یک سازمان مردم‌نهاد در کشور وجود داشت تا متولی چاپ کتاب‌های دفاع مقدس می‌شد. زیرا هر قدر مردم به یک کتاب نزدیک‌تر باشند، کتاب از تشریفات دورتر می‌شود.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، کتاب «خیابان تبریز» به قلم میثم رشیدی مهرآبادی و برگرفته از زندگی معلم شهید قدرت الله چگینی با حضور جمال‌الدین چگینی فرزند شهید، محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و جمعی از نویسندگان و محققان حوزه دفاع مقدس در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی رونمایی شد.

میثم رشیدی نویسنده کتاب خیابان تبریز بیان کرد: پیش از این زندگی‌نامه شهید چگینی را در قالب کتابی به چاپ رساندم ولی با کیفیت پایینی عرضه شد. در این مدت هر بار به کتاب نگاه می‌کردم حس خوبی نداشتم به همین منظور زندگی‌نامه شهید چگینی را در قالب کتاب جدیدی با خاطرات بیشتر به همت انتشارات مجنون به چاپ رساندم.

چاپ کتاب‌های دفاع مقدسی در انتشارات خصوصی باقی بماند
امیرحسین انبارداران مسئول انتشارات مجنون و نویسنده کتاب‌های دفاع مقدسی در این مراسم به سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: خوشحالم که توفیق چاپ این کتاب به انتشارات مجنون رسید و چند برگ به تاریخ پرافتخار دفاع مقدس افزوده شد. ای کاش یک سازمان مردم‌نهاد در کشور وجود داشت تا متولی چاپ کتاب‌های دفاع مقدسی می‌شد. زیرا هر قدر مردم به یک کتاب نزدیک‌تر باشند، کتاب از تشریفات دورتر می‌شود. با یک سازمان مردمی می‌شود کتاب‌های دفاع مقدسی را از مظلومیت نجات داد.

نویسنده کتاب‌های دفاع مقدسی عنوان کرد: هر قدر به شهرها و روستاهای محروم و دورتر می‌رویم با شهدای مظلومی آشنا می‌شویم که ابعاد معنوی گسترده‌ای دارند.

مردم وارد حوزه نشر کتاب دفاع مقدسی شوند
حمید بناء نویسنده برنامه «از آسمان» در ادامه این مراسم ضمن گرامی داشت روز خبرنگار گفت: هر زمان مردم وارد میدان شدند، کار به بهترین نحو صورت گرفت. اگر مردم وارد حوزه چاپ کتاب شوند و بانی این امر شوند، تحول عظیمی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: سال گذشته ۲ هزار میلیارد کمک مردمی به کمیته امداد امام خمینی (ره) صورت گرفت. از رسانه‌ها کمک می‌خواهیم تا مردم را از ثواب چاپ کتاب آگاه سازند. کسانی که در حوزه حماسه و پایداری فعالیت دارند عاشقانه کار می‌کنند، زیرا فعالیت در این حوزه درآمد کمی دارد.

شهید چگینی چهره شناخته‌شده در استان قزوین
شهروش مدیر بنیاد شهید استان قزوین با حضور در این مراسم به سخنرانی پرداخت و گفت: مرداد و شهریور ماه یادآور یاد و خاطره شهیدان بابایی، کشوری، رجایی و چگینی است. شهید چگینی یک چهره شناخته‌شده در استان قزوین است که اگر امروز در قید حیات بود، قطعاً یکی از افراد تاثیرگذار در کشور بود. امروز افرادی که در استان قزوین مسئولیتی را بر عهده دارند از شاگردان شهید چگینی بودند.

شهروش تصریح کرد: شهید چگینی در قزوین فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌ای داشت، به همین دلیل به الیگودرز تبعید شد ولی فعالیت‌هایشان را در آنجا ادامه داد، تا جایی که یکی از افراد تاثیرگذار شهر شد.

وی به یکی از خصوصیات اخلاقی شهید اشاره کرد و گفت: زمانی که شهید چگینی در مجلس نامزد شد، سفارش کرده بود که من راضی نیستم یک برگ تبلیغاتی به دیوار منزلی نصب شود پیش از اینکه از صاحب‌خانه اجازه گرفته شود. در نهایت این شهید بزرگوار توسط منافقین شناسایی شده و یک روز در مقابل منزل و در مقابل چشمان مادر به شهادت رسید.

به معرفی شهدای گمنام بپردازیم
علی اکبر پورقناد همرزم شهید چگینی اظهار کرد: زنده نگه داشتن یاد شهدا امری مقدس است. از دست‌اندرکارانی که متولی چاپ کتاب «خیابان تبریز» بودند تشکر می‌کنم، زیرا در این کتاب به زندگی شهیدی پرداختند که با وجود فعالیت‌های گسترده، گمنام مانده است.

وی ادامه داد: حدود پنج سال پیش، یک سازمان مردم‌نهاد با کمک پیشکسوتان دوران دفاع مقدس تحت عنوان انصار الانصار تأسیس کردیم تا به معرفی شهدایی که گمنام مانده‌اند بپردازیم. دامنه زمانی فعالیت این سازمان از سال ۴۲ تا به امروز انتخاب شده است و در آن به شهدا به دور از مسائل سیاسی می‌پردازیم.

پورقناد گفت: در این بنیاد به دنبال به دست آوردن پول نیستیم و شعار ما فرموده امام خمینی است که فرمودند در مشغله زندگی پیشکسوتان خون و شهادت را فراموش نکنیم.

«خیابان تبریز» را میثم رشیدی مهرآبادی نوشته و محسن نجفی او را در زمینه تحقیقات آن یاری داده است. ویرایش این کتاب نیز بر عهده زینب گل‌محمدی بوده است.

نویسنده این کتاب، پیش از این کتاب‌های «حاجی‌فیروز»، «مثل باران»، «سیبی که آقا به ما داد» و «معلم شهر» را به چاپ رسانده است.

شهید قدرت الله چگینی ۳۰ دی ۱۳۲۶، در شهر قزوین به دنیا آمد. تا پایان دوره کارشناسی در رشته مترجمی زبان عربی درس خواند و معاون اداره آموزش و پرورش قزوین شد. او ۱۲ شهریور ۱۳۶۰ در خیابان تبریز واقع در شهر قزوین مورد سوءقصد گروه‌های ضدانقلاب قرار گرفت و بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای قزوین و در کنار بارگاه شاهزاده حسین (ع) واقع است.


نظر شما