يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
ساعت : ۱۸:۲۰
کد خبر: ۱۰۷۹۰۱
|
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
کتاب «نامه روزگار» مصاحبه با نصرت الله خازنی از چهره های تاثیرگذار در تاریخ سیاسی معاصر است. مصاحبه، ‌تحقیق و تدوین این کتاب در قالب تاریخ شفاهی توسط شفیقه نیک نفس انجام شده و جز کتاب های ویژه در انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران موجود است.
کتاب «نامه روزگار» شرحی بر زندگی نصرت الله خازنی
به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی فرهنگ وهنر،به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، «نصرت الله خازنی» اهل تبریز بود و در خانواده ای اهل فرهنگ به دنیا آمد. او در سال 1314 در دانشگاه تهران در رشته حقوق تحصیل کرد و در سال 1320 به استخدام وزارت بهداری درآمد و خیلی زود رییس اداره کارگزینی وزارت بهداری شد.

خازنی  در سال 1329 زمانی که رزم آرا به سمت نخست وزیری منصوب شد، اقدام به تاسیس سازمان بازرسی نخست وزیری کرد که پس از ترور رزم آرا و تشکیل دولت مصدق در سمت خود ابقا شد.

 «شفیقه نیک نفس»، نویسنده کتاب «نامه روزگار» درباره مصاحبه با نصرت الله خازنی و گردآوری تاریخ شفاهی در توضیحات کتاب چنین آورده است: نصرت الله خازنی انسانی آرام، متین و با تدبیر و سخاوتمند بود و حافظه ای قوی و شفاف داشت. او داستان های بسیاری از زندگی شخصی و حرفه ای خود را تعریف می کرد. 

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرات او را از سال های خدمت در دانشگاه دولتی و غیر دولتی و مشاهدات او از رخدادهای سیاسی و اجتماعی را به صورت مصاحبه تاریخ شفاهی ضبط و ثبت کرد. حسن نظر او به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران باعث شد تا در چند مرحله اسناد و مدارکی را به سازمان اهدا کند.

نصرت الله خازنی در دی ماه سال 1387 از دنیا رفت و موضوع چاپ خاطرات او در زمانی که در قید حیات بود مطرح شد. پس از اتمام مصاحبه متن پیاده شده در اختیار او قرار گرفت.

کتاب «نامه روزگار» جز کتاب های ویژه انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است. چراکه تنها شرح خاطرات سیاسی خازنی نیست. بلکه بسیاری از اطلاعات مربوط به روند فعالیت دستگاه های اداری در دوره های مختلف را دربر می گیرد.

علا‌قمندان برای تهیه این کتاب می توانند به صورت غیر حضوری به فروشگاه آنلاین انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به آدرسhttp://bookshop.nlai.ir  مراجعه کنند.

منبع: شبستان
نظر شما