پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹
ساعت : ۰۹:۴۳
کد خبر: ۱۰۲۶۷۶
|
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۸
‌رییس سازمان فرهنگی هنری در همایش «قلم‌های آزاده» که پنجشنبه ۲۴ مرداد در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار شد،گفت: با توجه به بیانه مقام معظم رهبری درباره گام دوم انقلاب اسلامی، قلم‌های آزادگان و ارزش‌هایی که تا به امروز انقلاب را نگه داشته بستر رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی است.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، همایش تجلیل از آزادگان نویسنده با عنوان «قلم‌های آزاده» با حضور محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، سعید اوحدی رییس، محمود حمیدی مشاور و مدیرکل حوزه ریاست، سیدعلیرضا فاطمیان‌پور معاون فرهنگی، مهدی محمدی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل و جمعی از مدیران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و آزادگان نویسنده، پنجشنبه ۲۴ مرداد در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار شد.

در ابتدای مراسم ایمان مدیر اموز کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی ضمن خیرمقدم گفت: قلم همیشه عزیز و بزرگ است تا آنجا که خداوند به آن سوگند خورده‌ است. در این روزهای باارزش می‌خواهیم از قلمی تجلیل کنیم که در خدمت این  ارزش‌هاست.

وی افزود: همه کارهای اُسرا در آن روزها و در آن شرایط، امروز برای ما درس است. اقداماتی که این عزیزان انجام دادند تا بتوانند دشمن را به زانو در بیاورند. آنها هیچ گاه نه تنها از ارز‌ش‌ها و معیارهای جمهوری اسلامی ایران دست نکشیدند بلکه اردوگاه‌های اسارت در دل دشمن را به سفارتخانه ایران تبدیل کردند. باید از قلم این آزادگان تجلیل کرد زیرا آنها این خاطرات و آنچه در آن سال‌ها گذشته است را در برای ما و آیندگان به جا گذاشته‌اند. خاطراتی که امروز برای ما حکم یک الگو را دارد.

اوحدی:قلم‌های آزادگان بستر رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی است

در ادامه مراسم سعید اوحدی ضمن تبریک دهه ولایت و تبریک عید غدیر و یاد شهدای منا گفت: هر انقلابی جنبش، نهضت و آرمان‌هایی را برای خودش تعریف می‌کند که اگر این خواسته‌ها و آرمان‌ها متناقض با خواسته‌های جهانی باشد مخالفت‌هایی را به همراه دارد. یکی از ویژگی‌های بزرگ  انقلاب اسلامی ایران این است که سه رکن اصلی؛ ایدئولوژی، رهبری و جریان مردمی که نیازمند بروز و پویایی یک انقلاب است را در عالی‌ترین شکل خود دارد. این انقلاب چهل سال با عزت و پیروزی موانع را پشت سر گذاشت.

وی افزود: یک سال و نیم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رژیم بعث با ۲۸ کشوری که از صدام حمایت کردند به کشور ما حمله می‌کند. در هیچ جای دنیا و در هیچ انقلابی یک همچین جنایت و یک همچین اعتلاف و هجمه بزرگی علیه یک انقلاب صورت نگرفته است که بخواهند آرمان‌هایش را به بن بست بکشانند. اگر از انقلاب، دفاع مقدس و آزادگان به عنوان آخرین فصل تمام کننده هشت سال دفاع مقدس گفته می‌شود، به خاطر این ارزش‌هاست.

اوحدی بیان کرد: امروزه و با گفته مقام معظم رهبری که ایثارگران خودشان سرمایه هستند و آثارشان گنیجه گرانبهایی برای نسل‌های آینده است، رسالت بسیار سنگینی بر روی دوش این عزیزان است. اگر به دنبال تمدن نوین اسلامی هستیم باید آرمان‌های انقلاب را در جامعه خودمان ابتدا محقق کنیم تا بتوانیم به آن فرهنگ و تمدن نوین اسلامی برسیم.  وقتی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب چهل سال دوم انقلاب را منشور دستیابی به بزرگ‌ترین قله یعنی تمدن نوین اسلامی را در هفت فصل عنوان و ترسیم می‌کنند، شک نکنیم که نقش قلم‌های آزادگان و ارزش‌هایی که تا به امروز انقلاب را نگه داشته بستر رسیدن به آن قله است.

اوحدی در پایان خاطراتی از دوران اسارت تعریف کرد.

