چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
ساعت : ۱۴:۲۳
کد خبر: ۱۲۵۱۴۰
|
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۹
فرهنگسرای اندیشه نمایشگاه کاریکاتور «حقوق بشر آمریکایی» را با آثار برجسته این حوزه در نگارخانه اندیشه برگزار می‌کند.
نمایشگاه کاریکاتور از حقوق بشر به سبک آمریکا در فرهنگسرای اندیشه
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، از ششم تا دوازدهم تیر ماه به عنوان هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده است. مروری بر تاریخ و بررسی اتفاقاتی که در تحولات جهان رخ داده است، به خوبی نشان می‌دهد که آمریکا و هم‌پیمانانش یکی از ناقضان اصلی حقوق بشر بوده و با آغاز جنگ‌های متعدد در جهان، به ویژه منطقه خاورمیانه، امنیت و آسایش را از این کشورها گرفته و بسیاری از زنان و کودکان بی‌گناه را به کام مرگ برده‌اند.
هفته حقوق بشر آمریکایی فرصت مناسبی برای بازخوانی پشت پرده جنایات آمریکا و بررسی مصداق‌های نقض حقوق بشر از سوی ایالات متحده در دنیا است که همه ساله در ایران همراه با اجرای برنامه‌های متنوع برگزار می‌شود. فرهنگسرای اندیشه با مشارکت شهرداری منطقه ۷ به مناسبت این ایام، اقدام به برپایی نمایشگاه کاریکاتور کرده است. این نمایشگاه به مدت یک هفته در نگارخانه اندیشه برقرار است.
هنر کاریکاتور به دلیل ماهیت خاصی که دارد و بهره‌مندی از ویژگی طنز به خوبی می‌تواند افشاگر جنایات آمریکا و نقض آشکار حقوق بشر از سوی او و هم‌پیمانانش باشد. از این روی، در نمایشگاه کاریکاتور «حقوق بشر آمریکایی»، ۱۹ اثر با همین محوریت به نمایش درآمده است. این آثار عمدتا از کاریکاتورهایی است که در جشنواره‌های سنوات گذشته توسط خانه کاریکاتور تولید شده و در بین آن آثاری از کاریکاتوریست‌های بین‌المللی نیز دیده می‌شود.
براساس این گزارش، این نمایشگاه به مناسبت هفته بازخوانی و افشای ماهیت حقوق بشر آمریکایی و سالروز بمب‌گذاری دفتر مرکزی حزب جمهوری که منجر به شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش شد در نگارخانه اندیشه برقرار است. علاقه‌مندان می‌توانند تا روز ۱۲ تیرماه از ساعت ۹ الی ۱۷ از این نمایشگاه بازدید کنند.
نظر شما