دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت : ۲۳:۵۳
کد خبر: ۹۳۹۵۶
|
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
بیست و پنجمین تولد ماه برگزار شد
بیست و پنجمین برنامه تولد ماه با جشن ۶۰ سالگی مهرانه مهین ترابی در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شامگاه دیشب ۲۰ مردادماه، بیست و پنجمین تولد ماه به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد. 

مهرانه مهین ترابی نماد یک زن ایرانی

شهرام کرمی، نمایش‌نامه‌نویس، کارگردان و مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اولین سخنران این مراسم بود. وی ضمن خوشامدگویی به مهمانان گفت: در شهرداری تهران برنامه‌های مختلف و متنوعی برگزار می‌شود، اما برنامه تولد ماه همیشه برای من باعث خوشحالی و مایه فخر است که باعث می‌شود بتوانیم از بزرگان کشور قدردانی کنیم. 

شهرام کرمی افزود: همیشه صحبت از این است که همه ایرانیان به مفاخر خود افتخار می‌کنند و خوشحالم که در این روزگار پیشکسوتان و بزرگان در فرهنگ و هنر این سرزمین سهم زیادی دارند. 

وی مهرانه مهین ترابی را به عنوان یکی از هنرمندان نیک این سرزمین معرفی کرد و گفت: مهین‌ترابی در عرصه تئا‌تر به عنوان کسی است که کار‌هایش همیشه قابل احترام بوده است. اگر از مرحومه یزدانیان به عنوان مادر ایرانی یاد کنیم، بانو مهین‌ترابی نماد واقعی یک زن ایرانی است که چهره معصوم و مهربان او در تمام صحنه‌ها و فیلم‌ها یادآور یک شخصیت پرمحبت ایرانی است. به پشخصه از حضور هنرمندانه این زن باشکوه ایرانی در عرصه هنر تشکر می‌کنم و امیدوارم باز هم شاهد حضور ایشان در همه عرصه‌های هنری باشیم. 

سپس امیر سماواتی - تهیه‌کننده و کارگردان - با تبریک به مناسبت تولد مهرانه مهین‌ترابی، به او گفت: از شما به خاطر زحماتی که این سال‌ها کشیده‌اید و باعث ارتقای جامعه ما شدید، قدردانی می‌کنم. ان‌شاءالله بتوانیم دوباره شما را در عرصه هنر پیروز و درخشان ببینیم. الهام پاوه‌نژاد - بازیگر – نیز به عنوان همبازی مهین ترابی در سریال به یادماندنی همسران پشت تریبون آمد و گفت: مهرانه مهین‌ترابی حق بزرگی گردن من دارند. امروز جای خیلی‌ها اینجا خالی است. تمام دوستانی که در مجموعه همسران و خانه سبز در کنار بانو مهین ترابی برایمان خاطره ساختند. 

او در ادامه با تعریف خاطره‌ای از دوران فیلمبرداری سریال‌ همسران افزود: مهرانه عزیز علاوه بر تمام ویژگی‌های حرفه‌ای که دارند یک ویژگی جالب داشتن و آن این بود که راحت می‌خوابیدند. این حسرت برانگیز‌ترین ویژگی ایشان است. من امروز با عشق و علاقه قلبی، تولدتان را تبریک می‌گویم. شما حق خواهر بزرگ صنفی مرا دارید و همیشه در قلب من جای ویژه‌ای دارید. 

اکرم محمدی به عنوان دیگر بازیگری که سابقه همکاری با مهرانه مهین ترابی را داشته است، پشت تریبون آمد و بیان کرد: واقعاً شایسته است که برای مهرانه واژه بانو را به کار ببریم. مهرانه عزیز را مثل خواهر دوست دارم. گاهی اوقات آدم‌ها در ارتباطات همدیگر را کم می‌بینند ولی ارتباط به قدری قوی است که من ایشان را هر وقت ببینم مثل روز اول دوست دارم و امیدوارم همیشه باشند و از کار‌هایش لذت ببریم. 