اوحدی:قلم‌های آزادگان بستر رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی است

معصومه آباد نویسنده کتاب «من زنده‌ام» با تعریف خاطراتی از دوران اسارت گفت: نوشتن از درد و رنج نوشتن معمولی نیست که بتوانیم هرچقدر بخواهیم قلم‌فرسایی کنیم. بعضی از دوستان از من می‌پرسند که بعضی از  داستان‌هایی را که روایت کردید قصه است؟ نه اشتباه نکنید نه قصه است، نه افسانه و نه مبالغه که مبالغه آفت حقیقت است. زمانی که من داشتم کتاب «من زنده‌ام» را می‌نوشتم در فاصله سه ماه ۱۲ کیلو وزن کم کردم. 

وی افزود: لباس فاخری که حضرت امام بر تن ما کرد تا بتوانیم آن اتفاق‌ها را تحمل کنیم و امروز نتیجه و ثمر آن را ببینیم نه زن می‌شناخت، نه مرد نه سن می‌شناخت و نه.... هیچ چیز و هیچ کسی را نمیشناخت این لباس فاخر برازنده همه آدم هایی بود که می‌توانستند هم شور داشته باشند هم شجاعت.

معصومه آباد در پایان ضمن سپاس از همه دوستانی که این مراسم را برگزار کردند، گفت: حمایت  از این رسالت پیام و نوشتن از سینه‌هایی که هنوز حرف‌هایی برای گفتن دارند را باید جدی گرفت زیرا اسارت یک بخشی از یک پازلی است که تصویر هشت سال دفاع مقدس را روشن می‌کند. چون اردوگاه‌ها و زندان‌های رژیم بعثی اولین و نزدیک‌ترین خاکریز به دشمن بودند. می‌توانیم از طریق آزادگان بفهمیم قالب تفکر این مردم و جامعه شناسی انقلاب اسلامی چی هست. و اگر امروز در سایه عزت و سربلندی به سر می‌بریم محصول چه چیزی است.

اوحدی:قلم‌های آزادگان بستر رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی است

مسعود ده‌نمکی نویسنده«فرهنگنامه اسارت و آزادگان» به عنوان آخرین سخنران گفت: در اصول‌های نظامی اولین آموزشی که می‌دهند این است که اولین وظیفه یک اسیر فرار است. بر این اساس در جنگ‌های دنیا به اسارت به عنوان یک پدیده مثبت نگاه نمی‌کنند. متاسفانه این موضوع تسری پیدا کرد به بعضی از مسئولان کشور ما و مظلومیت مضاعف را به آزادگان تحمیل کرد. اما در اسارت ما کسی که فرار نمی‌کرد ارزش بود. زیرا اگر کسی فرار می‌کرد بعثی‌ها ده نفر دیگر را شکنجه می‌دادند. فرق بین اسارت ما با دنیا را می‌بیند. همه جا فرار کردن ارزش بوده اینجا ماندن ارزش بوده است.

وی با اشاره به کتاب «فرهنگنامه اسارت و آزادگان» گفت: اگر ۳۰ تا اردوگاه در جنگ و برای اسارت داشتیم در این فرهنگنامه هر اردوگاه بیش از سه جلد و هر جلد بیش از هزا صفحه اردوگاه نگاری انجام شده. بعد از ۲۵ سال فعالیت در این حوزه می‌گویم فردا روز هرکسی که بخواهد رمان، فیلنامه و... بنویسند می‌تواند از این کتاب‌ها استفاده کند.

در پایان مراسم از مسعود ده‌نمکی نویسنده کتاب «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان»، معصومه آباد نویسنده کتاب «من زنده‌ام»، حسین کرمی نویسنده کتاب «خاطرات دانه‌های انار»، احمد یوسف‌زاده به نمایندگی از نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر»، امیر سرتیپ دوم رضا صبوری‌زاده راوی کتاب «عبور از چهار چوب»، مجتبی جعفری نویسنده «جهنم تکریت»، مهدی طحانیان نویسنده کتاب «سرباز کوچک امام»، سرهنگ جواد شیرمحمدی مترجم کتاب «اطلس نبردهای ماندگار»، غلامرضا جوکار نویسنده کتاب «نبرد زینبی» و محسن صالحی‌خواه نویسنده کتاب «جندی مکلف» تجلیل شد.

همچنین در پایان مراسم با یاد آزادگان دو کبوتر سفید را از قفس آزاد کردند.
نظر شما