دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
ساعت : ۱۸:۳۶
کد خبر: ۱۰۴۲۵۶
|
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
در مراسم رونمایی از نشریه فتیه‌الاقصی در فرهنگ‌سرای ملل مطرح شد
ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در مراسم رونمایی از نشریه الکترونیکی «فتیه الاقصی» که در آستانه روز «غزه؛ نماد مقاومت» و سالروز شکست رژیم صهیونیستی در برابر حماسه مقاومین غزه در فرهنگ‌سرای ملل برگزار شد، عنوان کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی به فلسطین نگاهی عبادی داشت.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مراسم رونمایی از نشریه الکترونیکی «فتیه الاقصی» در آستانه روز «غزه؛ نماد مقاومت» و سالروز شکست رژیم صهیونیستی در برابر حماسه مقاومین غزه روز شنبه ۲۸ دی ماه در فرهنگ‌سرای ملل برگزار شد.

نشریه الکترونیکی «فتیه الاقصی» با هدف تعامل فرهنگی و خبری میان جامعه فلسطین و فراسوی آن و گسترش فرهنگ حمایت از مقاومت ضد اشغالگری و با اولویت کودکان، نوجوانان و جوانان؛ از سوی «دبیرخانه اتحادیه بین‌المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری» رونمایی شد.

این نشست با حضور ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین، سید صلاح فحص نماینده جنبش امل لبنان در ایران، حسین شیخ‌الاسلام معاون امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی، علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سید علیرضا فاطمیان‌پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مهدی محمدی مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حسین رویوران کارشناس مسائل سیاسی، دکتر مجتبی رحماندوست فعال حوزه فلسطین، محمد جواد حیدری پور مدیر فرهنگی-هنری منطقه ۱ و رییس فرهنگ‌سرای ملل و مهدی شکیبایی مدیرعامل خبرگزاری قدس شنبه ۲۸ دی ماه در فرهنگ‌سرای ملل برگزار شد.

رحیمیان: فتیه الاقصی مطالبی از همه حامیان محور مقاومت از سرتاسر جهان و از داخل فلسطین منتشر خواهد کرد

در آغاز این نشست ابوالقاسم رحیمیان دبیرکل اتحادیه بین المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری گفت: در آستانه روز  غزه نماد مقاومت از مجله الکترونیکی فتیه الاقصی با هدف تعامل فرهنگی و خبری میان جامعه فلسطین و فراسوی آن و گسترش فرهنگ حمایت از مقاومت ضد اشغالگری با اولویت کودکان ، نوجوانان و جوانان رونمایی می شود.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل مورد بحث جهان امروز، بررسی راه‌های گوناگون اطلاع‌رسانی با استفاده از آخرین دستاوردهای فن‌آوری اطلاعات است که منجر به سرعت عمل ، صرفه‌جویی در وقت، کاهش هزینه‌ها و نیز افزایش کیفیت و بهره‌وری می‌گردد و در همین راستا اتحادیه بین‌المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری ایجاد مجله الکترونیکی را به منظور نشر واقعیت‌های فلسطین و مصائب وارده بر کودکان و نوجوانان، در دستور کار خود قرار داد.

در ادامه رحیمیان افزود: یکی از ویژگی‌های غیر قابل انکار مجلات الکترونیکی فراگیری این مجلات  است. وی همچنین به محدودیت تعداد شمارگان منتشر شده مجلات چاپی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت که در رابطه با انتشار مجلات الکترونیکی، فضای بسیار گسترده‌ای در سراسر دنیا می‌توانید دراختیار داشته باشید که فراگیری در این فضا به لحاظ زمانی و محدوده جغرافیایی غیر قابل مقایسه با مجلات چاپی است.

رحیمیان همچنین از دیگر ویژگی‌های مجلات الکترونیکی سرعت ارائه اطلاعات، کاهش هزینه‌ها، امکان بومی‌سازی فرآیند انتشار اطلاعات، قابلیت روزآمدسازی مطالب، امکان برقراری ارتباط محاوره‌ای با جامعه مخاطب و همچنین چندرسانه ای بودن این مجلات را برشمرد و گفت که در این فضا مشارکت مخاطبان را در فرآیند تولید محتوا شاهد خواهیم بود. بدین منظور ما در صدد آن هستیم تا  از این طریق در گستره جهانی نسبت به برملا نمودن جنایات رژیم صهیونیستی بر ملت مظلوم فلسطین، خصوصا کودکان و نوجوانان اقدام نماییم.

