چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹
ساعت : ۱۶:۱۰
کد خبر: ۱۰۲۹۶۱
|
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
برنامه‌های امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری به مناسبت ایام محرم اعلام شد
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همزمان با ایام سوگواری محرم و صفر دو برنامه موسیقایی را برگزار خواهد کرد.
برونمایی از یک قطعه عاشورایی و اجرای ویژه برنامه «آوای محرم»ه گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همزمان با ایام سوگواری محرم و صفر دو برنامه موسیقایی «نوای نی نوا» و «آوای محرم» را برگزار خواهد کرد.

«نوای نی نوا» عنوان اثری موسیقایی به هنرمندی بابک ربوخه و متین رضوانی‌پور است که در قالب یک قطعه مستقل در ایام محرم و صفر رونمایی می‌شود.

این قطعه عاشورایی برگرفته از سوگواره‌های موسیقایی استان بوشهر و آیین سینه زنی مربوط به این منطقه جغرافیایی کشورمان است که بابک ربوخه آهنگساز و پژوهشگر موسیقی آن را تنظیم کرده و متین رضوانی محقق و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران نیز به عنوان خواننده در اثر حضور دارد.

این قطعه بر اساس نوحه‌های قدیمی منطقه بوشهر در گوشه شوشتری خوانده شده که از جمله آثار معتبر موسیقی نواحی منطقه جنوبی کشور در آیین‌های عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) به ویژه مراسم سینه‌زنی است که با تنظیم موسیقایی پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

ویژه‌برنامه «آوای محرم» نیز عنوان برنامه دیگر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که طی روزهای آینده با هدف معرفی و بررسی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی و مناسبت آنها با موسیقی دستگاهی ایرانی و تقدیر از ۴ چهره برجسته این هنر در فرهنگ‌سرای ارسباران تهران برگزار خواهد شد. البته هنوز از هنرمندانی که قرار است در این برنامه قدردانی شود اسامی منتشر نشده است.  

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همزمان با ماه‌های محرم و صفر سال ۱۴۴۱ هجری قمری مصادف با ۱۳۹۸ هجری شمسی، ۳۵ عنوان برنامه در قالب سه هزار اجرای متنوع با عنوان کلی «جلوه سوگ» را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برگزار می‌کند.
نظر شما