سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹
ساعت : ۲۳:۵۸
کد خبر: ۱۰۳۹۶۱
|
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
آیین نکوداشت اکبر زنجانپور، بازیگر و کارگردان پیشکسوت به همراه اکران مردمی انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر با حضور هنرمندانی همچون خسرو سینایی، سعید پورصمیمی، سیامک اطلسی، نوید محمدزاده، تینا پاکروان، اکتای براهنی، مهدی گلستانه و الهام پاوه‌نژاد در پردیس سینما گالری ملت برگزار شد.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آیین نکوداشت اکبر زنجانپور، بازیگر و کارگردان پیشکسوت به همراه اکران مردمی انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر روز یکشنبه ۲۴ آذر ماه با حضور هنرمندانی همچون خسرو سینایی، سعید پورصمیمی، سیامک اطلسی، نوید محمدزاده، تینا پاکروان، اکتای براهنی، مهدی گلستانه و الهام پاوه‌نژاد در پردیس سینما گالری ملت برگزار شد.

اشکان رهگذر نویسنده و کارگردان انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» اجرای این مراسم را بر عهده داشت. او در ابتدای این برنامه حاضران را به تماشای کلیپی از صحنه‌های بازی اکبر زنجانپور در فیلم‌های مختلف و پشت صحنه دوبله انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» دعوت کرد.

پورصمیمی: ما در سال‌های بی‌رونقی هنر نمایش به دنبال بازیگری رفتیم

سعید پورصمیمی بازیگر پیشکسوت درباره اکبر زنجانپور گفت: صحبت کردن درباره استاد زنجانپور کمی مشکل است، چون هم ابعاد کاری‌اش زیاد است و هم من با ایشان افتخاری همکاری نداشتم. من و آقای زنجانپور هم دانشکده‌ای بودیم، یعنی از سال ۱۳۴۴ که در دانشگاه تهران رشته تئاتر آغاز به کار کرد.

وی ادامه داد: زمانی که ما به دنبال بازیگری رفتیم، دوران بی‌رونقی هنر نمایش بود. یادمان باشد که در آن دوره نه تئاتر شهری بود،‌ نه سنگلج و نه تالار وحدت. اصلاً نمی‌دانم ما برای چه به دنبال این کار رفته بودیم. چرا که در آن سال‌ها یک سری کار بازاری مانند آنچه در لاله‌زار اتفاق می‌افتاد داشتیم ولی به دنبال تئاتر واقعی رفتن فقط عشق می‌خواست، نه هیچ چیز دیگر. افرادی مانند اکبر زنجانپور نشان دادند که این عشق را دارند.

پورصمیمی عنوان کرد: در آن سال‌ها بسیاری در کنار ما بودند که به مرور این کار را رها کردند، امروز که به آن نسل نگاه می‌کنم، می‌بینم فقط چند نفر در این حرفه باقی ماندند. چون بسیار سخت بود و همه تحملش را نداشتند. یکی از سختی‌هایش بدنامی بود.

او با بیان اینکه اکبر زنجانپور نشان داد که مرد واقعی بازیگری است، گفت: فقط کافی است به کارنامه کاری‌اش نگاهی بیندازیم تا ببینیم که در مهم‌ترین و ماندگارترین کارهای آن سال‌ها همکاری داشته است. در سال‌های بعدی هم به عنوان کارگردان کارهایی انجام می‌دهد که باز هم بسیار باارزش است.

پورصمیمی با تأکید بر اینکه جدا از مسئله تکنیک و حرفه، فرهنگ بازیگری هم مسئله مهمی است، توضیح داد: کسانی که می‌خواهند در این عرصه ماندگار و تأثیرگذار شوند، باید فرهنگ این هنر را هم داشته باشند و فقط به تکنیک بسنده نکنند. آقای اکبر زنجانپور بیش از حدود ۵۰ سال در هنر نمایش ماندگار شد و کار کرد. نوع کار کردن او برای من خیلی مهم است، چون اخلاق این کار را داشت و یکی از بی حاشیه‌ترین آدم‌های این حرفه در تمام این سال‌ها بوده است.

پورصمیمی با بیان اینکه به دوستی‌اش با اکبر زنجانپور افتخار می‌کند، گفت: جا دارد اینجا از دو دوست مشترک ازدست‌رفته‌مان یعنی اکبر ساکت کسایی و کیهان رهگذار یاد کنم. برای اکبر زنجانپور عمر طولانی با افتخار آرزو می‌کنم.

تینا پاکروان: آرزوی نسل من کار کردن با بزرگانی همچون اکبر زنجانپور است

در ادامه مراسم، تینا پاکروان انتخاب‌کننده صداپیشگان انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» درباره اکبر زنجانپور گفت: آقای زنجانپور و هنرمندانی از جنس ایشان شکل‌گرفته دهه ۴۰ ایران، دوره روشنفکری هستند که چقدر حیف ما آن دوران را ندیدیم. زمانی که من وارد دانشکده سینما و تئاتر شدم، بزرگ‌ترین شوق و ذوق من دیدن استاد زنجانپور جلوی در کلاس بازیگری بود. ولی متأسفانه آقای زنجانپور از ترم بعدی دیگر در دانشکده ما تدریس نکردند و من همیشه این حسرت را با خودم کشیدم که شاگرد ایشان باشم.