وی ایجاد این مجله الکترونیکی در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی را اقدامی بزرگ و فرخنده برشمرد و ابراز امیدواری کرد که مجله الکترونیکی فتیه الاقصی در چشم‌انداز آینده بتواند با ظرفیت بسیار خوبی که دارد به عنوان یکی از مجلات تخصصی در موضوع بررسی معضلات اشغال و اشغالگری و در راس آن کودکان و نوجوانان فلسطینی با بهره مندی از نظرات شخصیت های فرهنگی، سیاسی و کارشناسان حوزه مقاومت اسلامی فلسطین در سراسر جهان گام موثری در فضای سایبری بردارد.

رحیمیان ادامه داد: امروز به جهت جنایات رژیم صهیونیستی، کودکان و نوجوانان فلسطینی از حداقل‌های حقوق شهروندی محروم هستند. حقوقی مانند حق آموزش، حق هویت، حق ملیت، حق کسب و کار، حق اوقات فراغت، حق داشتن خانه‌ای ایمن، حق در کنار خانواده بودن و ده‌ها حق دیگر. کودکان و نوجوانان فلسطینی از حداقل‌های حقوق شهروندی محروم هستند، تنها به یک علت؛ و آن اینکه جامعه فلسطین می‌گوید می‌خواهیم در سرزمین مادری خود آزادانه زندگی کنیم و رژیم اشغالگر صهیونیستی باید نسبت به تخلیه سرزمین فلسطین اقدام کند.

وی گفت: جامعه فلسطینی بر این باور رسیده است که تها راه پیروزی و غلبه بر دشمن صهیونیستی تنها مقاومت است و از سویی هرگز دل به حمایت سران کشورها نبسته و تنها حمایت ملت‌هاست که باعث مقاومت آنان گردیده است و ما این مقاومت را در اَشکال مختلف و به ویژه هر هفته در راهپیمایی بازگشت می‌بینیم.

رحیمیان افزود: اتحادیه بین‌المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری بنا بر ضرورت آگاه‌سازی ملت‌های آزاده جهان از جنایات رژیم صهیونیستی بر کودکان و نوجوانان فلسطینی انتشار یک مجله الکترونیکی را تلاشی در همین جهت می داند.

دبیر کل اتحادیه نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری ادامه داد: نام این مجله الکترونیکی فتیه الاقصی است که مُلهِم از آیه ۱۳ سوره مبارکه کهف است. «نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیْکَ نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ ۚ إِنَّهُمْ فِتْیَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى» این مجله به ۳ زبان فارسی، عربی و انگلیسی و به صورت گاهنامه منتشر خواهد شد. این مجله به علت سرعت عمل، صرفه‌جویی در وقت، کاهش هزینه‌ها و نیز افزایش کیفیت و بهره‌وری، همچنین گستره جغرافیایی مخاطبان در سراسر جهان به صورت الکترونیکی و در فضای مجازی منتشر خواهد شد.

وی افزود: محتوای این مجله شامل مقالات ـ متن مصاحبه و دست‌نوشته‌های همه حامیان محور مقاومت از سرتاسر جهان و از داخل فلسطین است که طی فرمت خاص به دبیرخانه ارسال و پس از بررسی در هیئت تحریریه به نام نگارنده در مجله به چاپ خواهد رسید.

رحیمیان در پایان گفت که شماره صفر این مجله اختصاص دارد به شهید محمد الدوره و محتوای آن سخنان کارشناسان در سومین اجلاس بین‌المللی همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی است که در مهرماه سال جاری و با حضور ۳۰ جوان حامی محور مقاومت از ۱۶ کشور از سوی اتحادیه بین‌المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری در تهران برگزار گردید.

ابوشریف: شهید حاج قاسم سلیمانی به فلسطین نگاهی عبادی داشت

در ادامه ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین با اشاره به شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: فلسطین در نزد شهید حاج قاسم سلیمانی از جایگاه بالایی برخوردار بود. این شهید بزرگوار مسئله فلسطین را نه تنها یک موضوع سیاسی و یا امنیتی می‌دانستند بلکه مهم‌تر از آن نگاهش به فلسطین عبادی بود.

وی ادامه داد: روزی در جمعی از فلسطینیان که خدمتشان بودیم وی گفت فلسطین در واقع نوعی قسیم بهشت و جهنم است و در آخرت اگر کسی درباره فلسطین تلاشی کرده باشد می‌تواند امیدوار به ورود به بهشت باشد و ایشان با قاطعیت گفت اما اگر در کارنامه‌اش درباره فلسطین عملی ثبت نشده باشد، جهنم جایگاهش خواهد بود.

ناصر ابوشریف ادامه داد: این شهید با این اعتقاد همه توان خودش را در خدمت آزادسازی فلسطین، قدس شریف و مقابله با دشمن صهیونیستی قرار داد و سر انجام همان طور که آقای هنیه در مراسم تشیع شهید سلیمانی گفت حقیقتا شهید قدس شد و این لقبی است که زیبنده وی است.
نماینده جهاد اسلامی در تهران گفت: شهید سلیمانی مصداق کاملی از آیه شریف قران کریم که می فرماید؛ فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ أُولَاهُمَا بَعَثْنَا عَلَیْکُمْ عِبَادًا لَّنَا أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ فَجَاسُوا خِلَالَ الدِّیَارِ ۚ وَکَانَ وَعْدًا مَّفْعُولًا بود. یعنی مصداق کامل عبادالله بود که بندگی خدا می‌کرد و هم قدرتمند بود. قدرتی که از ایمان و بندگی خدا نشأت گرفته است.

