يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
ساعت : ۰۶:۳۰
کد خبر: ۱۰۲۰۶۱
|
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور در خبرگزاری تسنیم درباره فعالیت‌های این سازمان و البته مشکلات بودجه‌اش سخن گفت.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سال‌های گذشته فعالیت‌هایی داشته که گاهی در عرصه فرهنگ و هنر بسیار تاثیرگذار بوده‌ است. از زمانی که سعید اوحدی وارد این سازمان شده، این فعالیت‌ها وارد فاز تازه‌ای شده است. نوروز امسال بود که در اقدامی قابل تقدیر پروژه «هنر برای همه» با حمایت‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شکل گرفت. پروژه‌ای که هدفش رساندن هنرهای با ارزش به دست مردمان پایین دستِ شهر است. همچنین حرکت دیگری که در همین رمضانِ گذشته شکل گرفت، برگزاری مراسمی برای گرامی‌داشت مقام حضرت خدیجه سلام‌الله علیها بود که با عنوان «مادر امت» برگزار شد. البته سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مشکلاتی هم دارد که بخش زیادی از آنها مربوط به بودجه این سازمان است. بودجه‌ای که تخصیصش با مشکل روبه‌رو شده است. برای آشنایی با فعالیت‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، پای صحبت‌های سعید اوحدی رییس این سازمان نشستیم. در ادامه حاصل گفت‌وگو با رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را می‌خوانید:

در رمضان امسال بزرگداشتی برای حضرت خدیجه(س) با عنوان «مادر امت» برگزار کردید. برای نخستین بار بود که روزی برای بزرگداشت حضرت خدیجه در نظر گرفته می‌شد. درباره انگیزه‌هایتان برای برگزاری چنین مراسمی بگویید.
طی ۴۰ سال گذشته فعالیت‌ها و کارهای بزرگی برای ائمه و معصومان انجام شده است. برخی از این اقدام‌ها مانند تجلیل از حضرت علی‌اصغر(ع) با عنوان شیرخوارگان حسینی، الان به یک اتفاق ملی و حتی بین‌المللی تبدیل شده است. در احادیث و روایت‌ها و حتی در آیات قرآن اشاره شده که رستگاری انسان‌ها در گرو توسل به اهل بیت(ع) است. علی‌رغم تمام عنایت‌هایی که در تمام این سال‌ها وجود داشته، درباره حضور خدیجه(س) شاید غفلت کرده‌ایم. دکتر رفیعی شش جلد دانش‌نامه درباره حضرت خدیجه نوشته‌اند. اما با این حال ما روزی به نام ایشان و مراسمی برای بزرگداشت این مقام نداشته‌ایم. حضرت خدیجه(س) نخستین بانوی مسلمان هستند و به روایتی اولین کسی هستند که به اسلام ایمان آوردند.
در آن روزگار جاهلیت که دختران را زنده‌به گور می‌کردند، زنی باتقوا، پاکدامن و عفیف را می‌بینید که گرایش‌های توحیدی قدرتمندی در وجودش هست. حضرت خدیجه یکی از کارآفرینان بزرگ آن روزگار بوده‌اند. بسیاری از بزرگان و ثروتمندان آن زمان آرزوی رسیدن به حضرت خدیجه را داشتند اما این بانوی بزرگ به پیامبر اسلام می‌پیوندند. ایشان ام‌المومنین است. با این اوصاف جا داشت که حرکتی بزرگ برای گرامی‌داشت مقام حضرت خدیجه انجام شود. امسال سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، با همت دستگاه‌های مختلف، ستاد مردمی بزرگداشت حضرت خدیجه را با عنوان «مادر امت» تشکیل داد. همه همت کردند تا ۲۶ رمضان همایش بزرگ مادر امت برگزار شود. این مراسم به طور همزمان در ۹ استان دیگر هم برگزار شد.
مقام معظم رهبری هم تاکید دارند که امروز دنیای استکبار بنیان خانه را مورد هدف قرار داده است. سبک زندگی حضرت خدیجه(س) می‌تواند یک الگوی واقعی برای سبک زندگی خانواده‌های امروز ما باشد. یکی از چالش‌های جدی دنیای امروز خانواده است. یکی از دل‌نگرانی‌های مردم اروپا و غرب هم بنیان خانواده است که از هم پاشیده است. این مسئله چالش‌های بسیاری در پی دارد.
حضرت خدیجه(س) باید به عنوان الگوی واقعی و عینی سبک زندگی اسلامی معرفی شوند. همسرداری و عشقی که ایشان به پیامبر داشته و رفتار متقابلی که پیامبر نسبت به ایشان داشته باید برای همه خانواده‌ها الگو باشد. یکی از مهم‌ترین نقش‌هایی که حضرت خدیجه بر عهده داشت، دوران بسیار سخت شعب ابی‌طالب بود. در آن دوران حضرت خدیجه از طریق دو تن از برادرزاده‌هایش آذوقه و امکانات به شعب ابی‌طالب می‌رساند. حضرت خدیجه می‌تواند الگوی بزرگی در زمینه صبر و مقاومت و حتی در حوزه‌های اقتصادی باشد. امیدواریم این سنت حسنه در سال‌های آینده هم با رونق برگزار شود.

