شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
ساعت : ۰۸:۲۲
کد خبر: ۱۰۱۵۵۹
|
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲
نمایشگاه عکس تاریخی «آلبوم‌خانه اَسترآباد» سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه در موزه عکسخانه شهر افتتاح می‌شود.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نمایشگاه عکس تاریخی «آلبوم‌خانه اَسترآباد» سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ در موزه عکسخانه شهر افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه حاصل چند سال پژوهش کتابخانه‌ای است که به کوشش محمود اخوان مهدوی گردآوری شده است. محمود اخوان مهدوی پژوهشگر تاریخ و فرهنگ گرگان و صاحب غنی‌ترین آرشیو اسناد تاریخی آن منطقه است. این نمایشگاه با همکاری موسسه فرهنگی میرداماد گرگان برگزار می‌شود و بخشی از حافظه تصویری این خطه درخشان خاک ایران در دوران قاجار را به نمایش می‌گذارد.

در این نمایشگاه ۲۷ قطعه عکس ۳۰×۴۰ سانتیمتر و چهار قطعه عکس در ابعاد ۷۰×۵۰ سانتیمتر به نمایش گذاشته خواهد شد. این عکس‌ها توسط عبدالله میرزا قاجار، عکاس دوره قاجار در سفر دو ماهه وی به اَسترآباد در سال ۱۳۰۶ هـ. ق (۱۲۶۸ هـ. ش) گرفته شده است. اصل تصاویر در آلبوم شماره ۲۹۸ مرکز اسناد تصویری (آلبوم‌خانه) کاخ گلستان نگهداری می‌شود.

اَسترآباد نام استانی است در شمال شرقی ایران، که پس از اسلام جُرجان خوانده شده و در دوره قاجار با نام اَسترآباد خوانده می‌شد. در سال ۱۳۱۶ به طور رسمی نام این استان مجدداً تغییر یافت و به «گرگان و دشت» تبدیل شد. نام فعلی این استان گلستان است.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۸ و پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ به موزه عکسخانه شهر واقع در میدان هفتم تیر، میدان بهارشیراز، بوستان بهارشیراز مراجعه کنند و برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۸۸۴۸۹۹۳ تماس بگیرند یا به نشانی اینترنتی موزه www.iranphotomuseum.com  مراجعه کنند.
نظر شما