سه‌شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹
ساعت : ۰۶:۴۹
کد خبر: ۵۲۳۱۳
|
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۷
گالري‌هاي تهران در آستانه ايام ارتحال رهبر کبير انقلاب اسلامي و قيام 15 خرداد،‌ رونق چنداني ندارند و علاوه بر معدود نمايشگاهي که روز جمعه 12 خرداد افتتاح مي‌شود، نمايشگاه‌هايي در روزهاي آينده برپا هستند که در روزها و هفته‌هاي گذشته افتتاح شده‌اند. تالار وحدت نيز از 28 خرداد ميزبان اکسپوي 91 خواهد بود.

به گزارش خبرنگار «شهر»، گالري‌هاي اعتماد و الهه در روز جمعه 12 خرداد نمايشگاه‌هاي تازه‌اي را افتتاح مي‌کنند؛ ‌اما گالري‌هاي برگ، ملت و صبا از روز نهم خرداد ميزبان نمايشگاه‌هاي تازه هستند و گالري‌هاي شيرين، سين، ساربان، باغ موزه هنر ايراني، لاله، آن، ماه، اثر، موزه امام علي(ع)، موزه هنرهاي معاصر تهران، ماه مهر و حنا از هفته‌هاي گذشته ميزبان نمايشگاه‌هايي هستند که در روزهاي آينده نيز ادامه خواهد داشت.
نقاشي دونفره در اعتماد


گالري اعتماد از روز جمعه 12 خرداد ميزبان نمايشگاهي از نقاشي‌هاي علي قائمي و شيرين قندچي با عنوان «بيرون/ درون» خواهد بود. اين نمايشگاه تا 23 خرداد ادامه دارد و علاقمندان مي‌توانند همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت 15 تا 20 براي بازديد از آن به گالري اعتماد واقع در خيابان با هنر(نياوران)، سه راه ياسر، صادقي قمي، بوکان، دو راهي سمت راست، پلاک 4 مراجعه کنند.
الهه ميزبان گروه تيوا


گروه «تيوا» متشکل از واهيک هارطونيان، مريم آورزماني، مرجان حکمتي، ميترا خارستاني و شادي محمد، از روز جمعه 12 خرداد نمايشگاهي از آثار نقاشي خود را در گالري الهه برپا مي‌کنند. اين نمايشگاه تا 22 خرداد ادامه دارد و همه‌روزه به‌جز جمعه 19 خرداد، ميزبان علاقمندان خواهد بود.


گالري الهه در بلوار آفريقا، بالاتر از تقاطع اسفنديار، کوچه گلفام، انتهاي کوچه سمت راست، بن بست اميني، پلاک 3 واقع است.
اکسپوي 91 در تالار وحدت


اكسپوي 91 با بيش از 550 اثر از 323 هنرمند، 28 خردادماه در تالار وحدت افتتاح مي‌شود. در اين اکسپو آثار هنرمندان پيشكسوت و شاخص در كنار هنرمندان نسل دوم و هنرمندان جوان ارائه خواهد شد. كمترين قيمت آثار در اين اكسپو 150 هزار تومان و بالاترين قيمت 60 ميليون تومان است.


آثاري از بزرگان هنر ايران از جمله محمد احصايي، جواد حميدي، ژازه طباطبايي، فرامرز پيل آرام، نصرت‌اله مسلميان، هانيبال الخاص، مهدي سحابي، نصراله افجه‌اي، پرويز كلانتري، علي‌اكبر صنعتي، سيدحسن ميرخاني، غلامحسين اميرخاني، يداله كابلي خوانساري، منصوره حسيني، احمد اسفندياري، مسعود عربشاهي، محسن عربشاهي، محسن وزيري‌مقدم، ماركو گريگوريان، صادق تبريزي، حسين محجوبي و محمدعلي ترقي جاه در اكسپو 91 به نمايش گذاشته مي‌شود.