این برنامه با کمک ستادهای مردمی و دیگر ارگان‌ها برگزار شده است. سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سال‌های گذشته به ارگانی مشهور بوده که بودجه خوبی داشته است. اوضاع بودجه این سازمان در سال گذشته و امسال چطور است.
سال ۱۳۹۸ اوضاع خاصی دارد. دشمن از بیرون فشار سنگینی روی کشور وارد می‌کند. همه جا باید نگاهمان این باشد که اقتصاد مقاومتی نه به عنوان یک تاکتیک، بلکه به عنوان یک استراتژی برای رسیدن به شکوفایی اقتصادی به کار گرفته شود. قطعا اقتصاد مقاومتی مستلزم این است که شما مدیریتی بر اساس همان اقتصاد داشته باشید. وقتی اقتصاد سرمایه‌داری در جایی باشد، مدیریت هم با همان تفکر هماهنگ می‌شود. اقتصاد مقاومتی هم باید نوع مدیریتش مبتنی بر همین تفکر یعنی مدیریت جهادی باشد. مدیریت جهادی مبتنی بر ظرفیت‌های مردمی است. البته مفهوم این مسئله این نیست که چون ما در شرایط اقتصاد مقاومتی هستیم، دیگر نباید هیچ پشتوانه بودجه‌ای داشته باشیم. سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سال‌هایی که شکوفایی زیادی برایش به حساب می‌آمد، شهرداری تهران موظف بود که بر اساس قانون چهار درصد از درآمدهای شهرداری را در اختیار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار دهد. این مصوبه مجلس بود که در شورای نگهبان تایید و به شهرداری ابلاغ می‌شود.
بعد از چند سال از گذشت این مصوبه اصلاحیه‌ای در مجلس می‌گیرند و بر اساس آن بخش ورزشی را هم به این چهار درصد اضافه می‌کنند. یعنی چهار درصد از درآمد شهرداری به بخش فرهنگی هنری و ورزشی اختصاص داده می‌شود. طی یکی دو سال گذشته تفسیر غلطی از این قانون شد. این تفسیر به این‌گونه شکل گرفته که شهرداری باید این چهار درصد را در اختیار تمام بخش‌هایش در جاهای مختلف قرار دهد. در حالی که قانونی که در مجلس تصویب شده تصریح دارد که این چهار درصد بودجه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است.
هیئت امنای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری تعیین می‌شوند. این هیئت امنا را تعدادی از وزیران تشکیل می‌دهند به همراه ۹ نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری کشورمان و همچنین شهردار تهران و رییس شورای شهر تهران هم در این هیئت امنا هستند. هر مصوبه‌ای که در هیئت امنا تصویب می‌شود، وقتی به امضای شهردار تهران و رییس شورای شهر می‌رسد، دیگر نیاز به تایید در جای دیگری ندارد.
در اساس‌نامه سازمان تاکید شده که هیئت امنا باید بودجه سازمان را تصویب کنند. در بهمن امسال بودجه سازمان تصویب شد و به تایید شهردار تهران و رییس شورای شهر رسید. بند بعدی اساس‌نامه می‌گوید که شهردار تهران باید دستور تخصیص این اعتبار را بدهد. الان ماه‌های شروع سال است و عین همان بودجه‌ای که هیئت امنا تصویب کرده‌اند به سازمان ابلاغ نشده است و در آن بودجه کاهشی انجام شده است. یکی از دستور کارهایمان در مجمع سالیانه این است که با تصویب هیئت امنا همان بودجه تصویب شده اولیه ملاک عمل قرار گیرد و حتما حمایت شهردار محترم و رییس شورای شهر را هم خواهیم داشت.
رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران اخیرا طی مکاتبه‌ای تاکید کرده که بودجه‌ای که هیئت امنا بر اساس قانون مصوب شده نباید تغییری در آن ایجاد شود. امیدواریم با حمایت این عزیزان همان بودجه مصوب ملاک عمل سال جاری قرار گیرد. همین بودجه مد نظر ما هم به شکل انقباضی بسته شده است. از آن چهار درصد درآمد شهرداری فقط دو درصد را به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تخصیص داده‌اند. ما با همین بودجه می‌توانیم سال خوبی در عرصه فرهنگی و هنری داشته باشیم.

