دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
ساعت : ۱۵:۰۵
کد خبر: ۹۷۶۰۴
|
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
گزیده‌ای از استریوسکوپ‌های قاجاری در موزه عکاسخانه شهر؛
نمایشگاه عکس تاریخی «نگاهی به عکس‌های جهان نما» از روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۶ به مناسبت روز جهانی موزه‌ها در موزه عکسخانه شهر افتتاح می‌شود.
نمایشگاه عکس تاریخی «نگاهی به عکس‌های جهان نما»
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران،نمایشگاه عکس تاریخی «نگاهی به عکس‌های جهان نما» بخشی از عکس‌های استریوسکوپی یا برجسته‌نمایی عکاسان دوره قاجار است که از مجموعه شخصی خانواد مرحوم علی‌اصغر فولادی‌مهر جمع آوری شده است.

اصل این عکس‌ها برای نخستین بار در ایران به نمایش گذاشته می‌شود. تعداد این عکس‌ها ۵۰ قطعه است. 

این عکس‌ها در جریان سفر ناصرالدین شاه (درسال ۱۲۸۰قمری/۱۸۶۴میلادی) به خراسان و بسیاری دیگر از عکس‌های مجموعه، در سفر اول مظفرالدین شاه به اروپا (از۲۳ فروردین ۱۲۷۹هـجری شمسی برابر با ۱۲ آوریل ۱۹۰۰میلادی و ۱۱ ذیحجه ۱۳۱۷ هـجری قمری) عکاسی شده‌اند.

برای استریوسکوپی یا برجسته‌نمایی در منابع نوشتاری تاریخ عکاسی ایران، عبارت عکاسی جهان‌نما برابرسازی شده است. استریوسکوپی نوعی روش عکاسی است. در این روش یک دوربین عکاسی دو لنزی افقی، به طور هم‌زمان دو عکس با اختلاف فاصله‌ چند سانتیمتری (مانند چشم انسان) از یک موضوع را ثبت می‌کند. با دیدن این عکس‌ها از میان لنز دستگاه نمایش استریوسکوپ، ترکیب تصاویر، احساسی از دو بعد و برجستگی را در ذهن القا می‌کند. به احتمال زیاد «فرانسیس کارلیهان» که برای آموزش عکاسی در دربار ناصری استخدام شده بود، نخستین دوربین دو لنزی عکاسی استریوسکوپی(Stereoscopic) را به ایران آورد و یکی از اولین افرادی که با این تکنیک آشنا شد، آقا رضا عکاس‌باشی بود. عکس‌های زیادی از او و ناصرالدین شاه در آلبوم‌خانه کاخ گلستان موجود است.

علاقه‌مندان برای بازدید می‌توانند تا روز پنجشنبه ۳۱ خرداد در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۷ و پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ به موزه عکسخانه شهر واقع در میدان هفتم تیر، میدان بهارشیراز، بوستان بهارشیراز مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88848993 تماس بگیرند یا به نشانی اینترنتی موزه www.iranphotomuseum.com مراجعه کنند.

نظر شما