سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
ساعت : ۰۶:۳۷
کد خبر: ۱۰۷۷۲۷
|
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۴
اقدام اخیر جنگنده های آمریکایی در تهدید علیه هواپیمای مسافر بری ماهان در فضای سوریه که با هماهنگی صهیونیستها و برخی اصحاب تکفیر انجام شد از سوی بسیاری از مجامع بین المللی نوعی راهزنی هوایی تلقی و محکوم شد.
دام جدید صهیونیست ها برای گرفتار کردن آمریکایی ها در منطقه
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، اقدام پنجشنبه گذشته جنگنده های نظامی آمریکا در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ماهان در مسیر هوایی تهران _ بیروت، نقض آشکار حقوق بین الملل و اصل آزادی و امنیت پرواز است که تبعات و مسئولیت بین المللی برای دولت خاطی یعنی ایالات متحده آمریکا را به دنبال دارد؛ اقدامی که یادآور جنایت ناو وینسنس در شلیک مرگبار به هواپیمای ایرباس ایران در سال ۱۳۶۷ است.

اگرچه فرماندهی مرکزی نیروهای تروریست آمریکایی در منطقه  طی بیانیه ای ضمن اعتراف به این اقدام خود آن را یک نظارت هوایی توصیف کرده اما کیست که نداند این اقدام آنان به دستور صهیونیست های خونریز و ایران ستیز بوده و چه بسا برای گرفتار کردن آنان در باتلاق منطقه غرب آسیا است چه اینکه صهیونیستها این روزها بیش از هر زمان دیگری به حضور فیزیکی آمریکایی ها در منطقه نیازمندند امری که بواسطه مشکلات متعدد داخلی آمریکا از توان این کشور خارج است.

واکنش های داخلی و جهانی به اقدام غیرقانونی آمریکا 

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به حادثه تهدید هواپیمای مسافربری ایران توسط جنگنده‌های آمریکایی، گفت: ایمنی حمل و نقل هوایی غیرنظامی باید از سوی همه محترم شمرده شود.

دوجاریک روز جمعه در نشست خبری خود این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که موضع دبیرکل درباره حادثه‌ای که در فضای هوایی سوریه رخ داد که ۲ هواپیمای نظامی آمریکا به هواپیمای ماهان ایر که یک هواپیمای غیرنظامی ایران بود بسیار نزدیک شدند، چیست.

وی افزود: ما هنوز اطلاعات مشخصی از این حادثه دریافت نکرده‌ایم اما به طور اصولی، ایمنی حمل و نقل هوایی غیرنظامی باید از سوی همه محترم شمرده شود. این یک موضع کلی است اما هنوز اطلاعات مشخصی دریافت نکرده‌ایم.

«کاظم غریب ­آبادی» سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در پی تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه گفت: تهدید مردم عادی و کودکان و زنان برای حصول به اهداف سیاسی، کثیف ترین نوع سیاست است که قطعا با شکست مواجه خواهد شد.

«محمدجواد ظریف» طی پیامی در توییتر خود نوشت: ایالات متحده به صورت غیرقانونی سرزمین کشور دیگری را اشغال می‌کند و سپس به ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری غیرنظامی می پردازد که طبق برنامه از پیش تعیین شده پرواز می کند و جان مسافران بی گناه سرنشین آن را به خطر می‌اندازد.  . وی در این پیام این اقدام را گستاخی واشنگتن برای برتری دادن بی‌قانونی بر قانون‌مندی دانست و خواستار رویارویی جامعه جهانی با رفتارهای واشنگتن شد.

«لعیا جنیدی» معاون حقوقی رئیس جمهور نیز در واکنش به این اقدام آمریکا تصریح کرد: رفتار هواپیماهای جنگنده در قبال پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان و ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری آن هم در خاک کشور ثالث  نقض آشکار امنیت هوانوردی، تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیر نظامی است.

وی افزود:‌ این اقدام در مغایرت با مواد ۳ مکرر و ۴۴ پیمان هواپیمایی کشوری بین المللی (کنوانسیون شیکاگو) و ضمیمه های مربوطه و کنوانسیون مونترال ۱۹۷۱ و نیز زیر پا گذاشتن اصول مسلم حقوق بین الملل است.

جنیدی همچنین در ادامه بیان کرد: ‌توضیحاتی که تاکنون ارائه شده غیرموجه و فاقد وجه اقناعی است؛ لذا اقدامات صورت گرفته توسط این جنگنده ها موجب مسئولیت بین المللی دولت متبوع آن ها بوده و قابلیت تعقیب حقوقی را از جمله در شورای ایکائو و دیوان بین المللی دادگستری به دنبال خواهد داشت.

«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با توجه به قبول مسئولیت ایجاد خطر برای هواپیمای خطوط هوایی ماهان از سوی سخنگوی سازمان تروریستی سنتکام آمریکا، این اقدام ماجراجویانه و خطرناک را به شدت محکوم کرده و آن را ناقض حقوق بین‌الملل هوانوردی و مخل صلح و امنیت منطقه دانست.  

وی با بیان اینکه هم حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و هم ماموریت هوایی جنگنده‌های آنان غیرقانونی است، گفت: از آن مهم‌تر هیچ کس به آمریکا چنین اجازه‌ای نداده است که هواپیماهای مسافربری را به وسیله جنگنده‌های نظامی خود روی آسمان بازرسی کند.

موسوی ادامه داد: چنین کاری هم غیرقانونی، هم خطرناک و هم بازی با جان انسان‌های بی گناه است به خصوص که برخلاف ادعای انجام شده، فاصله امن اصلا رعایت نشده است.  

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیگیری‌های حقوقی و فنی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریکا را از طریق رجوع به مجامع قانونی بین‌المللی به ویژه سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) دنبال خواهد کرد و اجازه نخواهد داد آمریکا این چنین با قلدربازی‌های خود تمام قوانین بین‌المللی را به سخره گیرد. 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ حرکت خصمانه‌ای علیه ملت ایران را بی‌پاسخ نخواهد گذارد و در زمان خود به هر حرکت نابخردانه‌ای واکنش قاطع و مناسب نشان خواهد داد.