پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹
ساعت : ۰۶:۴۰
کد خبر: ۱۰۶۸۱۳
|
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب پاسخ داد؛
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به تعطیلی حج امسال، گفت: تعطیلی حج به این صورت یک آزمایش الهی است و زائران تا حج آینده برای ارتقای خودشناسی فرصت دارند؛ البته مسلمانان با انجام برخی اعمال و رفتار می‌توانند بدون تشرف به حج نیز ثواب آن را ببرند.
آیا بدون تشرف می‌توان ثواب حج را کسب کردحج جزء معدود عبادت‌هایی است که برای گروه خاصی از مسلمانان واجب شده و هر ساله تعداد محدودی از مسلمانانی که استطاعت جسمانی و مالی دارند به این فریضه بزرگ اسلامی مشرف می‌‌شوند اما آیا سفر حج و برکات این سفر منحصر به زائران حج تمتع است و سایر مسلمانان نمی‌توانند از آن بهره‌مند شوند؟ امسال که حج تمتع به صورت محدود برگزار می‌شود و زائران کشورهای اسلامی در این سفر معنوی حضور ندارند، چگونه می‌توان از معنویت و برکات حج بهره‌ برد؟

این دو سؤال را از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت پرسیدم که وی پاسخ داد: وقتی فردی به حج مشرف می‌شود همه کسانی که در شکل‌گیری شخصیت این زائر خانه خدا مؤثر بوده‌اند، بهره‌ای از سفر حج وی می‌برند و حتی امکان دارد خود حاجی از سفر حج بهره کافی نبرد اما کسانی که در شکل‌گیری شخصیت او نقش داشته‌اند و یا در حضور وی در سرزمین وحی مؤثر بوده‌اند از برکات آن حج بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: برای مثال اگر خود زائر با نیت خالصی به حج مشرف نشود، از این سفر بهره نخواهد برد اما کسانی که زمینه تشرف او را فراهم کرده‌اند، از این تشرف بهره‌ معنوی خواهند برد. این افراد ممکن است پدر و مادری باشند که در ساختن روحیه دینی فرد نقش داشته‌اند و یا مربی و معلمی که به فرد در پرورش اخلاق دینی کمک کرده‌اند.

اگر حج تعطیل باشد هم می‌توان ثواب حج را کسب کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در خصوص کسانی که به حج مشرف نشده‌اند اما دوست دارند از معنویت حج بهره ببرند، گفت: اگر فردی به زائر حج تمتع التماس دعا بگوید و آن زائر وی را دعا کند، آن فرد از برکات حج بهره‌مند خواهد شد اما اگر همانند امسال حج تعطیل بود هم می‌توان ثواب حج را کسب کرد. در روایات آمده، کسانی که دهه اول ماه ذی‌الحجه بین نماز مغرب و عشا نماز ذکر شده در مفاتیح‌الجنان را بخوانند، خداوند از ثوابی که به زائران خانه خود می‌دهد، به این افراد نیز عنایت خواهد کرد.

مشکل برادر دینی‌مان را رفع کنیم و ثواب را حج ببریم

وی تصریح کرد: بنابراین می‌‌شود انسان مشرف به حج نشود، اما ثواب حج را ببرد و از مواهب سرزمین وحی بهره‌مند شود. طبق روایات اگر کسی مشکل برادر دینی خود را برطرف کند، ثواب چند ده‌، چند صد و یا ثواب چند صد هزار حج را به وی می‌دهند. بنابراین برای اینکه انسان از مواهب حج بهره‌مند شوند، تنها راه، تشرف به مکه نیست. امام رضا(ع) در این خصوص می‌فرمایند: اگر کسی مشکل برادر دینی خود را برطرف کند ثواب چندین حج مقبول را می‌برد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه زائران حج تمتع سال جاری، یک سال فرصت دارند که خود را بیش از گذشته برای حضور در سرزمین وحی آماده و خودسازی کنند، گفت: اینکه راه خانه خدا به این صورت بسته شده است، آزمایش الهی برای همه ماست و از سوی دیگر فرصتی است که خداوند به ما داده تا بیشتر در زمینه حج فعالیت کنیم.

وی به زائران پیشنهاد کرد: تاریخ سرزمین وحی و اسلام را مطالعه کنید. توجه ویژه به آیات قرآن کریم در خصوص حج نیز به شما در شناخت حقیقت حج کمک می‌کند. کاری که حضرت ابراهیم(ع) انجام داده به حدی اهمیت دارد که خداوند متعال به حضرت محمد(ص) نیز می‌فرماید: «ثُمَّ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ؛ سپس به تو وحى كرديم كه از آيين ابراهيم حق‏گراى پيروى كن [چرا كه] او از مشركان نبود». (سوره نحل آیه ۱۲۳) یعنی پیامبر تو هم که سر سلسله همه پیامبران الهی و سید رسل هستی از روش و آئین ابراهیم خلیل پیروی کن. اگر زائر در خصوص زندگی حضرت ابراهیم مطالعه داشته باشد، در فهم حقیقت حج موفق‌تر خواهد شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب اضافه کرد: حضرت ابراهیم(ع) برای اطاعت از خداوند حضرت اسماعیل را برای قربانی برد و حضرت اسماعیل(ع) نیز این مسئله را پذیرفت. همه اینها درس است و وقتی زائر به مکه مشرف می‌شود، حجر اسماعیل را که در آن حضرت اسماعیل دفن است را می‌بیند. وقتی زائر مطالعه داشته باشد، با نگاه و بصیرت دیگری به این اماکن مشرف می‌شود.

وی این مسئله را نیز خاطرنشان کرد که حج یک فرع دینی است و همه مسلمانان با مطالعه در خصوص این دستور الهی و مطالعه تاریخ اسلام می‌توانند اطلاعات دینی خود را افزایش دهند. افزایش اطلاعات دینی می‌تواند به تغییر سبک زندگی افراد کمک کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به زائران توصیه کرد تا زمان فرارسیدن حج آینده به مطالعه کتاب‌های اسرار حج بپردازند تا بدانند سرّ پوشیدن لباس احرام، تلبیه گفتن و ... چیست و افزود: فرصتی به زائران امسال داده شده تا با دید وسیع‌تر و بهتری در سال آینده به حج مشرف شوند و با همین هدف آموزش زائران حج تمتع تا حج سال آینده تداوم خواهد‌ داشت.

منبع: ایکنا
برچسب ها: حج و زیارت
نظر شما