شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
ساعت : ۱۶:۲۰
کد خبر: ۱۰۲۳۸۴
|
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
در یازدهمین نشست قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان مطرح شد:
یازدهمین نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان روز سه‌شنبه ۲۵ تیر با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو این قرارگاه در محل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور برگزار شد. در این نشست بر ادامه یافتن طرح هنر برای همه با محوریت حمایت از سیل‌زدگان تاکید شد.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، یازدهمین نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان روز سه‌شنبه ۲۵ تیر با حضور سعید اوحدی رییس، سید علیرضا فاطمیان‌پور معاون فرهنگی، علیرضا زندوکیلی معاون هنری، مهدی محمدی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فرهنگی هنری، حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی معاون سابق قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام حجت‌الله ذاکر معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد، نورالله مرادی قائم‌مقام حوزه ریاست سازمان صداوسیما و نمایندگانی از مجمع خیرین مدرسه‌ساز، معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، سازمان اورژانس کشور و بنیاد ملی خانواده در محل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور برگزار شد.

ادامه یافتن طرح «هنر برای همه» با محوریت حمایت از سیل‌زدگان

در این نشست حجت‌الاسلام حبیب‌‌رضا ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ضمن خیر مقدم با اشاره به فعالیت ۲۵ هزار کانون فرهنگی هنری و ۱۴ هزار کتابخانه در مساجد کشور گفت: فعالیت اجتماعی جزو ماموریت‌های ویژه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است که در سند تحول راهبردی که همین امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد، لحاظ شده است. این کانون‌ها در سه قالب هنری و ادبی، فرهنگی و اجتماعی و فضای مجازی و به صورت چندمنظوره فعالیت می‌کنند.

وی افزود: دو هزار و ۳۶۵ نفر خدمت‌رسانان کانونی را به مناطق سیل‌زده فرستادیم. همچنین مبلغان تخصصی در حوزه کودک و نوجوان به این مناطق اعزام شد. 

ارزانی بیان کرد: برگزاری جشن روزه‌اولی‌ها در تمام کشور و به صورت ویژه در مناطق سیل‌زده، برپایی کرسی‌های تلاوت نور در مساجد، برگزاری طرح ملی اوقات فراغت در دوم تیر در شهرستان پل‌دختر، توزیع غذاهای گرم توسط موکب‌های ویژه اربعین، برگزاری جشن‌های نیمه شعبان، پایگاه‌های ویژه برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی و راه‌اندازی پویش ملی «هر مسجد یک خانه» با همکاری سازمان بسیج، از جمله برنامه‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در مناطق سیل‌زده است.

ادامه یافتن طرح «هنر برای همه» با محوریت حمایت از سیل‌زدگان

در  ادامه نشست سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مرور مصوباتی که در دهمین نشست قرارگاه فرهنگی هنری اعلام شد و گزارشی از فعالیت‌هایی که انجام گرفته است، گفت: اجرای طرح «یک قهرمان، یک روستا» و فراخوان کمک و همکاری از طرف قهرمانان ملی کشور، حراج مدال‌های قهرمانان ورزشی با هدف اختصاص درآمدهای آن به مناطق سیل‌زده از جمله مصوبات این قرارگاه برای افزایش کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده است.

وی با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور از جمله نهادهای مردمی بودند که در زمینه کمک‌رسانی به سیل‌زدگان و همچنین اجرای برنامه‌های مفید فرهنگی و هنری عملکرد خوبی داشتند، بیان کرد: اولین جشنواره عکاسی «گل و دل» با هدف اطلاع‌رسانی درباره وضعیت مناطق سیل‌زده و کمک‌رسانی گسترده مردم به سیل‌زدگان برگزار شد. متولی این جشنواره فرهنگ‌سرای رسانه بود و عکس‌های فاخری برای این جشنواره ارسال شد و به دلیل استقبالی که از این جشنواره شد تصمیم داریم این نمایشگاه را در مناطق سیل‌زده نیز برپا کنیم.

