سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
ساعت : ۲۳:۴۷
کد خبر: ۱۰۳۹۳۴
|
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
هشتمین نشست تخصصی «شب‌های فناوری» با موضوع «اقتصاد دیجیتال و رونق تولید» شامگاه چهارشنبه ۲۰ آذر در فرهنگ‌سرای فناوری اطلاعات برگزار شد.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، هشتمین نشست شب‌های فناوری با موضوع اقتصاد دیجیتال و رونق تولید، با حضور مهدی عرب‌زاده مدرس و مشاور حوزه تحول دیجیتال و تجاری سازی فناوری‌های نوظهور و مخرب، لیلا سادات زعفرانچی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و محمودرضا فردوسی مسئول شبکه و امنیت فاوای وزارت اقتصاد و امور دارایی در فرهنگ‌سرای فناوری اطلاعات برگزار شد.

اقتصاد دیجیتال و فرصت‌های نوین کسب و کار در مدیریت شهری 

عرب‌زاده با اشاره به اقتصاد دیجیتال و فرصت‌های نوین کسب و کار در مدیریت شهری،گفت: سال‌هاست اسمی از اقتصاد دیجیتال وجود نداشت و این امر نشان می‌دهد که ما در شناسایی مسأله دچار مشکل هستیم.

وی افزود: اطلس دانشگاه MIT اطلاعات صنایع کشورهای مختلف را در یک نقشه قرار داد. در این نقشه نشان می‌دهد که عربستان قصد دارد بزرگترین حکمران دیجیتال خاورمیانه در افق ۲۰۳۰ شود و او با صنایع نفتی و هوش مصنوعی تلاش می‌کند تا به چرخه‌ای از محصولات جدید شود و سهمی از بازار را دریافت کند.

وی در ادامه گفت:‌ ایران چهار انقلاب صنعتی را گذرانده است اما اقتصاد دیجیتالش در کدام مرحله است؟ ما در بهترین حالت ممکن در انقلاب صنعتی دوم هستیم. اقتصاد دیجیتال به اقتصادی گفته می‌شود که مبتنی بر فناوری دیجیتالی است. امروز مسیر تحقق و انجام آن از طریق بازارهای مبتنی بر اینترنت و شبکه جهانی وب است.

عرب‌زاده بیان کرد: اقتصاد دیجیتال را با نام‌های دیگری همچون اقتصاد اینترنتی، اقتصاد جدید و اقتصاد تحت وبی هم صدا می‌کنند. در دنیای امروز اقتصاد دیجیتال با اقتصاد صنعتی به طرز عجیبی درهم تنیده شده اند. از سال ۱۹۹۵ اتوماسیون و زیرساخت‌ها شکل گرفته و وارد حکمرانی در عرصه فناوری شده است. در این مرحله سیستم حکمرانی تغییر کرده و همه موارد به صورت دیجیتال شده است.

این مدرس دانشگاه در ادامه گفت: اقتصاد دیجیتال از جنس مدرن را می‌توان به اینترنت اشیا، کلان داده‌ها،‌ بلاکچین، هوش مصنوعی، ‌زیرساخت‌های ابری اشاره کرد. 

عرب‌زاده با اشاره به ویژگی‌های خط مشی اقتصاد دیجیتال گفت: ‌نوآوری، نگاه فرازمانی، مشارکت پذیری منسجم و به هم‌پیوسته از جمله ویژگی‌های خط مشی اقتصاد دیجیتال به شمار می‌رود. 

