پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
ساعت : ۰۷:۵۰
کد خبر: ۱۰۷۸۹۷
|
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
نمایشنامه «ایست تردست!» نوشته سیروس همتی توسط انتشارات نیستان منتشر و راهی بازار نشر شد.
نمایشنامه «ایست تردست!» چاپ شد
نمایشنامه «ایست تردست!» نوشته سیروس همتی به‌تازگی توسط انتشارات نیستان منتشر و راهی بازار نشر شده است. از این‌نویسنده، پیش‌تر نمایشنامه‌های «مزا مزا»، «ننه کاراته»، «سه سه»، «ریحانه» و فیلم‌نامه «گل سر» توسط همین‌ناشر چاپ شده است.

این‌کتاب تازه‌ترین تجربه سیروس همتی نمایشنامه‌نویس و بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون است. همتی که در سال‌های اخیر دستی به نمایشنامه‌نویسی داشته، در این کتاب دو نمایشنامه کوتاه از خود عرضه کرده است.

نمایشنامه «تردست» روایتی است از حضور یک تردست در جبهه. این‌نمایشنامه کوتاه، بر پایه موقعیت که حضور شخصی با چنین ویژگی‌هایی در جبهه است نوشته شده و در ادامه داستان حضور او در جبهه و جنگ با بعثی‌هاست که اتفاقات عجیبی را خلق می‌کند. این‌نمایشنامه در حال و هوای طنز نوشته شده و دیالوگ‌های کوتاه و ضرباهنگی سریع دارد.

این نمایشنامه همانند یک داستان کوتاه و یا بخشی از آن، با شخصیت‌پردازی و زبان کنایی و پرتعلیق، قصه‌ای ساده را ارائه می‌کند. برخی از شخصیت‌های این‌نمایشنامه به‌صورت نمادین طراحی شده‌اند و برخی از موقعیت‌های قصه نیز کنایی‌اند. به‌این‌ترتیب برخی از اتفاقات و وضعیت‌های جاری در جامعه، در این‌نمایشنامه مطرح می‌شوند.

نمایشنامه دیگر کتاب هم با عنوان «ایست!» درباره یک‌موقعیت تراژیک ویژه و کوتاه است. موتور سیکلتی در خط ویژ خیابان زمین می‌خورد و پلیس موتور و راکبش را بازداشت می‌کند. در ادامه و در بررسی مدارک موتور مشخص می‌شود موتور متعلق به پدر شهیدِ راکب است و در جبهه یک‌بار با خمپاره سوخته است و پلیس نیز که همرزم پدر است به‌صورت اتفاقی با پسرش روبرو شده است.

این‌نمایشنامه کوتاه، درباره حافظه تاریخی و تاثیرگذاری عاطفه و احساس است. «ایست!» قابلیت اجرا توسط گروه‌های جوان را دارد و به قول نویسنده‌اش، تمرینی برای خلق موقعیت و تاثیرگذاری بیان برای تاثیر بر مخاطب تئاتر است.

این‌کتاب با ۶۸ صفحه و قیمت ۱۵ هزار تومان منتشر شده است.

نظر شما