در واقع تلاش برای دفع فتنه و فساد صهیونیسم که با اشغال فلسطین فساد جهانی را دنبال می‌کنند، نشانه عباد لنا بودن است که شهید قاسم سلیمانی همه زندگی‌اش را در این راه تلاش کرد.

وی ادامه داد: نشریه الکترونیکی فتیه الاقصی یک اقدام مبارک است. ما حتی در فلسطین هیچ نشریه‌ای که به طور تخصصی در ارتباط با کوکان و نوجوانان منتشر شود نداریم و این نخستین اقدام در این حوزه محسوب می‌شود و در اینجا بر خود لازم می‌دانم به نمایندگی از جامعه فلسطین، از حمایت‌ها و پیگیری‌های جامعه ایران اعم از بخش‌های رسمی و غیر رسمی که موضوع فلسطین را با این جدیت و اهمیت و دغدغه پیگیری می‌کنند تشکر کنم.

در ادامه حسین رویوران رییس کمسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین با اشاره به اهمیت این نشریه الکترونیکی و انتخاب نام آن گفت که انتخاب نام فتیه الاقصی برگرفته از آیه قرآن (‌انهم فتیه امنوا بربهم فزدنهم هدی در سوره کهف) توسط آقای ابوشریف انجام شد.

وی افزود: نمونه چنین نشریه‌ای حتی در خود فلسطین وجود ندارد و این نشریه برای پذیرش مقالات و آثار دیگران آماده است تا در شورای سردبیری مطرح و بعد از آن منتشر شود.

رویوران با اشاره به آیات الهی درباره تحقق پیروزی گفت: بی‌تردید تلاش برای آزادی فلسطین با آیه‌های الهی مطابقت دارد و پیروزی فلسطین بنا به دلالت‌های قرآنی یک امر محتوم و قطعی است. 

وی ادامه داد که تحقق پیروزی فلسطین بر اساس تلاش‌های انسانی عباد لنا خواهد بود نه آنکه با معجزه انجام گیرد.

وی با اشاره به نسل چهارم در فلسطین گفت که این نسل بیش از گذشتگان برای ادامه مقاومت قوی است و از اراده قدرتمندتری برای ادامه مسیر برخوردار است. وی برگزاری راهپیمایی بازگشت را نمونه جدیدی از مبارزه جدی ملت فلسطین و نسل جدید دانست.

در ادامه حسین شیخ‌الاسلام معاون بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به شهادت حاج قاسم سلیمانی و بیان نکاتی از ویژگی‌های بی‌نظیر این شهید بزرگوار گفت که مهم‌ترین نعمتی که خداوند به انسان داده است همان نعمت اراده است. امروز مهم‌ترین صحنه نبرد، اداره اراده‌هاست.

شیخ‌الاسلام با تاکید بر اهمیت حضور مردم در مناسبت‌های مختلف گفت که همین حضور میلیونی در انقلاب باعث بی‌تاثیری توپ و تانک و در نهایت پیروزی انقلاب ایران شد.

وی همچنین با اشاره به انتفاضه ملت فلسطین و نیز حضور مردم فلسطین در راهپیمایی بازگشت گفت که این حضور مردمی به تقویت مقاومت و تایید آن انجامیده است.


مجتبی رحماندوست فعال حوزه فلسطین نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه حاج قاسم سلیمانی نماد مقاومت اسلامی است گفت: خداوند تقدیر کرده است که فلسطین همواره به عنوان نماد اشغالگری در سطح بین‌الملل قابل مشاهده باشد تا مقاومت در برابر اشغالگران و تلاش برای رهایی این سرزمین از اشغالگری حق جلوه کند.

وی ادامه داد: این موضوع نه تنها به معنای جلوه شدن حق است بلکه حق هم هست.

رحماندوست تاکید کرد که اشغال فلسطین که در سطح جهانی همه به آن آگاهی دارند مفهومی است که بزرگترین مستمسک تلاش کردن و مبارزه است.

وی همچنین با اشاره به اینکه هفت دهه از یوم النکبه (روز اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸) می‌گذرد گفت: این موضوع مبارزه و مقاومت از آغاز یوم النکبه را مشروع کرده است.

رحماندوست در پایان تاکید کرد که ما همواره در جهان یک مطالبه مشروع بین‌المللی برای آزادی فلسطین داریم.

نظر شما