پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
ساعت : ۱۲:۲۴
کد خبر: ۱۰۲۸۸۳
|
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در تشریح ویژه برنامه‌های ماه محرم این سازمان از برگزاری نمایشهای آیینی مذهبی، برپایی نمایشگاه‌های تجسمی و رونمایی از قطعه عاشورایی «نوای نی‌نوا» خبر داد.
پردیس تئاتر تهران با ۳ نمایش حال و هوای محرمی می‌گیرد / رونمایی از قطعه «نوای نینوا» در ماه محرمبه گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران علیرضا زندوکیلی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره ویژه برنامه‌های این معاونت در ماه محرم گفت: نخستین سوگواره «اقوام عاشورایی» ویژه‌برنامه‌ای برای معرفی آیین‌های اقوام ایرانی در پاسداشت حماسه عاشوراست و شامل آیین‌هایی از جمله شروه‌خوانی، چاووشی‌خوانی، نخل‌گردانی و نقالی و پرده‌خوانی به زبان ترکی و عربی است که به دبیری فرهنگ‌سرای خانواده برگزار می‌شود.

رونمایی از ۳ نمایش در پردیس تئاتر تهران
زندوکیلی از اجرای ۴ نمایش در ماه محرم خبر داد و گفت: نمایش «تا رقیه» به کارگردانی مهراب رستمی و نمایش «پای دیوار کودکی» به کارگردانی فهیمه میرزا حسینی با محوریت کودکان عاشورا همزمان با آغاز محرم در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می‌روند. همچنین نمایش «شین» به کارگردانی حسن همتی به مناسبت هفته دفاع مقدس در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود. نمایش «بازی تعزیه» نمایشی عروسکی ویژه کودکان و نوجوانان است که به همت مدیریت امور نمایشی در سه فرهنگ‌سرا اجرا خواهد شد. 

 برپایی ۴ نمایشگاه تجسمی 
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری از برگزاری ۴ نمایشگاه تجسمی همزمان با آغاز محرم خبر داد و گفت: نمایشگاه عکس «با کاروان» با موضوع عزاداری عاشورا در دهه قاجار در باغ‌موزه هنر ایرانی برگزار می‌شود. این موزه همچنین با ویژه‌برنامه «شور حماسه» با هنر مفهومی در حوزه قیام کربلا میزبان علاقه‌مندان است. نمایشگاه عکس‌های آیینی همراه با نشست‌های پژوهشی ویژه در نگارخانه لاله برپا خواهد شد. مجموعه‌ای از آثار خوشنویسی «علی شیرازی» با عنوان نمایشگاه «کتیبه‌های عاشورایی» در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار می‌شود و همچنین نمایشگاهی از عکس‌های عاشورایی «مهدی توکلیان» دیگر رویدادی است که ویژه ماه محرم برپا می‌شود.

 رونمایی از نوای نی نوا 
وی در تشریح برنامه‌های مدیریت امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری به مناسبت سالگرد واقعه عاشورا گفت: «نوای نی‌نوا» با آهنگ‌سازی بابک ربوخه و با صدای متین رضوانی‌پور قطعه‌ای عاشورایی است که به همت مدیریت امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری تولید شده و آیین رونمایی از آن در ماه محرم برگزار می‌شود. همچنین ویژه‌برنامه «آوای محرم» برای معرفی و بررسی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی و مناسبت آنها با موسیقی دستگاهی ایرانی با تقدیر از ۴ چهره برجسته این هنر برگزار خواهد شد.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همزمان با ماه‌های محرم و صفر سال ۱۴۴۱ هجری قمری مصادف با ۱۳۹۸ هجری شمسی، ۳۵ عنوان برنامه در قالب سه هزار اجرای متنوع با عنوان کلی «جلوه سوگ» را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برگزار می‌کند. 
نظر شما