سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰
ساعت : ۱۴:۵۵
کد خبر: ۱۱۹۱۸۰
|
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶
گرامی‌داشت شهدای قندوز در فرهنگسرای خاوران برگزار شد
رییس سازمان فرهنگی هنری در مراسم گرامی‌داشت شهدای نمازگزار مسجد سیدآباد ولایت قندوز افغانستان که جمعه ۲۳ مهر در فرهنگ‌سرای خاوران برگزار شد، گفت: بدانید این شهدای شما ساکت نخواهند نشست بلکه تمام دنیا را بیدار خواهند کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، در پی حمله عوامل گروه‌های تکفیری به مسجد سیدآباد ولایت قندوز افغانستان و شهید و زخمی شدن جمع کثیری از نمازگزاران مؤمن در این مسجد، مراسمی با عنوان «جانستان» به همت سازمان فرهنگی هنری و با مشارکت مجمع جهانی هیات مذهبی افغانستانی‌های مقیم خارج از کشور، جمعه ۲۳ مهر در فرهنگ‌سرای خاوران برگزار شد. حجت‌الاسلام میثم امرودی رییس و جمعی از معاونان و مدیران سازمان فرهنگی هنری، رضا سیفی دستیار شهردار تهران، وحیدرضا محمدی شهردار منطقه ۱۵ و جمعی از هنرمندان از جمله حاضران در این مراسم بودند.

امرودی:خون شهدا دنیا را بیدار خواهد کرد

در ابتدای مراسم اسماعیل قضاتلو مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۵ و رییس فرهنگ‌سرای خاوران ضمن تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) و شهادت مظلومانه جمعی از شیعیان افغانستان در مسجد سیدآباد قندوز گفت: همه این اتفاقات ما را یک قدم به اضطرار نزدیک می‌کند؛ اضطرارِ نبودِ منجی عالم. انشالله این اتفاقات ما را به وحدت نزدیک کند و پرچم اسلام به دست امام زمان(عج) به اهتزاز در آورد.

امرودی:خون شهدا دنیا را بیدار خواهد کرد

در ادامه سهیل کریمی مستندساز گفت: هنوز خون برادران و خواهران شهید ما در قندوز پاک نشده است که امروز باز در قندهار این اتفاق تکرار شد. معلوم نیست حادثه بعدی چه زمانی رخ دهد.

وی با ابراز خرسندی از حضور در میان تعدادی از مردم افغانستان عنوان کرد: همیشه گفته‌ام که ما و مردم افغانستان از یک سرزمین، با زبان، اعتقادات و گذشته مشترک هستیم و همیشه به این موضوع افتخار می‌کنم. بزرگ‌ترین چیزی که دشمنان ما روی آن حساس هستند و باعث می‌شود خشم آنها بیشتر شود، همین وحدت ماست. کسی که به نماز جمعه مسلمانان هم رحم نمی‌کند، معلوم است از کجا خط می‌گیرد. کریمی در پایان گفت : امیدوارم از این پس دو ملت بزرگ ایران و افغانستان بیشتر کنار هم باشند و همدیگر را درک کنند. همچنین امیدوارم برنامه‌هایی به این شکل بیشتر تکرار شود.

پیام تسلیت شهردار تهران
همچنین علیرضا زاکانی شهردار تهران پیام تسلیتی به مناسبت فجایع اخیر صادر کرد که در این مراسم قرائت شد. متن این پیام به شرح زیر است:
«شهادت شیعیان افغانستان در انفجار مساجد سیدآباد قندوز و فاطمیه قندهار را به ملت دردمند افغانستان و مسلمانان جهان تسلیت عرض می‌کنم. این جنایت فریاد عصبانیت آمریکایی‌های رانده‌شده از منطقه است که از حنجره عوامل تروریستی آنها بیرون می‌آید. پیوستگی دیرینه فرهنگی ملت ایران و افغانستان هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت.»


امرودی:خون شهدا دنیا را بیدار خواهد کرد

در ادامه حجت‌الاسلام میثم امرودی ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) از شهردار تهران، مدیران شهری، همه همکاران در ستاد سازمان فرهنگی هنری و منطقه ۱۵ برای برگزای چنین برنامه‌ای تشکر کرد.

وی گفت: بیش از ۴۰ سال است که مردم ایران ثابت کرده‌اند همیشه و در همه اتفاق‌ها کنار مردم افغانستان حضور دارند. ما کشورهایی هستیم که خویشاوندیم. ایران وطن دوم شماست. این مجلس اثبات این موضوع است که این دو ملت یکی هستند و کسی نمی‌تواند آنها را از هم جدا کند. در این روزها مجامع بین‌المللی حقوق بشر که ادعای آزادی و حکومت مردمی را دارند، این صحنه‌ها و این ظلم‌ها را می‌بیند اما حرفی نمی‌زنند و سکوت کرده‌اند. امروزه در این ماجرا فقط خود مردم افغانستان و مردم ایران هستند که با حضور خبرنگاران در صحنه صدای مردم مظلوم افغانستان را به گوش دنیا می‌رسانند. اما این موضوع روی تلخ ماجراست. اما این اتفاق به ظاهر تلخ روی شیرین هم دارد.

امرودی افزود: شهادت روی شیرین این اتفاق‌هاست. همانا شهیدان زنده هستند و نزد خدا روزی می‌خورند. آنها هستند هرچند شما آنها را نمی‌بینید. این افتخاری است که نصیب آنها شده است که در حال نماز خواندن در روز جمعه و در مسجد به شهادت رسیده‌اند. هم باید به خانواده‌های آن‌ها تسلیت گفت و هم تبریک. ثابت شده است که هرجا شهیدی خونش به زمین ریخته می‌شود، خونش تلف نمی‌شود بلکه جماعتی را بیدار می‌کند. بدانید این شهدای شما ساکت نخواهند نشست بلکه تمام دنیا را بیدار خواهند کرد.

حجت‌اسلام امرودی بیان کرد: در پایان از سه گروه انتظار داریم. از مجامع بین‌المللی این مدعیان دروغین حقوق بشر و آزادی که سکوت کرده‌اند. از حکام وقت افغانستان. وظیفه آنهاست تا امنیت را برای مردم فراهم کنند و حداقل نیاز‌ها و امکانات اولیه و ضروری مردم افغانستان را فراهم کنند تا ان شاالله شاهد تشکیل یک دولت مردمی، اسلامی، آزادی گستر و بدون دخالت هیچ کشور بیگانه و مبتنی بر آرای همه مردم افغانستان باشیم و در آخر از سازمان فرهنگی هنری که بتواند در کنار سایر نهادهای مردمی و دولتی در قالب فرهنگ و هنر این اتفاقات را به گوش جهانیان برساند.

امرودی:خون شهدا دنیا را بیدار خواهد کرد

در پایان مراسم از خانواده مرحوم محمد سرور رجایی نویسنده و شاعر افغانستانی تجلیل و از اثر هنرمند حسن‌روح‌االامین با نام «جان برادر» رونمایی شد.

شعرخوانی سید فضل‌الله قدسی، سید محمد رشید موسوی، هم آوایی تواشیح گروه اسرا و مداحی و نوحه سرایی از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

فایل تصویری سخنرانی حجت الااسلام امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری در مراسم گرامی‌داشت شهدای قندوزجمعه هفته گذشته (16 مهر) حمله عوامل گروه‌های تکفیری داعش به مسجد سیدآباد ولایت قندوز افغانستان موجب شهید و زخمی شدن جمع کثیری از نمازگزاران مومن در این مسجد شد.
مطالب مرتبط
نظر شما