سه‌شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹
ساعت : ۲۰:۳۷
کد خبر: ۱۰۳۲۵۸
|
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
سعید اوحدی
طی یک دهه گذشته شاهد تجمع عظیم انسانی اربعین به عنوان بزرگ‌ترین اجتماع بشری عالم خلقت در منطقه هستیم. هر سال که می‌گذرد نه تنها از عظمت و شور این تجمع کم نمی‌شود، بلکه شاهد گستردگی و وسیع‌تر شدن دامنه آن هستیم.
امروز اربعین نه یک حرکت منطقه‌ای بلکه تبدیل به بزرگ‌ترین اجتماع بین‌المللی شده است. اربعین صرفاً مختص شیعیان نیست، بلکه پیروان مذاهب مختلف دنیا و مردم کشورهای متعدد نیز در این راهپیمایی بزرگ شرکت می‌کنند و به معنای واقعی شعار «حب‌الحسین یجمعنا» تحقق پیدا کرده است.
مردم در آستانه اربعین، پیاده عازم کربلا می‌شوند و این تردد کم‌کم به سیل خروشان تبدیل می‌شود. ظاهر اربعین نمایش این حرکت عظیم است، اما باطن آن ظرفیت بزرگی است که حلال بسیاری از مسائل و مشکلات جهان اسلام است. همین حرکت بزرگ باعث تحول بزرگی در محور مقاومت شده و دفاع جانانه فاطمیون و مدافعان غیور حرم را در پی داشته است.
در مورد فتنه اخیر عراق هم باید گفت که دشمن به خوبی عظمت اربعین را درک کرده و به خیال خام خود سعی در به حاشیه کشاندن آن دارد.
مسائل عراق را باید از دو منظر مورد بررسی قرار داد؛ از یک منظر شهروندان عراقی همان طور که علما و مراجع دینی تاکید دارند مطالبه‌گر مبارزه با فساد از سوی مسئولانشان باشند اما همزمانی فتنه با اربعین علامت سؤال بزرگی را در ذهن ایجاد می‌کند.
فرماندهان حشدالشعبی و بسیاری از تحلیلگران سیاسی از چهار ماه قبل این ارزیابی را داشتند که سران مرتجع عربی در حال طراحی فتنه در عراق هستند و حتی برای پیشبرد اهدافشان روی برخی مطالبات به‌حق مردم عراق دست گذاشتند.
غافل از اینکه اربعین آن قدر عظمت دارد که به زودی آتش این فتنه‌ها را خاموش می‌کند و حتی معترضانی که در راهپیمایی‌ها شرکت کردند در آستانه اربعین میزبان خوبی برای زائران اباعبدالله‌الحسین(ع) خواهند بود.
این فتنه خاموش خواهد شد و حتماً نتیجه آن باعث وحدت بیشتر جهان شیعی و دنیای اسلام می‌شود.

برچسب ها: اربعین ، سعید اوحدی
نظر شما