مهین ترابی با تکنیک و باهوش است

همچنین، مرضیه برومند - نویسنده و کارگردان تئا‌تر – که سابقه دو همکاری با مهین ترابی را دارد، اظهار کرد: کتابفروشی هدهد و سریال همه بچه‌های من کارهایی بودند که افتخار همکاری با مهرانه را داشتم. تنها کسی که در جامعه ایران از نظر فیزیک، صدا و بازی برای سریال همه بچه‌های من مناسب بود، ایشان بودند و اگر این سریال را بازی نمی‌کردند این فیلم ساخته نمی‌شد. 

برومند ادامه داد: خوشحالم در محفلی هستم که همه درس خوانده هستند و هنرمندانی که ریشه در تئا‌تر دارند. متاسفانه اکنون دو سوم کسانی که مشغول به کار هستند اطلاعاتی ندارند ولی مهرانه کسی است که بسیار با تکنیک و باهوش است و من دوست دارم که مهرانه کار کند. امیدوارم سریال‌های بهتری ساخته شود و قدر این دوستان دانسته شود. 

مرضیه برومند در پایان سخنانش هدیه خود را به مهرانه مهین ترابی تقدیم کرد. 

در ادامه، هوشنگ مرادی کرمانی - قصه‌گو و قصه‌پرداز – گفت: تولد یک هنرمند زمانی شروع می‌شود که کار هنری‌اش در معرض دید قرار بگیرد. شما جذابیت و کاریزمایی دارید که روی پرده می‌درخشید. روز و روزگارتان خوش! 

بهروز بقایی - نویسنده، کارگردان و بازیگر تلویزیون - نیز با عرض تبریک تولد به مهین ترابی گفت: هرچه باید درباره مهرانه گفت دیگران گفتند. فقط می‌گویم خیلی دوستت داریم. 

قباد شیوا دیگر هنرمندی بود که به پاس تلاش و قدردانی از زحمات بیش از سی سال مهرانه مهین ترابی پشت تریبون آمد و گفت: من از اینکه آمدم تولد پدیده‌ای زیبا، خوش فکر و هنرمند را تبریک بگویم بسیار خوشحالم. من هم مثل بقیه شما را خیلی دوست دارم. امیدوارم سال‌های سال به این ایران خوب خدمت کنید. به خودم هم تبریک می‌گویم که در خدمت شما هستم. تولد شما مبارک. 

مهرانه مرا دو بامبی می‌زد

پرستو گلستانی - بازیگر سینما و تلویزیون - نیز با ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم و تبریک تولد مهین ترابی به خاطره‌ای از سال ۱۳۶۸ اشاره کرد و گفت: در تئا‌تر بلبل سرگشته نقش ماه‌گل را بازی می‌کردم و مهرانه نقش زن‌بابای من را داشت که هر شب در این نمایش من را دو بامبی کتک می‌زد اما در پایان اجرا و پشت صحنه از من عذرخواهی می‌کرد و من را ماچ می‌کرد. من هم خوشحال می‌شدم که با من این کار را می‌کند.

این بازیگر در ادامه افزود: مهرانه جان بسیار بازیگر توانا و حرفه‌ای هستند که اخلاق بسیار حرفه‌ای و انسانی دارند و هرچه بگویم کم گفته‌ام. ایشان همیشه نان بازویشان را می‌خورند. 

 در ادامه حسین محجوبی – نقاش- نیز گفت: خوشحالم که بیست و پنجمین برنامه تولد ماه را برای یک بانوی نازنین جشن می‌گیریم. خانم مهین ترابی سال‌های سال است که کارهای درخشان شما را دیده‌ایم. شما جایگاه ویژه‌ای دارید. از اینکه به این زمان رسیدیم که جایگاه زن را در سرزمین ایران قدر بدانیم خوشحالم. از صمیم قلب سلامتی برایتان می‌خواهم و به وجود عزیزانی مثل شما افتخار می‌کنم. 

