يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
ساعت : ۱۸:۳۷
کد خبر: ۹۸۹۵۹
|
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹
در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی؛
آیین رونمایی کتاب «مثل شیشه مثل سفال» سه‌شنبه ۱۳ شهریور در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد.
کتاب «مثل شیشه مثل سفال» رونمایی شد
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آیین رونمایی و نشست نقد و بررسی کتاب مثل شیشه مثل سفال با حضور نرگس فرجاد امین، نویسنده اثر و علی درستکار پژوهشگر، احمد دهقان رمان نویس و سارا عرفانی نویسنده رمان در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های مجازی برگزار شد.

احمد دهقان در این نشست گفت: خیلی خوشحال هستم که برای رونمایی از یک رمان جدی از یک نویسنده جدی در این جا حضور دارم. ظهور یک نویسنده جدی در ادبیات ما یک اتفاق خوب است و امروز شروع یک نویسنده جدی است.

وی افزود: یکی از نکات مثبت این داستان شخصیت پردازی‌های آن است. آدم‌ها انگار در این داستان خلق شده‌اند.

دهقانی ادامه داد: نکته دیگر درباره این کتاب این است که برخی فکر می‌کنند داستان‌های دینی فقط برای افراد مذهبی و دارای شخصیت‌های مذهبی است. داستان‌های ما همیشه مانیفست می‌دهند. اما نویسنده این کتاب این کار را نکرده است. از این روست که می‌گویم این نویسنده موفق خواهد شد.

این داستان‌نویس ابراز کرد: برخلاف تلویزیون که آدم‌ها در آن چهره می‌شوند و به راحتی یک نفر از بین می‌رود، در ادبیات یک فرد می‌تواند بنویسد اما نمیتواند نویسنده باشد. بدین معنا که اگر یک کار نویسنده خوب باشد، مردم او را می‌خواهند و به او و کارهایش روی می‌آورند.

دهقان تاکید کرد: یک فرد با ضرب و زور نمی‌تواند نویسنده شود. فرجاد امین را مخاطبان می‌خوانند و این جاست که آزمون او شروع شده است.
 
او افزود: ادبیات ما به نویسندگانی احتیاج داریم که حرفی برای گفتن داشته باشند و دنیا را جور دیگر ببینند.

او در ادامه درباره شخصیت پردازی داستان گفت: این موضوع به خوبی مهندسی و چینش شده است. اما درباره حذف یا اضافه کردن داستان، این موضوع کاملا سلیقه‌ای است. برخی مینیاتوری می‌نویسند و برخی به این موضوع معتقد نیستند.
 
علی درستکار پژوهشگر و مجری برنامه‌های صدا و سیما در ادامه این نشست گفت: مفاهیم دینی و جذابیت آن‌ها مانند نمک در غذاست. به این معنا که به خودی خود در زندگی همه ما وجود دارد. اما ماجرا چیست که برخی فکر می‌کنند که دین جذابیت ندارد و می خواهند به زور برای دین جذابیت ایجاد کنند. پیغمبر اسلام و ائمه ما برخوردشان چگونه بوده است ؟ چه اصراری داریم که با تعریفی که ما داریم برای دین جذابیت ایجاد کنیم. 

وی افزود: پردازش داستان این کتاب خوب بوده است به این دلیل که انتظار و مفهوم آن شاهرگ شیعه است. 

این پژوهشگر افزود: جوانان ما به طور اتوماتیک از دین گریز ندارند مگر در موارد خاص که بداخلاقی‌هایی دیده باشند؛ که در این موارد خاص هم باید بگذاریم جوانان صحبت‌های خود را بیان کنند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت به همان دلیل که جوان از دین فرار نمی‌کند می‌تواند با این داستان ارتباط برقرار کند. 
 
در ادامه عرفانی دیگر کارشناس و نویسنده حاضر در این نشست گفت: امروز برای اینکه بتوانیم مخاطب را برای یک داستان جذب کنیم یک هنر است. این موضوع با توجه به گسترش ارتباطات و حتی داستان‌های مینیمالیستی بسیار سخت شده است. به لحاظ فنی این موضوع از همان ابتدای قصه شروع می‌شود.
 
او افزود: یکی از نکات مثبت این رمان این بود که شخصیت‌های داستان باوجود اینکه مذهبی هم هستند اما اشتباهاتی مرتکب می شوند که در پیشروی داستان، آن ها هم مانند واقعیت به اشتباهات خود پی‌می‌برند. این نکته نشان می‌دهد نویسنده سعی کرده واقعیات را در نظر بگیرد و سعی و خطار را در شخصیت پردازی‌ها انجام داده است.

این نویسنده افزود: موضوع دیگر این است که وقتی یک نویسنده جرات می کند و قدم در داستان های دینی بر می دارد خیلی تصمیم شجاعانه و مثبتی است. ای کاش در داستان های مذهبی هم به نقطه ای برسیم که مخاطب هر نویسنده با هر نوع قلمی را بتواند در این حوزه انتخاب کند و برای موضوعات مختلف این حوزه آنقدر کتاب باشد که توانایی انتخاب بهترین ها برای مخاطب فراهم باشد.

عرفانی در ادامه گفت: مخاطبان دو دسته هستند. برخی می خواهند آنقدر داستان طولانی باشد تا در داستان غرق شوند و برخی هم معتقدند داستان باید کوتاه باشد و از شخصیت های فرعی در رمان استفاده نکرد. اما در رمان مثل شیشه مثل سفال علی رغم وجود شخصیت های فرعی، همه چیز سر جای خودش بود.

در این نشست، نرگس فرجاد امین نویسنده اثر «مثل شیشه مثل سفال» با تاکید بر اینکه تفکر و باور در دنیای امروز بسیار مهم هستند گفت: اگر نویسنده حرفی برای گفتن داشته باشد که از سر همین تفکر و باور باشد، می تواند آن را جاری کند و طبیعتا مردم هم آن را می پذیرند.

او ادامه داد: زمانی که خودم مخاطب ادبیات بودم به حوزه دینی علاقه‌مند بودم و کتاب های این حوزه را بیشتر مطالعه می کرد. زمانی هم که تصمیم به نویسندگی گرفتم این علاقه من باعث شد در این حوزه فعالیت کنم تا از این طریق به فکر کسانی باشم که مانند من به این موضوع علاقه دارند.
این نویسنده افزود: در این رمان قصد داشتم تا یک سبک زندگی را بیان کنم. سید داستان کتاب من از چند شخصیت که آن ها را همه ما دوست داریم برگرفته شده است. 

فرجاد امین در ادامه به موضوع انتظار در رمان خود اشاره کرد و گفت: مواجه با شرایط سخت دو نوع است. موضوعات شخصی که با دعا و نیایش حل می شود. و در بعد اجتماعی هم این موضوع با منجی حل می شود و تنها راه نجات، حضور منجی است. 

او در ادامه به مسائل مطرح شده تاریخ معاصر در کتاب اشاره کرد و گفت: به این موضوع علاقه مند هستم که مسایل و موضوعات دوره معاصر را به نوعی در داستان هایم دخیل کنم و این موضوعات هیچ ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد و تنها علاقه شخصی است.

این مراسم با رونمایی و امضای اثر توسط نویسنده همراه بود.

نظر شما