یکی از کارهای خوبی که امسال با حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شکل گرفت، پروژه «هنر برای همه» است. این پروژه با حضور محمد معتمدی به عنوان یکی از خوانندگان شناخته‌شده موسیقی ایران کنسرت‌هایی با قیمت بسیار ارزان در نوروز امسال برگزار کرد. گویا قرار است این پروژه در حوزه‌های دیگر مانند تئاتر هم اجرایی شود. درباره این حرکت برایمان بگویید.
ما اعتقاد داریم که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرارگاه فرهنگی و هنری نظام جمهوری اسلامی ایران است. باید آنچه که در حوزه فرهنگ و هنر در مسیر تعالی انسا‌ن‌ها هست را ترویج کنیم. هم در حوزه فرهنگ و هم در حوزه هنر، دو رویکرد وجود دارد؛ یکی اینکه هنر را برای هنر ارزشمند می‌دانند. نگاه دیگری هست که می‌گوید ما برای موسیقی اصالت قائلیم که موجب یک تعالی و یا یک حرکت در سطح جامعه باشد. درباره شعر هم داریم که حدیثی از پیامبر نقل شده که می‌گویند در برخی شعرها حکمتی نهفته است. در مسجد منبری بود که شاعران جلوی پیامبر شعر می‌خواندند. در حوزه سینما هم به همین ترتیب است و یک نگاه می‌گوید سینما به صرف هنر بودنش ارزش دارد. نگاه دیگری هم هست که سینمای ضد ارزش‌های انسانی ارزشی ندارد. ما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از موسیقی‌ای حمایت می‌کنیم که در آن حکمت و ارزشی وجود داشته باشد. این آثار هم شعر خوبی دارند، هم ملودی آرامش‌بخشی دارند و هم آوازهای خوبی.
در سال ۱۳۹۸ برنامه‌ای با عنوان «هنر برای همه» را در نظر داریم که دو رویکرد دارد؛ یکی اینکه هدفمان مقابله با بازار صرفا تجاری در برخی حوزه‌های هنری است. در حوزه موسیقی شاهد برگزاری کنسرت‌هایی بودیم که بُعد تجاری‌شان بسیار پررنگ‌تر از هر چیز دیگری بود. لذا سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تصمیم گرفت کنسرت‌هایی را برگزار کند که ضمن ترویج موسیقی ارزشمند، توزیع عادلانه را برای مردم فراهم کنیم. وقتی جریانی می‌خواهد تئاتر لاکچری و موسیقی لاکچری را با بلیت‌های ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومانی در مناطق بالای شهر تهران به صحنه ببرد؛ ما تلاش کردیم تا موسیقی و تئاتر ارزشمند را با قیمت‌های بسیار کم در پایین شهر ترویج کنیم. به این ترتیب «هنر برای همه» دو بُعد دارد یکی توضیع عادلانه هنر و دیگری حفظ هنرهای ارزشمند و پرمفهوم.
این سیاست راهبردی در سال جاری در برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برقرار خواهد بود. در حوزه تئاتر، موسیقی و سینما این کار را انجام می‌دهیم. حدود ۳۰ سالن بزرگ سینما در اختیار سازمان قرار دارد و همین رویکرد را در این سالن‌ها عملی خواهیم کرد. امسال اگر بودجه تصویب شده در هیئت امنا به ما تخصیص داده شود، در کنار جشنواره بزرگ فیلم شهر یک جشنواره بزرگ هنر شهر تهران را هم برگزار می‌کنیم. ما در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب هستیم و هنر می‌تواند ابزار مهمی برای ترویج آثار مقدس انقلاب اسلامی باشد.