سیامک اطلسی – بازیگر و کارگردان – نیز با اشاره به ساخت فیلم دومین سفر پرماجرا با بازی مهرانه مهین ترابی و فردوس کاویانی گفت: بیشتر طنز آن فیلم را این دو عزیز تنظیم کردند و کمک کردند این فیلم را ساختیم. تولدت را صمیمانه تبریک می‌گویم. 

همچنین، افسر اسدی - بازیگر - در ادامه این مراسم گفت: من هیچ وقت سعادت این را نداشتم که با ایشان در یک کار مشارکت باشم. البته خاطرات من از مهرانه کم نیست، خاطره مشترک اخیر ما مربوط می‌شود به سفری روحانی به مکه که مهرانه با یکی از خصلت‌های خوب همیشگی‌اش صبورانه و با حوصله تجربیات معنوی من را گوش می‌کرد. برای مهرانه عزیز آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون دارم. 

در ادامه این مراسم، کلیپی از عکس‌های مهرانه مهین‌ترابی پخش شد. 

مهین ترابی هنرمندی تراز اول

در ادامه، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: خوشحالم که در بیست و پنجمین تولدماه بالاخره تولد یکی از بانوان هنرمند هم در این برنامه گرفته شد. مهرانه مهین‌ترابی یکی از هنرمندان تراز اول کشور است و نظیر سریال‌های همسران، دیگر در سطح این سریال نداشتیم. هدف اصلی از اجرای این برنامه تجلیل و معرفی هنرمندان عزیز کشور به نسل جوان است. ما خیلی خوشحال می‌شویم که جوانان کشور ما هنرمندان دنیا را بشناسند اما بد است که هنرمندان کشور خود را نشناسند و کارهایی را که کردند، ندانند. 

وی افزود: شهرداری‌ها در سایر شهر‌ها هم می‌توانند به تأثیر از شهرداری تهران هر ماه برای هنرمندان شهرشان نیز تولد برگزار کنند. از هنرمندانی که اینجا شرف حضور دارند تشکر می‌کنم و تولد این هنرمند بزرگ را به خودشان و همه هنرمندان و جامعه عزیزمان و خانواده محترمشان تبریک می‌گویم و برایشان عمر طولانی آرزو می‌کنم. 

سرنوشت ما انسان‌ها به هم گره خورده است

در پایان این مراسم مهرانه مهین‌ترابی ضمن تشکر از مهمانان گفت: من خیلی خوشحالم که دعوت به این برنامه را پذیرفتم و از اینکه دوستانم را دیدم خوشحالم. با مرضیه برومند بعضی وقت‌ها کل کل داشتیم اما عاشقش هستم و برای من یک هنرمند به تمام معناست. خلاق است و خودش خلق می‌کند. اگر کار‌هایش را مرور کنید دنیایی را برایتان خلق کره که منحصر به فرد است. من به کار کردن با مرضیه برومند افتخار می‌کنم. از برادرم، خواهر و همه کسانی که ۶۰ سال من را در زندگی تحمل کردند، تشکر می‌کنم. 

وی ادامه داد: از بهزاد فراهانی که صدایش خاطره بچگی‌های من است تشکر می‌کنم. او از اولین آدم‌هایی است که من را به دنیای رویا و خیال‌پردازی برد آن هم با داستان شب در رادیو. در حقیقت ما انسان‌ها به صورت ناخواسته روی هم تاثیر می‌گذاریم. همیشه دوست داشتم تا خیلی بیشتر هوای یکدیگر را داشته باشیم چون همه ما به هم وابسته‌ایم و سرنوشت ما به هم گره خورده است. 

در پایان این مراسم مهرانه مهین‌ترابی شمع کیک تولد خود را فوت کرد و مهمانان هدایای خود را تقدیم او کردند. 
مطالب مرتبط
نظر شما