جمعه ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
ساعت : ۲۱:۲۹
کد خبر: ۱۱۴۵۳۵
|
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برگزاری مجموعه‌برنامه‌های «تهران درخت دارد» به مناسبت روز درختکاری خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، سید علیرضا فاطمیان‌پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برنامه‌های این سازمان به مناسبت روز درختکاری با عنوان «تهران درخت دارد» را تشریح کرد و گفت: نخستین برنامه‌ای که به این مناسبت اجرا می‌شود، پویش «هر شهید یک درخت» است. در این پویش بر اساس درخواست شهروندان ۱۱۰ نهال در مناطق ۲۲ گانه تهران کاشته می‌شود. برای شرکت در این پویش مردم می‌توانند با سامانه ۱۸۳۷ تماس بگیرند تا به نام و یاد یکی از شهدای منطقه محل سکونتشان نهال غرس شود. سعی می‌شود این نهال‌ها بیشتر در مقابل منازل شهدا و مراکز فرهنگی کاشته شود و روی هر درخت یک پلاک یادبود با نام یکی از شهدا نصب می‌شود. اجرای این برنامه بر عهده فرهنگ‌سرای تهران است و سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در برگزاری آن مشارکت دارد.

فاطمیان‌پور با اشاره به برگزاری پویش «شهر نارنج» گفت: چندین سال است که در ایام نوروز بحث‌هایی در فضای مجازی شکل می‌گیرد و بسیاری از مردم نسبت به هدر رفتن حجم بالایی از بذرهای ارزشمند خوراکی مانند گندم برای سبز کردن سبزه هشدار می‌دهند. پویش «شهر نارنج» برای مقابله با هدر رفتن منابع غذایی و ترویج کاشت درختان مثمر در سطح شهر و معابر عمومی برگزار می‌شود. در این پویش کودکان نقاشی‌های خود را با موضوع «شهری پر از درخت نارنج» به دبیرخانه برنامه واقع در فرهنگ‌سرای معرفت ارسال می‌کنند و برای کودکانی که در پویش شرکت می‌کنند، بسته بذر نارنج و ملزومات کاشت آن ارسال می‌شود. تولید و انتشار کلیپ برای ترویج کاشت بذر نارنج به جای سبزه نوروز، بخش دیگر این پویش است. برای شرکت در پویش و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت فرهنگ‌سرای معرفت به نشانی marefat.farhangsara.ir یا صفحه اینستاگرام این فرهنگ‌سرا به نشانی marefat.farhangsara مراجعه کنید. 

وی اضافه کرد: «رویش‌های مقاومت» دیگر برنامه سازمان فرهنگی هنری به مناسبت روز درختکاری است که پنجشنبه ۱۴ اسفندماه در فرهنگ‌سرای امام(ره) برگزار می‌شود. در این برنامه که تعدادی از سفرای مقاومت مانند جنبش جهاد اسلامی، حماس و سفیر فلسطین در تهران در آن حضور دارند، نهال‌هایی به یادبود مردم مظلوم جهان از غزه تا یمن کاشته می‌شود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری از تولید محصولات فضای مجازی به مناسبت روز درختکاری خبر داد و گفت: بیش از ۲۰۰ کلیپ با موضوعات مرتبط با درختکاری، طبیعت، حفظ محیط زیست و نگه داشت فضای سبز تولید و در فضای مجازی منتشر می‌شود. مجموعه‌برنامه‌های «تهران درخت دارد» از پنجشنبه ۱۴ اسفندماه به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.  

وی در پایان گفت: محیط زیست یکی از اولویت‌های مدیریت شهری و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است و برای بهتر پرداختن به این موضوع، شورای اندیشه‌ورز محیط زیست سازمان فرهنگی هنری متشکل از نخبگان حوزه محیط زیست تشکیل شده است. دبیرخانه این شورا در فرهنگ‌سرای تهران قرار دارد و در حوزه حفاظت محیط زیست، درختکاری و... فعالیت می‌کند.

نظر شما