دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
ساعت : ۰۳:۵۶
کد خبر: ۱۰۵۴۸۰
|
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت واکسن کرونا باید به عنوان کالای بهداشت عمومی در اختیار تمام مردم جهان قرار بگیرد.
به گفته سازمان جهانی بهداشت واکسن‌های کووید ۱۹ باید به عنوان کالا‌های عمومی برای کل جهان شناخته شوند و همه کشور‌ها باید به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

کاترین اوبراین، مدیر بخش ایمن سازی، واکسن و زیست شناختی سازمان جهانی بهداشت، در سخنرانی کنفرانس مطبوعاتی در ژنو، سوئیس اظهار کرد: از عبور عوامل بیماری‌زا و میکروب‌ها نمی‌توان در مرز‌ها جلوگیری کرد، به همین دلیل واکسن‌های کرونا باید به عنوان واکسن محافظتی برای کل جهان شناخته شوند و همه کشور‌ها باید برای انجام این کار کمک کنند.

او با بیان اینکه همه کشور‌ها در معرض خطر ویروس کشنده کرونا هستند، گفت: اگرچه ممکن است اکثر جمعیت یک کشور واکسینه شوند، اما این ویروس می‌تواند از مرز‌ها عبور کرده و باعث آلوده شدن افراد شود.

اوبراین با اشاره به بیماری سرخک، گفت: به عنوان مثال بیماری سرخک در هر جا وجود دارد، این معنی آن است که هر کشور باید برای ایمن سازی خود و برای محافظت از افراد جامعه به سرعت اقدام به واکسینه کردن جامعه کند.

آغاز آزمایش بالینی واکسن کرونا در دانشگاه آکسفورد

اخیراً دانشگاه آکسفورد شروع به انجام آزمایشات بالینی واکسن کرونا در بزرگسالان و کودکان کرده است. این آزمایش روی ۱۰ هزار و ۲۶۰ داوطلب در سراسر انگلستان انجام می شود.

طبق مطالعه‌ای که توسط مجله پزشکی Lancet منتشر شده است، واکسن کووید ۱۹ تولید شده در چین، اولین واکسنی است که به آزمایش بالینی فاز ۱ خود رسیده است.

طبق این گزارش، آزمایش بالینی در ۱۰۸ بزرگسال نتایج امیدوار کننده‌ای را پس از ۲۸ روز نشان داد و نتایج نهایی در شش ما آینده ارزیابی می‌شود، همچنین آزمایش‌های بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا پاسخ ایمنی ناشی از این واکسن به طور مؤثر در برابر ویروس کرونا از فرد محافظت می‌کند یا خیر.
نظر شما