جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
ساعت : ۱۲:۳۴
کد خبر: ۱۱۴۵۰۶
|
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
کتاب «ما در جنگ، مادر صلح» و «رد پای نی‌نی نو» در فرهنگ‌سرای خانواده رونمایی شد
کتاب «ما در جنگ، مادر صلح» و «رد پای نی‌نی نو» نوشته زیبا برجی فلاح روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دومین برنامه «کتاب ماه» در فرهنگ‌سرای خانواده رونمایی شد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، کتاب «ما در جنگ، مادر صلح» و «رد پای نی‌نی نو» نوشته زیبا برجی فلاح روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دومین برنامه «کتاب ماه» در فرهنگ‌سرای خانواده رونمایی شد. در این نشست زیبا برجی فلاح (نویسنده)،  مهدی جمالی (کارشناس مجری)، شیوا مقدم (رییس فرهنگ‌سرای خانواده)، آرین ناصری مهر (نویسنده و کارگردان)، حسن مؤذنی (بازیگر)، امیر مشهدی عباس (مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)، لیلا نوروزی (مدیر انتشارات اوستای پارسیان)، میلاد رمضانی ورجاوند، شادی کارآیین و هلیا نصراللهی (نمایشنامه‌خوان) حضور داشتند.    

شیوا مقدم: فرزند دوم نشاط خانواده و امید به زندگی را بیشتر می‌کند

شیوا مقدم رییس فرهنگ‌سرای خانواده در مراسم رونمایی از کتاب «ما در جنگ، مادر صلح» و «رد پای نی‌نی نو» گفت: علاوه بر ویژگی‌های یک کتاب به عنوان سرمایه نمادین، این کتاب دارای زبان نافذ و اثرگذار هنری است. موضوع اصلی کتاب شامل بحث فرزندآوری و خانواده‌ای که نویسنده ترسیم کرده، یک خانواده متوسط از نظر اقتصادی و دارای مادر و پدر دغدغه‌مند، همراه و مهربان است. مسائل و فشارهای اقتصادی باعث شده ما از آسیب‌های روانی و فرهنگی داشتن تک‌فرزند غافل شویم و به آسیب‌هایی که کودک از لحاظ روانشناسی می‌بیند، توجه کافی نداشته باشیم. 

وی ادامه داد: فرزند دوم نشاط خانواده و امید به زندگی را بیشتر می‌کند و نمایشنامه‌هایی از این دست به جهت تاثیرگذاری و فرهنگ‌سازی باید بیشتر تولید شود. موضوع بعدی، فرزندپروری است که در این موضوع نیز آسیب‌ها و مشکلات تربیت فرزند توسط نویسنده به خوبی ترسیم شده است.
 
شیوا مقدم: فرزند دوم نشاط خانواده و امید به زندگی را بیشتر می‌کند

مقدم تصریح کرد: ترسیم فضا از نگاه کودکان توسط نویسنده کاملاً مشهود است. کودک دیروز در یک فضای حقیقی بسیار محدود زندگی می‌کرد و جامعه ارتباطی محدودی داشت. فضای ارتباطی کودک امروز در فضای حقیقی گسترش پیدا کرده و در فضای مجازی کودک با یک فضای ناشناخته مرتبط است که یکی از رسالت‌های حوزه نمایش کودک در جامعه کنونی آشنایی کودک و شیوه کنش و واکنش او در این فضاهاست.

زیبا برجی فلاح: در اطرافیان و نزدیکانم دغدغه فرزند دوم وجود داشت

در ادامه زیبا برجی فلاح نویسنده کتاب ضمن تشکر از سازمان فرهنگی هنری برای ایجاد فضایی برای حضور جوانان در عرصه نمایشنامه‌نویسی، پیشنهاد برگزاری جشنواره نمایشنامه‌نویسی در روزهایی کرونایی و خانه‌نشینی را مطرح کرد و درباره هدف خود از نگارش نمایشنامه «رد پای نی نی نو» گفت: در اطرافیان و نزدیکانم دغدغه فرزند دوم را می‌دیدم و در «رد پای نی نی نو» به این فکر می‌کردم که کار برای خانواده و کودک تولید شود تا به این صورت تئاتر در سبد فرهنگی خانواده‌ها قرار بگیرد. نمایش با محوریت فرزند دوم پیش می‌رود اما در روند داستان به موضوعات بسیاری چون روابط بین اعضای خانواده، استفاده از فضای مجازی، غذا خوردن کودک، آداب معاشرت و... نیز اشاره می‌شود.

برجی فلاح در ادامه درباره نمایشنامه «ما در جنگ، مادر صلح» اظهار کرد: این کار بیشتر درباره دلتنگی‌های درونی کودکی است که پدرش به منطقه جنگی اعزام شده و فرزند می‌ماند و جنگ‌های درونی که با آن روبه‌رو می‌شود. در ادامه شاهد هستیم در همسایگی آنها خانواده‌ای بیگانه زندگی می‌کند که از قضا در حال جنگ با یکدیگر هستند و مادر تلاش می‌کند که بچه را به صلح درونی دعوت کند و از دیدگاه نویسنده، صلح از خانه و کوچه ما برخاسته و تا زمانی که انسان‌ها با محیط اطراف خود به صلح نرسند، هیچ جنگی خاتمه نمی‌یابد و کوشش شده در این کتاب به این موضوع پرداخته شود. 

نویسنده کتاب درباره هدف خود از نگارش این متون گفت: هدفم نوشتن دغدغه‌های کودک آپارتمان‌نشین و امروزی است و به نظر باید از موضوعاتی بدیهی‌تر از مشکلات و دغدغه‌های کودکان و نوجوانان نوشت و آنها را بیان کرد، موضوعاتی چون خانواده، جامعه و کنش‌ها و واکنش‌هایی که کودک در جهان بزرگتر با آنها روبه‌رو می‌شود.

این کتاب در برگیرنده دو نمایشنامه با محوریت کودک و خانواده است و در زمستان ۱۳۹۹ در ۸۲ صفحه توسط انتشارات اوستای پارسیان چاپ شده است. 

در پایان این نشست از کتاب «ما در جنگ، مادر صلح» و «رد پای نی‌نی نو» رونمایی شد و اجرای نمایشنامه‌خوانی «رد پای نی‌نی نو» از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

شیوا مقدم: فرزند دوم نشاط خانواده و امید به زندگی را بیشتر می‌کند

نظر شما