جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
ساعت : ۱۱:۰۶
کد خبر: ۱۱۴۹۷۸
|
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸
دو کتاب «هفت خان شستن» شامل خاطرات طلاب جهادی فعال در تغسیل و تدفین اموات کرونایی و «نذر نفس» حاوی خاطرات گروه‌های جهادی شیراز در مبارزه با کرونا به همت انتشارات «راه یار» چاپ شد.
خاطرات طلاب و گروه‌های جهادی در قالب دو کتاب منتشر شدبه گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، کتاب «هفت خان شستن»، سومین جلد از مجموعه عناوین انتشارات راه یار در رده «مدافعان سلامت» است که محمدحسین عظیمی و زهرا سادات هاشمی، تحقیق و محمدجواد رحیمی نیز تدوین آن را برعهده داشته‌اند.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «از بس توی گوشمان خوانده بودند که عصبی و عقب‌مانده هستیم، داشت باورمان می‌شد؛ اما به وقت کرونا، نه به فروشگاهی حمله کردیم، نه حرمت کسی را شکستیم و نه به دارو‌ها و وسایل بهداشتی بقیه کشور‌ها چشم طمع دوختیم. به جای همه این‌ها رفتیم پای کار. یکی برای تولید ماسک داوطلب شد، یکی برای ضدعفونی معابر. پرستار‌ها هم رفتند توی دهان شیرتا مردمشان را نجات دهند. حتی برای حفظ حرمت اموات کرونایی، عده‌ای داوطلب شدند، پیه همه چیز را به تنشان مالیدند و رفتند توی غسالخانه. انگار حال‌و‌هوای دهه شصت را از پستوی تاریخ درآورده بودند تا یک بار دیگر تکرار شود.

اگر خبر این فداکاری‌ها کنار تخت بیمارستان‌ها، کنج کارگاه‌های تولید ماسک، کف خیابان‌ها یا روی سنگ غسالخانه‌ها جا می‌ماند و فراموش می‌شد، برخی رسانه‌ها بدون هیچ دست‌اندازی ذهن مخاطب‌هایشان را عاریه می‌گرفتند و همه چیز را تحریف می‌کردند. در این بمباران خبری و تحریف وقت و بی‌وقت حقایق، ثبت و نشر خاطرات نیرو‌های جهادی می‌توانست مثل شلیک منور، راه و بی‌راه را از هم جدا کند. این شد که به سراغ تیم غسالخانه شیراز رفتیم و پای صحبت‌های آن‌ها نشستیم تا خاطراتشان را در قالب کتابِ پیشِ رو منتشر کنیم...»

به گزارش ایکنا ، کتاب «هفت خان شستن» در ۲۰۰ صفحه با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و با قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

در مقدمه کتاب «نذر نفس» نیز به عنوان چهارمین جلد از مجموعه «مدافعان سلامت» منتشر شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: «کرونا به شیراز رسیده بود و مثل حرم امام رضا(ع) خبری از تحویل سال نو در حرم برادرش شاهچراغ هم نبود. ویروس، غنی و فقیر نمی‌شناخت و مثل زمان جنگ هم نبود که عد‌ه‌ای فِلِنگ را ببندند و به کشور‌های دیگر پناه ببرند.

پشت این همه دلهره، در شیراز مثل بقیه شهر‌های ایران چراغ گروه‌های جهادی روشن شد. مسجد هر محل پایگاهی شد برای به میدان آمدن و مقابله با این ویروس حریص درست زمانی که کشور‌های دیگر در حال غارت ماسک و تجهیزات ضدکرونایی از یکدیگر بودند، با سخنان رهبر انقلاب مبنی بر گسترش فعالیت‌های جهادی، مردم چنان قوت گرفتند که چه عَلمداران زمان جنگ و چه نسل جدید آفتاب و مهتاب ندیده، هر مکانی را تبدیل به کارگاه دوخت ماسک کردند و خیلی زود نیاز به ماسک در شیراز و حتی در کل کشور تأمین شد.

در شیراز طرح صاحبخانه خوب راه افتاد و برخلاف کشور‌های اروپایی و آمریکایی، مردم به جای اینکه نان و آب از دست یکدیگر بکشند، بسته‌های غذایی و بهداشتی تهیه کردند و بیش از پیش به یاری همدیگر شتافتند؛ حتی پزشکان و پرستاران جهادی برای رسیدگی به سالمندان به خانه‌هایشان رفتند. این کتاب گوشه کوچکی از فعالیت‌های مؤثر و به موقع فعالان عرصه کرونا در شیراز را در پنج فصل بیان می‌کند.» 

کتاب «نذر نفس» نیز که تحقیق آن برعهده محمدحسین عظیمی، زهراسادات هاشمی و سیدمحمدهاشمی بوده و تدوین آن به همت اسما میرشکاری‌فرد انجام شده، در ۲۰۰ صفحه، شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۰ هزار تومان به همت انتشارات «راه یار» راهی بازار نشر شده است.

علاقمندان برای تهیه این دو کتاب که حاصل همکاری دفتر تاریخ شفاهی شیراز و واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است، علاوه بر کتابفروشی‌ها، می‌توانند از طریق صفحات مجازی ناشر raheyarpub@ و سایت vaketab.ir نسبت به سفارش کتاب اقدام کنند. همچنین در صورت نیاز می‎توانند با شماره ۰۲۱۴۲۷۹۵۴۵۴ تماس بگیرند.
نظر شما