چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
ساعت : ۰۲:۳۶
کد خبر: ۱۰۴۱۰۷
|
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
محمود بخرد نوازنده موسیقی در برنامه «هفته فرهنگی گلستان» در فرهنگ‌سرای گلستان گفت: بودجه فرهنگ و هنر برخی کشورهای اروپایی از هزینه‌های نظامی کشورهای جهان سوم بیشتر است.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، پنجمین روز از «هفته فرهنگی استان گلستان» در فرهنگ‌سرای گلستان با استقبال شهروندان و برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری سپری شد. محمود بخرد نوازنده موسیقی با حضور در این برنامه گفت: متولد سال ۱۳۵۴ شهر کرمانشاه و فارغ‌التحصیل هنر در رشته بازیگری تئاتر هستم. از کودکی موسیقی را شروع کردم و مدت سی سال است که به نوازندگی سازهای؛ تار، دف، سه تار، تمبک و تنبور و هنر آواز سنتی مشغول فعالیت هستم.

وی همچنین آهنگسازی در نمایش «ساعت پنج شد بابا» به کارگردانی شهرام میکائیلی، کارگردانی و بازی در نمایش «آژیر چهارگوش»، نوازندگی در نمایش «زکریای رازی» به کارگردانی مجید جعفری، آهنگسازی نمایش «شب به خیرجناب کُنت» و «آهنگ‌های شکلاتی» به کارگردانی میکائیل شهرستانی را به عنوان رزومه فعالیت هنری خود برشمرد.

بخرد بیان کرد: هنر، فرهنگ یک جامعه را می‌سازد. از صنایع دستی، ساخت ظروف سفالی گرفته تا هنر عکاسی، نقاشی و هنر موسیقی. در کشورهای پیشرفته میزان قابل توجهی از بودجه کشور صرف فرهنگ و هنر می‌شود. حتی در برخی کشورهای اروپایی همانند فرانسه و اتریش این بودجه بالاتر از هزینه‌های نظامی بسیاری از کشورهای جهان سوم است.

این نوازنده موسیقی در ادامه افزود: کشورهای پیشرفته، هنر را با ارزش می‌دانند و معتقدند جامعه زمانی ترقی می‌کند که فرهنگ و هنر آن پیشرفت کرده باشد چرا که هنر عکس العملی است از تمام رفتارهای زندگی ما که خیلی ساده از کنار آن می‌گذریم. 

بخرد اظهار داشت: بیشتر اوقات ما از کنار هنر ساده می‌گذریم، اگر به هنر عکاسی با دقت نگاه کنیم حرف‌های بسیاری دارد یا هنر موسیقی، هنری که نیاز به ترجمه ندارد؛ آواهای موسیقی ماندگار نیست مگر ضبط شود اجرای زنده موسیقی در لحظه احساسی را به مخاطب و شنونده منتقل می‌کند که اگر آن موسیقی را ضبط و دوباره گوش دهیم آن حس را نمی‌گیریم برای همین می‌گویند «موسیقی زبان خداوند است».

بخرد ضمن ابرازخرسندی از برگزاری این هفته فرهنگی به خصوص بخش موسیقی آن تاکید کرد: مردم باید در این گونه برنامه‌ها حضور یابند و با آداب و رسوم و فرهنگ کشورشان آشنا شوند. به طور مثال من رقص خنجر را فقط در فیلم‌ها دیده بودم ولی امروز از نزدیک با این هنر آیینی آشنا شدم و حس جدیدی را تجربه کردم و بدون این که سفر کنم و هزینه ای بپردازم با استان گلستان آشنا  شدم و لذت بردم.

بخرد در بخش دیگر صحبت‌هایش گفت: همه این عزیزان که در غرفه‌ها حضور دارند یا اجرای موسیقی و صحنه دارند از خانواده‌های خود دور شدند با زحمت زیاد آمدند ویک رویداد فرهنگی را رقم زدند تا مردم با استان گلستان از استان‌های بزرگ و سرسبز کشور با ظرفیت های گردشگری، اقتصادی بسیار و آداب و رسوم و هنر و فرهنگ غنی آن آشنا شوند. باید هم از این عزیزان هم دست اندرکاران و مسئول فرهنگ‌سرا برای تدارک این برنامه تشکر کرد. تازه با حضور در این برنامه‌ها درمی‌یابیم که خیلی جا ها را نرفتیم و نمی شناسیم و می توانیم به راحتی بدون سفرکردن و پرداخت کمترین هزینه ای با اقوام ، فرهنگ، آداب و سوم، سوغات، هنر وصنایع دستی شهرهای مختلف نیز آشنا شویم.

علاقه‌مندان برای بازدید از هفته فرهنگی گلستان در گلستان تا سه‌شنبه ۱۰ دی فرصت دارند از ساعت ۱۰ تا ۲۱ به نشانی نارمک، میدان هلال احمر،خیابان گلستان، بوستان فدک نگارخانه فرهنگ‌سرای گلستان، مراجعه کنند. 

نظر شما