همچنين آثار هنرمنداني چون جواد بختياري، علي شيرازي، يعقوب عمامه‌پيچ، محمدباقر آقاميري، ناصر پلنگي، حبيب‌اله صادقي، آنه محمد تاتاري، فرح اصولي، گيزلا وارگاسينايي، صداقت جباري، جمشيد مراديان، همايون سليمي، كاظم چليپا، احمد وكيلي، بهنام كامراني، رضا خدادادي، رضوان صادق‌زاده، كوروش گلناري و هنرمندان ديگري از نسل دوم هنر معاصر در اكسپو حضور دارد.


آثار هنرمندان جواني نيز در اين اكسپو عرضه مي‌شود كه از جمله آن‌ها مي‌توان عليرضا سعادتمند، سحر مسلميان، ندا غيوري، سپيده سحر، نيلوفر قادري‌نژاد، شيما خشخاشي و فرزانه محجوبي را نام برد.


اكسپو 91 با حضور 59 نگارخانه تهران و 12 استان از سوي بنياد فرهنگي هنري رودكي، از 28 خردادتا 12 تير در تالار وحدت برگزار مي‌شود.
بزرگداشت ميرمصور در گالري برگ


گالري برگ ازنهم خرداد ميزبان نمايشگاهي از نقاشي‌هاي ميرمصور ارژنگي براي گراميداشت اين نقاش است.


اين نمايشگاه تا 17 خرداد ادامه خواهد داشت و علاقمندان مي‌توانند همه‌روزه از ساعت 16 تا 18 براي بازديد از اين نمايشگاه به گالري برگ واقع در انتهاي پاسداران، ميدان هروي، خيابان وفامنش، خيابان جمالي، عمارت عين‌الدوله مراجعه کنند.
همدوخته‌‌ها در پرديس سينمايي ملت


گالري پرديس سينمايي ملت از نهم خردادماه ميزبان نمايشگاهي از بافت‌نقاشي‌هاي 12 هنرمند با عنوان «همدوخته‌ها» است. در اين نمايشگاه آثاري از آنه محمدتاتاري، وحيده اکبريان، نرگس جديد، لاله حسيني‌نسب، منير صحت، مريم عاشوري، ندا غيوري، فرشته محسني، تاج‌سر جعفري، نگين ناصراني، صدف نديمي و الهام هاشمي به نمايش گذاشته شده است.


«همدوخته‌‌ها» تا 31 خرداد ادامه دارد و همه‌روزه از ساعت 11 تا 21 شهروندان و علاقمندان را ميزباني مي‌کند.


پرديس سينمايي ملت در خيابان ولي‌عصر(عج)، ابتداي اتوبان نيايش واقع است.
چاپ دستي در صبا


نگارخانه صبا از نهم خردادماه ميزبان نمايشگاهي گروهي از آثار هنرمندان چاپ دستي با عنوان «چاپ، دستي، امروز» است. اين نمايشگاه دربرگيرنده 110 اثر از 37 هنرمند معاصر فعال چاپ دستي است. اين آثار در تکنيک‌هاي متنوعي از جمله حکاکي نقاشي، حکاکي چوب، سيلک اسکرين، فتو اسکرين، اچينگ، آکواتينت، دراي پوينت، کالکوگرافي و مزوتينت ارائه شده‌اند.


علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه تا اول تيرماه همه‌روزه به جز روزهاي تعطيل از ساعت 10 تا 19 به خيابان ولي‌عصر(عج)، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 125 مراجعه كنند.
مجسمه‌‌سازي در گالري شيرين


گالري شيرين از روز جمعه پنجم خرداد نمايشگاهي از مجسمه‌هاي هومن مهدي‌زاده جعفري را ميزباني مي‌کند. اين نمايشگاه تا 13 خرداد ادامه خواهد داشت و علاقمندان مي‌توانند همه‌روزه از ساعت 16 تا 21 براي بازديد از اين آثار به گالري شيرين واقع در ولنجک، خيابان هجدهم، پلاک 9 مراجعه کنند.
پشت پرده سين

 

نمايشگاه نقاشي‌هاي مژده سجادي با عنوان «پشت پرده»‌ از روز جمعه پنجم خرداد در گالري سين برپاست.


