چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
ساعت : ۰۳:۳۵
کد خبر: ۱۱۴۴۰۴
|
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
نشر پرنده کتاب «لذت تماشای فیلم» نوشته کورش جاهد را منتشر کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، «لذت تماشای فیلم» چهارمین کتاب کورش جاهد در زمینه شناخت سینما در دوران پست‌مدرن به بررسی مؤلفه های قابل اشاره در سینمای این دوران و به طور مشخص ۲۰ سال اخیر می‌پردازد. همچنین از مولفه‌های ساختاری فیلم‌ها تا مفاهیم جدید راه‌یافته به سینما و همچنین مفاهیم بینامتنی میان سینما و علوم انسانی از جمله روانشناسی، جامعه‌شناسی و فلسفه را شامل می‌شود. 

عدم قطعیت، پایان یافتن روایت‌های کلان، اشاره به تاریخ، نقش تصادف در سرنوشت شخصیت‌های فیلم، تمرکززدایی در هنر پست‌مدرن، جنبه «چندفرهنگی» در سینمای دوران جدید، دگرگونی مفهوم زمان، مفهوم «ابهام» در سینمای دوران پست‌مدرن، جایگزینی ذهنیت به جای عینیت و پرداخت بیشتر فیلم‌ها به عاملیت زنان در سینما نسبت به تاریخ پیشین این هنر عناوین برخی فصل‌های کتاب «لذت تماشای فیلم» هستند. 

در این کتاب به ۱۰ فیلم دوران جدید و ساخته‌شده در قرن ۲۱ از جمله «خود زندگی»، «هرگز رویت را برنگردان»، «تونی اردمن»، «امپراطوری درون»، «آنچه آنان داشتند»، «با آن زن حرف بزن»، «یک روز بارانی در نیویورک»، «جوکر»، «فکر می‌کنی من کی هستم؟» و «بلعیدن» پرداخته شده است.

کورش جاهد دانش‌آموخته رشته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره تهران، منتقد، مترجم و فیلم‌ساز است. «تحلیل و درک فیلم در جهان پست‌مدرن» و «سینما در دوران جدید: نشانه‌شناسی فیلم از پست‌مدرن تا امروز» دیگر تالیفات سینمایی کورش جاهد است که توسط نشر پرنده به چاپ رسیده است.
نظر شما