وی به مؤلفه‌های اصلی مفهوم اقتصاد دیجیتال اشاره کرد و گفت:‌ زیرساخت‌های کسب و کار دیجیتال، کسب و کار دیجیتال، تجارت آفاقی دیجیتال از جمله مؤلفه‌های اصلی مفهوم اقتصاد دیجیتال به شمار می‌رود. تجارت آفاقی یعنی کران تا کران و برقراری ارتباطات منسجم و پیوسته به سایر زیرساخت‌های دیجیتال جهانی؛ کسب و کارهای دیجیتال یعنی کسب و کارهای نوین دولتی و کسب و کارهای نوین بخش خصوصی؛ هاب دیجیتالی هم به زیرساخت‌های ابری، اینترنت اشیاء، کلان داده‌ها، هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی گفته می‌شود.

وی بیان کرد: نسل پنج مخابراتی زمینه ساز ظهور و بلوغ کسب و کارهای نوین است و براساس اقتصاد دیجیتال کسب و کارها با ترکیب‌های جدید به گونه‌ای به وجود می‌آیند که تا به امروز به چشم نخورده بود.

اقتصاد دیجیتال، فضای کسب و کار و اشتغال زنان

در ادامه لیلا سادات زعفرانچی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اقتصاد دیجیتال، ‌فضای کسب و کار و اشتغال زنان گفت: یکی از بزرگترین چالش‌های اقتصادی ایران مسأله بیکاری بوده و این بیکاری برای جمعیت های گوناگون همگن نیست.
 
وی افزود: ‌موضوع بیکاری چندوجهی است که می‌توان به جنسیت، فارغ التحصیلی و شهرنشینی اشاره کرد. دو مؤلفه جنسیت و فارغ التحصیل بحران جدی است. یعنی میزان بیکاری زنان فارغ التحصیل بیکار شهرنشینی به عنوان یک بحران مطرح شده است. جمعیت فعال زنان حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفراست که از این تعداد سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر شاغل، یک میلیون نفر مایل هستند که وارد فضای کار شوند و ۲۰ میلیون از زنان هم خانه دار هستند. در آینده با زنانی روبرو هستیم که با مهارت بالایی هستند و بازار کار آمادگی پذیرش این گروه را ندارند.
 
زعفرانچی بیان کرد:‌ در سراسر جهان ۴۰ تا ۱۶۰ میلیون زن معادل ۷ تا ۲۴ درصد از زنانی که فعلا شاغل هستند، ممکن است تا سال ۲۰۳۰ نیاز به گذر از مشاغل فعلی نباشد. برای مادران بین ۸ تا ۲۸ درصد است.

وی بیان کرد: آینده بازار کار زنان در فضای اقتصاد دیجیتال با توجه به توزیع فعلی زنان در حوزه‌های مختلف شاغل متفاوت خواهد بود. 

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه داد:‌ فرصت‌های اقتصاد دیجیتال در آینده بازار کار زنان شامل انعطاف پذیری بیشتر ساعت کار،‌ امکان فرصت‌های شغلی برای زنان با مهارت بالا و تحصیلکردگان دانشگاهی،‌ ارتقای فرصت شغلی در مشاغل پرتجمع زنانه و ایجاد شرایط کارآفرینی و دسترسی به فضای مالی مناسب تر و تنوع مشاغل پاره وقت و نیمه وقت و همچنین مشاغل خویش فرما است.

وی با اشاره به تهدیدات اقتصاد دیجیتال و اشتغال زنان گفت: کمبود محققان زن در فضای ICT، کمبود زنان فارغ التحصیل در حوزه و کمبود سواد دیجیتال زنان از جمله این تهدیدات برای زنان به شمار می‌رود. سیاستگذاری آموزش زنان در حوزه STEM، دسترسی آسان زنان به فضای اینترنت، سیستم عامل‌ها و بستر اقتصاد دیجیتال، سیاست گذاری در زمینه ارتقای سواد رسانه‌ای زنان، برگزاری کارگاه، آموزش پلت‌فرم‌ها و نرم افزارهای متناسب با موقعیت شغلی جهت زنان شاغل و رصد همراهی سیاست‌های حمایت اجتماعی از جمله اقداماتی است که می‌توان برای ارتقای زنان در حوزه اقتصاد دیجیتال انجام داد.