اين نمايشگاه تا 17 خرداد ادامه دارد و علاقمندان مي‌توانند همه‌روزه به‌جز پنجشنبه‌ها از ساعت 15 تا 19 از اين آثار در گالري سين واقع در شهرک غرب، خيابان هرمزان، خيابان پيروزان جنوبي، خيابان دوازدهم، پلاک 16 مراجعه کنند.
تابلوي درم‌بخش در ساربان


گالري ساربان از روز جمعه پنجم خرداد نمايشگاه آثار طنزآميز کامبيز درمبخش را ميزباني مي‌کند. اين نمايشگاه که عنوان آن «تابلو» است، تا 19 خرداد ادامه دارد و علاقمندان مي‌توانند همه‌روزه به‌جز سه‌شنبه‌ها و تعطيلات رسمي براي بازديد از آثار اين پيشکسوت به گالري ساربان واقع در خيابان دکتر بهشتي، خيابان صابونچي(مهناز)، کوچه مهماندوست، پلاک 8 مراجعه کنند.
جمع مشتاقان در باغ موزه هنر ايراني


نمايشگاه خوشنويسي شکسته نستعليق با عنوان «جمع مشتاقان» به همت باغ موزه هنر ايراني از روز جمعه پنجم خردادماه در نگارخانه پرديس اين مجموعه برپاست و جمعي از مشتاقان شکسته نستعليق به سرپرستي مجتبي ملک‌زاده 30 اثر را که حاصل سه سال فعاليت‌ آنان در عرصه خوشنويسي شکسته نستعليق است، در آن به نمايش گذاشته‌اند. اين نمايشگاه تا 20 خردادماه همه روزه از ساعت 10 تا 20 ميزبان بازديدکنندگان خواهد بود. باغ موزه هنر ايراني در ميدان تجريش، خيابان شهيد دربندي (مقصود بيک سابق)، چهارراه دکتر حسابي، خيابان دکتر حسابي واقع است.
همهمه در گالري لاله


گالري لاله از روز جمعه پنجم خرداد نمايشگاهي گروهي با عنوان «همهمه» را ميزباني مي‌کند. اين نمايشگاه که ترکيبي از صدا و نقاشي را به مخاطب ارائه مي‌کند،‌ کاري از ندا صارمي منفرد است و تا 11 خردادماه در گالري لاله برپا خواهد بود.


علاقمندان مي‌توانند براي بازديد از اين اثر همه‌روزه از ساعت 9 تا 13 و 15 تا 19 به گالري لاله واقع در خيابان دکتر فاطمي، ضلع شمالي پارک لاله، جنب هتل لاله مراجعه کنند.
چوق الف در «آن»


گالري آن از از روز جمعه پنجم خرداد ميزبان نمايشگاهي از آثار عکس و ويدئوي پرهام تقي‌اف با عنوان «چوق الف/بدن‌هاي رام» است.


اين نمايشگاه تا 17 خرداد ادامه دارد و گالري آن واقع در ونک، خيابان سئول، شماره 40، از يکشنبه تا جمعه ساعت 11 تا 20 پذيراي علاقمندان خواهد بود.
ميدان آزادي در گالري ماه


«تهران، ميدان آزادي» عنوان نمايشگاهي از نقاشي‌هاي محمود باجلان است که از روز جمعه پنجم خرداد در گالري ماه برپاست.


اين نمايشگاه تا 16 خرداد ادامه خواهد داشت و علاقمندان مي‌توانند همه‌روزه از ساعت 16 تا 20 و دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها از ساعت 11:30 تا 20 به گالري ماه واقع در خيابان آفريقا(جردن)، بلوار گلستان، پلاک 26 مراجعه کنند.
بازگشت نقاش


مجموعه‌اي از نقاشي‌هاي قاسم حاجي‌زاده نقاش ايراني مقيم پاريس، از 29 ارديبهشت در گالري اثر به نمايش گذاشته شده است.


