پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹
ساعت : ۱۰:۰۹
کد خبر: ۱۰۴۴۷۱
|
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از پرفسور گونتر اوکر هنرمند برجسته آلمانی به منظور برگزاری نمایشگاه «کرنش به حافظ» قدردانی کرد.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حجت‌الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت برگزاری آخرين دوره نمایشگاه «کرنش به حافظ» که توسط آثار پرفسور گونتر اوکر در ایران برگزار می‌شود، قدردانی کرد.
 
این تقدیرنامه توسط «حسین عالم بخش» نماینده رییس سازمان فرهنگی هنری در جزيره کیش به این هنرمند شهير جهانی اهدا شد. در متن این تقدیرنامه آمده است:

«خیز تا بر کلک آن نقاش جان افشان کنیم
کاین همه نقش عجب در گردش پرگار داشت
(حافظ شیرازی)

طراح و هنرمند گرامی
پروفسور گونتر اوکر

هنرهای تجسمی، مرزها را طی می‌کند تا با زبان جهانی تصویر، با ملت ها گفتگو کند و پیام آور صلح، امنیت، آرامش و مهربانی باشد. حضورتان را در کشورمان ارج می نهیم و هنرتان را قدر دانیم.
سلامتی و شادکامی را از درگاه خداوند متعال خواستارم.»

پرفسور گونتر اوکر از سال ١٣٩٥ تا به امروز در ایران، اقدام به برگزاری نمایشگاه آثار خود از غزلیات حافظ کرده است. این هنرمند برجسته آلمانی احساس و برداشت خود را از غزلیات حافظ بر روی بوم به عرصه ظهور در آورده است. گونتر اوکر پس از گوته یکی از هنرمندان غیر ایرانی است که حافظ را از دریچه هنر خود به جهانیان مـعرفی کرده است.

یکی از ویژگی‌های این هنرمند، گرایش او به گرفتن مفاهیم از حوزه‌های گوناگون فرهنگی به‌ویژه فرهنگ‌های آسیایی و وارد کردن آن‌ها به جهان آثار خود است.

در ميان اين سری از آثار؛ تابلویی هم با نام خلیج فارس خلق کرده تا همچون ديگر مستندات در جای جای اين كره خاكى برگه تاييد ديگرى باشد بر اصالت نام زيباى خليج هميشه فارس كه براى آيندگان به عنوان مستند غير فابل انكار تاريخى در ايران و آرشيو اتحاديه اروپا به ویژه دولت آلمان به يادگار ثبت و ضبط شده است.

 این هنرمند برجسته سرى شماره یک از اديشن فارسی از اين آثار را به موزه هنرهاى معاصر ایران اهدا کرده كه ارزش آن بالغ بر ١٥٠هزار يورو برآورد شده است.

نمایشگاه «کرنش به حافظ» در جزیره زیبای کیش از تاریخ ۱۴ تا ٣٠ بهمن در موزه خليج فارس میزبان علاقمندان است.
نظر شما