جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸
ساعت : ۰۸:۲۱
کد خبر: ۹۹۰۲۲
|
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
موزه عکسخانه شهر برگزار می‌کند
نمایشگاه عکس تاریخی «تکیه دولت»؛ روایتی از تاریخ، تعزیه و معماری، از روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور مقارن با اول محرم ۱۴۴۰ هـ.ق، ساعت ۱۶ در موزه عکسخانه شهر افتتاح می‌شود.
نمایشگاه عکس تاریخی «تکیه دولت»به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نمایشگاه عکس تاریخی «تکیه دولت» حاصل چند سال پژوهش کتابخانه‌ای است که به کوشش منصور کرم‌زاده شیرانی گردآوری شده است. 
 
منصور کرم‌زاده شیرانی پژوهشگر حوزه معماری و نویسنده مقالات متعددی است.
 
در این نمایشگاه بیش از ۵۰ قطعه عکس و نقشه‌‌های هوایی تطبیقی از تکیه دولت تهران به نمایش گذاشته خواهد شد.
 
تکیه دولت بنایی است که به دستور ناصرالدین شاه و به منظور اجرای مراسم تعزیه و برگزاری آیین‌های سوگواری و روضه خوانی در ایام محرم در تهران قدیم برپا شد و تا پایان دوره قاجار به عنوان یکی از نمادهای شهر تهران محسوب می‌شد. تکیه دولت نه تنها به لحاظ معماری و جنبه‌های تاریخی بلکه از لحاظ اجرای مراسم با شکوه تعزیه نیز دارای اهمیت خاصی بوده‌ است. این عکس‌ها توسط عکاسان ایرانی و خارجی دوره قاجار به تصویر کشیده شده‌اند.
 
علاقه‌مندان برای بازدید می‌توانند تا روز پنجشنبه ۱۹ مهر در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۸ و پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ به موزه عکسخانه شهر واقع در میدان هفتم تیر، میدان بهارشیراز، بوستان بهارشیراز مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88848993 تماس بگیرند.

نظر شما