يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
ساعت : ۱۹:۳۸
کد خبر: ۱۱۰۷۹۲
|
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۹
دو کلیپ ویدئویی با عنوان از هجرت تا رحلت با موضوع سخنرانی‌های دکتر شریعتی درباره سیر زندگی پیامبر گرامی اسلام (ص) از سوی خانه موزه دکتر شریعتی در فضای مجازی منتشر می‌شود.
بازخوانی از هجرت تا رحلت پیامبر (ص) در خانه موزه شریعتیبه گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، در آستانه فرا رسیدن بیست و هشتم صفر، دو کلیپ ویدئویی با عنوان از هجرت تا رحلت با موضوع سخنرانی‌های دکتر شریعتی درباره سیر زندگی پیامبر گرامی اسلام (ص) از سوی خانه موزه دکتر شریعتی در فضای مجازی منتشر می‌شود.

در این کلیپ‌ها که بر اساس بخش‌هایی از دو کتاب مشهور دکتر شریعتی به نام‌های «فاطمه فاطمه» است و «روش شناخت اسلام» تدوین شده، درباره روش متفاوت و منحصر به فرد حضرت رسول (ص) در مواجهه با جامعه نسبت به سه روش شناخته شده در تاریخ بشر از جمله محافظه کاری، انقلابی و اصلاحات گفتگو شده و از نگاه شریعتی روش پیامبر (ص) نوع چهارمی بوده که هوشمندانه او برای اینکه جامعه پذیرای تغییرات باشد اصل سنت را حفظ می‌کند، اما آن را از درون کاملاً تغییر می‌دهد و محتوایش را به طور انقلابی عوض می‌کند درنتیجه جامعه راکد نمی‌ماند اگرچه انقلاب نمی‌کند و به دست مفسد نابود نمی‌شود.

کتاب‌های «فاطمه فاطمه است» و «روش شناخت اسلام» در سال‌های اوایل دهه پنجاه بر اساس سخنرانی‌های دکتر شریعتی نوشته شده، اما اکنون پس از نیم قرن با توجه به تحولاتی که در جهان معاصر رخ داده و بازتاب‌های آن مسلمانان را تحت تأثیر قرار داده، بازخوانی اندیشه‌های شریعتی و نقد و بررسی آن می‌تواند فضای مساعد را برای نظریه پردازی در حوزه اندیشه دینی ایجاد کند.

علاقه مندان جهت دسترسی به این کلیپ‌ها می‌توانند از پنج شنبه بیست و پنجم مهرماه به اینستاگرام خانه موزه دکتر شریعتی@shariatimuseum مراجعه کنند.

گفتنی است خانه موزه دکتر شریعتی در خانه مسکونی وی در خیابان جمالزاده تأسیس شده و کتابخانه شخصی، برخی از لوازم شخصی و دیگر اشیا مربوط به ایشان در این خانه موزه در معرض دید بازدید کنندگان قرار دارد.

نظر شما