مفهوم بلاکچین و کاربردهای آن

در ادامه محمودرضا فردوسی مسئول شبکه و امنیت فاوای وزارت اقتصاد و امور دارایی با اشاره به مفهوم بلاکچین و کاربردهای آن گفت:‌ بلاکچین ترکیبی از چند فناوری و ایده است که تشکیل یک ابرفناوری را داده است. در واقع بلاکچین یک ابر فناوری بوده که خود اساس و پایه ایجاد بسیاری از فناوری‌ها شده است.

وی افزود:‌ بلاکچین یک پایگاه داده غیرمتمرکز است که بر روی گره‌های یک شبکه همتا به همتا توزیع شده و هر گره نسخه‌ای کامل از پایگاه داده را در اختیار دارد.  پایگاه داده فقط افزایشی بوده و مالکیت و تغییرات داده‌ها از طریق «هش» و توافع جمعی محافظت شده است. 

وی افزود: اطلاعات مورد نظر برای ثبت در بلاکچین به کاربرد و الگوریتم بلاکچین بستگی دارد. حفظ افزایش، کارآیی، شفافیت، استقلال و اتحاد، استحکام و امنیت از جمله خصوصیات بلاکچین به شمار می‌رود. 

وی ادامه داد:‌ دستکاری بلاکچین‌ها غیرممکن است و می‌تواند وابسته به هیچ نهادی نباشد. برای آنکه مانع از دستکاری بلاکچین‌ها شویم می‌توانیم چندکار را انجام دهیم که می‌توان به استفاده از شبکه همتا به همتا و ذخیره یک کپی کامل از بلاکچین‌ها در همه گروه‌ها اشاره کرد.

وی بیان کرد: رمز ارز به دسته‌ای از پول و ارزهای دیجیتال یا مجازی گفته می‌شود که در آنها از رمزنگاری برای تراکنش‌های مالی استفاده می‌شود به طوری که رمزگشایی آن دشوار است. برای مثال می‌توان به بیت کوین اشاره کرد. قرارداد هوشمند یک کد برنامه نویسی است که برروی بلاکچین پیاده سازی می‌شود. همچنین اقتصاد دیجیتال، اقتصادی مبتنی بر دیجیتال کردن اطلاعات و زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

وی با اشاره به اجزای اصلی مفهوم اقتصاد دیجیتال گفت: بهره‌گیری از زیرساخت‌های اطلاعات و ارتباطات، کسب و کار الکترونیکی و تجارت الکترونیکی از اجزای اصلی مفهوم اقتصاد دیجیتال به شمار می‌رود.

مسئول شبکه و امنیت فاوای وزارت اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: از جمله ویژگی های اقتصاد دیجیتال می‌توان به کاهش هزینه،‌ افزایش درآمد، کاهش کارکنان، ارتقای جایگاه سازمان و ارائه خدمات مستقیم اشاره کرد. 

وی با اشاره به نقش بلاکچین در رونق تولید گفت: ثبت مالکیت، مدیریت زنجیره تأمین، ‌اعتبار محصولات،‌ دارایی های دیجیتال، هویت دیجیتالی، حسابداری و شبکه توزیع انرژی از جمله نقش بلاکچین ها در رونق تولید به شمار می‌رود. بلاک چین ها سبب جلوگیری از قاچاق کالا و خرید و فروش غیرقانونی کالا، جلوگیری از تولید کالاهای تقلبی، حذف کالاها و محصولات از رده خارج و تاریخ گذشته، افزایش سرعت و اطمینان در چرخه خرید و فروش و توزیع کالا و محصولات، توزیع گسترده کالاها و خدمات و افزایش سرعت و اطمینان در چرخه پولی و مالی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران می شود.

در پایان این نشست پنل گفتگو بین سخنرانان و شرکت کنندگان نشست برگزارشد.
نظر شما