او ادامه داد: من آقای اکبر زنجانپور را از سریال‌های «آوای فاخته» و «عطر گل یاس» می‌شناختم و می‌دیدیم که در «شب هزار و یکم» استاد بیضایی چطور تلاش می‌کنند. می‌خواهم بر نکته‌ای که آقای پورصمیمی گفتند،‌ تأکید کنم. این نسل از هنرمندان جایگاهی در هنر ایران دارند که ماندنی است. آرزوی نسل ما، کار کردن با این عزیزان بوده است، چون ما به خاطر زحمت آنها عاشق سینما شدیم.

پاکروان تأکید کرد: هر چند که ما دیگر اصولی که این استادان در کار دارند را نمی‌بینیم. با احترام به نوید محمدزاده که در اینجا حضور دارد و از جنس خوب بازیگران این دوره است که پرچم ایران را در نقاط مختلف دنیا بالا برده است،‌ نسل بزرگانی چون آقای اکبر زنجانپور، خسرو سینایی،‌ سیامک اطلسی و سعید پورصمیمی بسیاری از چیزها را به ما یاد دادند.

او ادامه داد: آنها بودند که باعث شدند ما با بازیگرانی روبه‌رو شویم که وقتی متن را به آنها می‌دهیم، بگویند من این نقش را دوست ندارم، پس بازی نمی‌کنم. در حالی که ممکن است پنج سال هم کار نکرده باشند. ولی مانند کسانی که قلم نمی‌فروشند، آن‌ها هم هنرشان را نمی‌فروشند. در حالی که امروز با بازیگرانی مواجه هستیم که قبل از خوانش فیلمنامه، در ابتدا می‌خواهند دستمزد بازی‌شان را بدانند. 

پاکروان با اشاره به انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» گفت: دلم برای کسانی مانند اشکان رهگذر می‌سوزد که در این سن، همه سال‌های جوانی خودش را پای خلق اثری گذاشت که نماینده سینمای ایران در اسکار می‌شود ولی سهمش از سالن‌های سینمای ایران ۱۰، ۱۵ سالن تک سانس است.

او تأکید کرد: اینجا دیگر ارزشی برای هنر و فرهنگ قائل نیستیم، جنس همه چیز عوض‌شده است. همه چیز خریدنی شده است. انگار همه چیز به پول ربط دارد. هر جایی اگر انیمیشنی وارد رقابت اسکار می‌شد، تمام سالن‌ها را برای اینکه آن را نمایش دهند در اختیارش می‌گذاشتند و مردم مشتاق تماشای این اثر بودند. امیدوارم رهگذر به حقش برسد. چرا که او بخشی از اثر استاد بزرگ فردوسی را که تلاش کرد در دوره خفقان درباره ایران بنویسد را به تصویر کشیده است.

نوید محمدزاده: از اکبر زنجانپور عشق به بازیگری را یاد گرفتم

نوید محمدزاده بازیگر تئاتر و سینما بعد از آنکه به همراه اشکان رهگذر، یک جلد شاهنامه به اکبر زنجانپور اهدا کرد، خطاب به او گفت: هر ثانیه‌ای که شما را می‌بینم برایم خاطره‌انگیز است. من از شما بازیگری و کار جدی را یاد گرفتم. از شما یاد گرفتم که باید عاشق بازیگری باشی. واقعاً ممنونم که در این جایگاهی که دارید، همیشه به پشت صحنه تئاترهای ما آمدید و از ما حمایت کردید.

زنجانپور: اشکان رهگذر به قهرمانان بی‌تصویر شاهنامه، تصویر بخشیده است

اکبر زنجانپور با بیان اینکه امشب شب بزرگی برای من است، گفت: کسی که باعث آشنایی من با اکبر زنجانپور شد، خانم تینا پاکروان بود. دو سال پیش به من زنگ زد و گفت فیلم انیمیشنی درباره شاهنامه هست، بیا و صحبت کن. به او گفتم موضوع شاهنامه باشد، شما هم تأیید کنی، حتماً می‌آیم و باید بگویم امروز بسیار خوشحال هستم که این کار را انجام دادم. چرا که هر ایرانی با فردوسی و شاهنامه ارتباط دارد و خلوت خودش را با این اثر گران‌قدر گذرانده است.

او ادامه داد: همه ما به شاهنامه و فردوسی افتخار می‌کنیم. زمانی که فردوسی شاهنامه را می‌نوشت، نه عکسی بود و نه نقاشی. او درباره تاریخی صحبت می‌کند که نیست ولی می‌خواهد بگوید که وجود داشته است. حالا اشکان رهگذر به این قهرمانان بی تصویر، تصویر بخشیده است و آنها را زنده کرده است.

زنجانپور تأکید کرد: فردوسی بزرگ این تاریخ را به ما ایرانیان هدیه کرد و ما به عنوان یک ملت دوستش داریم. حالا اشکان رهگذر کار دیگری می‌کند، او قهرمانان شاهنامه را در این انیمیشن که کار بزرگی است قرار می‌دهد و به ملت ایران پیشنهاد می‌کند که به سراغ شاهنامه بروند.

«آخرین داستان» اولین انیمیشن بلند سینمایی به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر است که داستان این فیلم برداشتی آزاد از روایت «ضحاک» در شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی است.
نظر شما