يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
ساعت : ۱۸:۰۰
کد خبر: ۱۰۱۴۰۴
|
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
رییس فرهنگ‌سرای گلستان عنوان کرد
رییس فرهنگ‌سرای گلستان از امانت‌دهی بیش از ۲۸۰ هزار کتاب در سال جاری در کتابخانه گلستان خبر داد و گفت: این کتابخانه از ۳ تا ۱۶ فروردین دایر است.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ناصر امین‌زاده رییس فرهنگ‌سرای گلستان با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ مطالعه، کتابخانه‌ها را بهترین مکان برای دسترسی علاقه‌مندان به کتاب دانست و گفت: کتاب فرهنگی‌ترین کالای رسانه‌ای است که از گذشته تا به امروز در اختیار ما بوده و بستر خوبی را برای انتقال دانش بشری، فرهنگ و آداب و رسوم مختلف فراهم کرده است. کتابخانه به عنوان محلی که ادب و فرهنگ در آن جاری است، همواره از احترام بسیار زیادی برخوردار بوده و تأسیس کتابخانه در یک منطقه و محله، خبری مسرت‌بخش برای اهالی آن بخش است. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم کتاب، یکی از اولین ابزارهای آموزشی است که در اختیار فرزندان ما قرار می‌گیرد و از همان سنین کودکی با آن مأنوس می‌شوند.

وی افزود: البته این روزها با ظهور فضای مجازی و گسترش شبکه‌های اجتماعی عده‌ای اعتقاد دارند که فرهنگ مطالعه در کشورمان دچار افت شده است، اما نباید فراموش کنیم که کتاب هنوز هم مهم‌ترین وسیله برای انتقال فرهنگ به شمار می‌رود و هیچ چیز نمی‌تواند جای آن را بگیرد. بسیاری از مخاطبان، مشتاقانه در انتظار کتاب‌های جدید و پرمحتوا هستند تا به ارتقای دانش و معرفت خود بپردازند و ما نیز وظیفه داریم به بهترین شکل ممکن، ساده‌ترین راه دستیابی آنان به این کالای فرهنگی را فراهم کنیم.

امین‌زاده در ادامه با اشاره به تعداد اعضای کتابخانه گلستان ادامه داد: امسال حدود ۳۲۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های منطقه ۸ هستند و از امکانات آن استفاده می‌کنند که از این رقم، بیش از ۲۰ هزار نفر عضو فعال مجموعه هستند. البته بیشتر اعضای کتابخانه‌ها دانش‌آموزان و دانشجویان هستند، اما در کنار آنها علاقه‌مندان بسیاری نیز در سنین مختلف دیده می‌شوند که خود نشان‌دهنده علاقه به کتاب در بین تمامی سنین و اقشار است. مخزن کتابخانه فرهنگ‌سرای گلستان نیز با در اختیار داشتن بیش از ۲۴۰ هزار جلد کتاب به اعضای این مرکز خدمت‌رسانی می‌کند که البته این مخزن با توجه به کتاب‌های مورد نیاز اعضا که در طول سال از سوی آنها اعلام می‌شود، به صورت سالانه به‌روز شده و کتاب‌های جدیدی برای آن خریداری می‌شود. همچنین سالن‌های مطالعه این مرکز، پذیرای آقایان و بانوان بوده و تا ساعات پایانی روز دایر است.

وی در مورد تعداد کتاب‌های امانت داده شده این مرکز در سال جاری گفت: امسال در حدود ۲۸۰ هزار کتاب به اعضای کتابخانه امانت داده شد که این کتاب‌ها در پنج بخش فارسی، لاتین، کودک و نوجوان، کمک‌آموزشی و سمعی بصری است. نگاهی به تعداد کتاب‌های امانت داده شده، نشان می‌دهد که کتب ارائه‌شده در بخش کودک و نوجوان در رتبه دوم این آمار کلی قرار دارد. این موضوع نشان‌دهنده آن است که با وجود جو منفی ایجاد شده پیرامون کاهش میانگین مطالعه در کشور با آمارهای امیدوارکننده‌ای مواجه هستیم و فرهنگ کتاب‌خوانی تأثیر فراوانی بر اقشار جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان دارد.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۸ به بخش دیگری از فعالیت‌های ادبی کتابخانه‌های منطقه ۸ پرداخت و گفت: در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و ایجاد علاقه‌مندی در بین مخاطبان، برنامه‌های ادبی متنوعی در نظر گرفته شده است. یکی از برنامه‌های مهم ادبی که در تمام طول سال برگزار می‌شود، نشست‌های ادبی حافظ‌خوانی، مثنوی‌خوانی و شاهنامه‌خوانی است. این نشست‌های ادبی که تأکید ویژه‌ای بر آموزش ادبیات کهن ایرانی دارد، با حضور جمع زیادی از علاقه‌مندان برگزار می‌شود. نشست ادبی حافظ‌خوانی با حضور استاد عبدالحمید ضیایی و نشست مثنوی‌خوانی زیر نظر سپیده موسوی به صورت هفتگی برگزار می‌شود. علاوه بر این، نشست تخصصی «ترنم قلم» با حضور چهره‌های برجسته نویسندگان و منتقدان ادبی به صورت ماهانه برگزار شده و کتاب‌های برتر روز کشور نقد و بررسی می‌شود. محفل داستان‌نویسی نیز دیگر برنامه کتابخانه گلستان برای تشویق نویسندگان جوان به تمرین نوشتن است و به پرورش استعدادهای علاقه‌مندان به ادبیات کمک شایانی می‌کند.

ناصر امین‌زاده طرح مبادله کتاب را گامی مؤثر برای بهبود سرانه مطالعه در کشور دانست و گفت: معرفی کتاب‌های مفید به اطرافیان، اولین گام کتاب‌خوان کردن است که به راحتی قابل اجراست. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که کتاب‌های معرفی‌شده قبلاً توسط یک نفر مطالعه شده باشد و خلاصه‌ای از آن را بدانیم. «هدیه دوست»، طرح مبادله کتاب بین اعضای کتابخانه گلستان است که با استقبال بسیار خوب کودکان و نوجوانان، والدینشان و آموزگاران مدارس مواجه شده است.

وی یادآور شد: کتابخانه‌های گلستان، شقایق و دکتر شهیدی در ایام تعطیلات نوروز فعالیت داشته و پذیرای علاقه‌مندان هستند. کتابخانه گلستان از ۳ فروردین تا ۱۶ فروردین و کتابخانه‌های شقایق و دکتر شهیدی از ۵ فروردین تا ۱۶ فروردین دایر بوده و دانش‌آموزان می‌توانند به صورت رایگان از این کتابخانه‌ها استفاده کنند.

منبع: ایکنا
نظر شما