اوحدی در ادامه با زنده نگه داشتن یاد و خاطره مرحوم محمدرضا حافظی رییس جامعه خیرین مدرسه‌ساز گفت: خیرین مدرسه‌ساز نیز فعالیت‌های خوبی در زمینه ساخت مدارس و همچنین ارسال مدارس پیش‌ساخته و کانکس به مناطق سیل‌زده داشته‌اند.

اوحدی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های بارز مردم کشور این است که هر گاه مشکلی در کشور پیش می‌آید، سیلی از کمک‌ها را به مناطق آسیب‌دیده ارسال می‌کنند، گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در نماز عید فطر امسال مبنی بر فراموش نشدن موضوع خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان، بازخوانی مدیریت و حضور حماسی مردم در حل مسائل و مشکلاتی که سیل به همراه داشت، از جمله اهداف این قرارگاه است. قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان کشور بر همین اساس از تمام ظرفیت‌های موجود از جمله کانون‌های فرهنگی هنری، پایگاه‌های بسیج، مبلغان و سازمان تبلیغات اسلامی در این زمینه استفاده می‌کند.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در پایان بیان کرد: پنج کمیته با عنوان؛ ورزش و اوقات فراغت، اطلاع‌رسانی، مشاوره و تحکیم بنیاد خانواده، کمیته محتوایی آموزش و جمع‌آوری کمک‌های مردمی برنامه‌ها و فعالیت‌های خود برای خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان را ادامه خواهند داد و فعالیت‌ آنها در سایت باران بارگزاری می‌شود تا اخبار خوبی به مردم این مناطق ان‌شاءالله برسد.

اوحدی در پایان از همه برای حضور در افتتاحیه هفتمین جشنواره فیلم شهر که با یک بخش ویژه با موضوع سیل با عنوان «بی‌قرار توام»، چهارشنبه ۲۶ تیر در پردیس ملت برگزار می‌شود، دعوت کرد.

ادامه یافتن طرح «هنر برای همه» با محوریت حمایت از سیل‌زدگان

در ادامه مهدی محمدی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فرهنگی هنری و مسئول کمیته اطلاع‌رسانی گزارشی از برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی «خانه خوبان» ارائه داد: در این نمایشگاه ۱۲۴ اثر از ۷۰ هنرمند به مدت یک هفته به نمایش درآمد. ارزش آثار ارائه‌شده حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلون تومان برآورد شده بود. در حراج «خانه خوبان» بالای عدد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اثر فروخته شد که دست کم ۵۰ درصد فروش این آثار کمک به سیل‌زدگان است. عواید فروش آثار بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بوده است.

وی افزود: اجرای مراسم حراج «خانه خوبان» به صورت افتخاری توسط بهرام رادان انجام شد. عدد به دست آمده از فروش آثار تقدیم مجمع خیرین مدرسه‌ساز برای تهجیز مدارس مناطق سیل‌زده می‌شود. قرار است مجددا در حاشیه همایشی که سازمان نوسازی با مجمع خیرین مدرسه‌ساز برگزار می‌کند، یک حراج دیگری برگزار کنیم.

در ادامه نشست علیرضا زندوکیلی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری گفت: طرحی را با عنوان «هنر برای همه» چند ماهی است کلید زده‌ایم. هدف از اجرای این طرح کم کردن فاصله بین طبقات بالا و پایین است. اولین اجرای این طرح در نوروز ۹۸ در پردیس تئاتر تهران با کنسرت محمد معتمدی برگزار شد.

وی افزود: هدف این است که این طرح به صورت دنباله‌دار و با رویکرد قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان ادامه پیدا کند تا ان‌شاالله بتوانیم گام مثبت و بلندی برداریم. 

در این نشست برخی از نمایندگان دستگاه‌های عضو قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان نیز به بیان پیشنهادها و نقطه‌نظرهای خود پرداختند.
مطالب مرتبط
نظر شما