«هنر برای همه» در حوزه هنرهای تجسمی و تئاتر چگونه شکل می‌گیرد؟
ما از بهمن سال گذشته کار ویژه‌ای در تئاتر آغاز کردیم. حدود ۹۰۰ اجرای تئاتر را طی چهار ماه گذشته برگزار کرده‌ایم. در این حوزه سعی کردیم تئاتر را از حالت لاکچری خارج کنیم و قیمت بلیت‌ها به گونه‌ای باشد که همه مردم بتوانند از این تئاترها دیدن کنند. هدف دیگری که دنبال می‌کردیم توضیع عادلانه تئاتر در سطح جامعه بود. امروز پردیس تئاتر تهران به عنوان یک قطب تئاتری جایگاهش را در تهران پیدا کرده است.
ما شاهد برگزاری ۵۰۰ اجرای تئاتر خیابانی در ایام فاطمیه در میدان ولی‌عصر(عج) بودیم. این اجراها با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم مواجه شد. همچنین تئاتر دریادلان و تئاتر نامیرا را به صورت خیابانی برگزار کردیم. همه این کارها برای خارج کردن تئاتر از فضاهای لاکچری است. در حوزه هنرهای تجسمی هم به همین ترتیب عمل می‌کنیم.

سالنی در فرهنگ‌سرای بهمن هست که امکانات خوبی دارد و مناسب برگزاری کنسرت‌های موسیقی است. اما سال‌هاست که در این سالن اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و این سالن نتوانسته جایی برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی باشد. شاید سالن فرهنگ‌سرای بهمن بهترین جا برای ترویج موسیقی باارزش با قیمت بلیت‌های مناسب در میان مردمان پایین شهر باشد.
نمی‌خواهم همه چیز را به بودجه ربط بدهم. این سالن به دلیل نداشتن بودجه و اعتبار در دو سال گذشته، امکان به‌روزرسانی نداشته است. این سالن به لحاظ فنی نیاز به رسیدگی دارد. با این حال در سال جاری رویکرد ما برگزاری تئاترهای فاخر در این سالن است. سال گذشته تئاتر رستم و سهراب را در این سالن برگزار کردیم. این تئاتر از سوی ۳۰ معلول اجرا شد. در جنوب تهران امسال به مناسبت نیمه شعبان، طی ۱۰ شب اجرای تئاتر ایستگاه متروک را در پردیس تئاتر تهران داشتیم که با استقبال بسیار زیادی از سوی مردم روبه‌رو شد. کنسرت آقای محمد معتمدی طی چهار شب برگزار شد که برخی از شب‌ها، سه سانس اجرا داشتیم. این‌ها نشان می‌دهد که مردم برای هنرِ ارزشمند احترام قائلند و حتما استقبال می‌کنند.

درباره فعالیت‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در جریان سیل اخیر توضیح دهید. 
۱۲ دستگاه فرهنگی کشور دور هم جمع شدند و قرارگاهی تشکیل شد. این قرارگاه با عنوان قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان شکل گرفت. پس از سیل همه مردم حمایت کردند و همه ارگان‌ها به میدان آمدند تا به مردم کمک کنند. این فضای ساماندهی و استقرار مردم بود. اما مسائل پساسیل شرایط روحی روانی است که برای مردمان سیل‌زده ایجاد می‌شود. مردمی که حاصل چند دهه زندگیشان را در یک شب از دست رفته می‌بینند، دچار مشکلات روحی زیادی می‌شوند.
ما در این قرارگاه فرهنگی می‌خواهیم عزم حمایت از سیل‌زدگان را همچنان حفظ کنیم. جشنواره مسابقه عکس «گل و دل» را در راستای حمایت از سیل زدگان برگزار می‌کنیم. آثار راه یافته به این جشنواره داوری می‌شوند و در نهایت آثار را به صورت نمادین به حراج می‌گذاریم. بزرگ‌ترین همایش مجمع خیرین مدرسه‌ساز با محوریت سازمان توسعه و نوسازی مدارس کشور را برگزار کردیم. در طول تاریخ هیچ جا سابقه نداشته که در یک شب ۲۵۰ میلیارد تومان کمک خیرین جمع شود.
براساس برآوردی که شده، از ۲۷۰ مدرسه‌ای که تخریب شده و حدود هزار و ۳۰۰ مدرسه‌ای که آسیب دیده، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان منابع برای ساخت و تعمیر این مدارس نیاز هست. ما از کل این مبلغ، حدود ۶۵ درصدش را جمع‌آوری کرده‌ایم. همچنین جشنواره‌ای فرهنگی ورزشی برگزار کردیم تا آثار هنری و ورزشی در نمایشگاهی جمع‌آوری شوند و در نهایت این آثار را بفروشیم تا در نهایت درآمدش را برای تعمیر و ساخت مدارس سیل‌زدگان اختصاص دهیم. 

منبع: تسنیم
نظر شما