عنوان اين نمايشگاه «مروري بر آثار روي کاغذ» است و در آن برگزيده نقاشي‌هاي حاجي‌زاده در فاصله سال‌هاي 1357 تا 1390 به نمايش درآمده است. «مروري برآثار روي کاغذ» قاسم حاجي‌زاده تا 17 خرداد در گالري اثر برپا خواهد بود و علاقمندان مي‌توانند براي بازديد از اين آثار از يکشنبه تا پنجشنبه ساعت 11 تا 20 و جمعه‌ها 16 تا 20 به خيابان ايرانشهر، گوچه برفروشان، روبه‌روي خانه هنرمندان، پلاک 16 مراجعه کنند. گالري اثر روزهاي شنبه تعطيل است.
افتتاحيه گالري «ري را»


گالري ايراني «ري را» از چهارشنبه 27 ارديبهشت با نمايش آثار 27 هنرمند ايراني در DIFC دوبي آغاز به كار کرده است. اين نمايشگاه آثاري در زمينه‌هاي مختلف نقاشي خط، نقاشي، مجسمه و عکس از هنرمندان سه نسل معاصر ايران به نمايش گذاشته تا زواياي مختلف توانمندي هنرمندان ايراني در يکصد سال اخير معرفي شود. نقاشي خط‌هايي که به روي ديوار «ري را» خواهند رفت از هنرمنداني چون زنده ياد رضا مافي ، نصرالله افجه‌اي، علي شيرازي، صداقت جباري و فريدون اميدي در کنار مهرداد شوقي حق‌دوست انتخاب شده است . «ري را» در زمينه نقاشي نيز نام‌هاي پر آوازه‌اي چون آيدين آغداشلو، پرويز کلانتري، يعقوب امداديان، فريده لاشايي، زنده ياد جعفر روح بخش، واحد خاکدان، نصرت‌اله مسلميان و مصطفي دره باغي را در کنار جوان‌ترهايي چون دانا نهداران، هومن درخشنده، مجيد صادقي نژاد، مهران علمي نيا، معصومه عبيري نيا قرار داده است.


عکس‌هاي نمايشگاه افتتاحيه «ري را» با اثر زنده ياد بهمن جلالي آغاز مي‌شود و در ادامه آثاري از مرتضي پور صمدي و مليکا شفاهي به عنوان دو نسل پيشکسوت و جوان عکاس ايراني را به روي ديوار مي‌برد. اما در زمينه مجسمه‌سازي اين گالري ايراني آثار دختران مجسمه ساز جوان ايراني را در دوبي رونمايي مي‌کند. اين در حالي است كه در كنار آثار فريدون آو و فاطمه امداديان، مجسمه‌هاي فرناز ربيعي جاه، آتوسا وحداني و صفا حسيني در اين نمايشگاه پيش روي مخاطبان قرار مي‌گيرند. اين مجموعه تا 27 خرداد در گالري «ري را» واقع در طبقه همکف مجموعه DIFC دوبي ادامه خواهد داشت.
جايزه جهاني بيداري در موزه امام علي(ع)


نخستين جايزه جهاني بيداري با آثاري از هنرمندان ايران و جهان در سه بخش از هنرهاي تجسمي كار خود را از روز 24 ارديبهشت در موزه هنر امام علي (ع) آغاز كرده است. در اين نمايشگاه که تا 24 خرداد برپا خواهد بود،‌ آثاري از هنرمندان ‌طراح پوستر، ‌كاريكاتوريست و عكاس به نمايش گذاشته شده است. در بخش عكس ‌در كنار هنرمنداني كه آثارشان توسط هيات داوران انتخاب شده،‌ مجموعه عكس‌هايي نيز از هنرمندان مدعوي چون مهرداد اسكويي، زنده ياد ابوطالب امام، سعيد جان بزرگي،‌ رسول ملاقلي‌پور و كاظم اخوان به نمايش گذاشته شده است. همچنين در بخش كارتون از هنرمنداني چون كامبيز درمبخش، محمدعلي رجبي،‌ سيدمسعود شجاعي طباطبايي، ابوالفضل محترمي،‌ محمود مختاري، ‌محمدحسين نيرومند و جمعي ديگر از هنرمندان آثاري براي نمايش انتخاب شده است. در رشته پوستر نيز در بخش هنرمندان مدعو آثاري از اونيش امين‌الهي‌، كوروش پارسانژاد، محمد جمشيدي،‌ ابراهيم حقيقي،‌ محمد خزاعي،‌ احمدرضا دالوند، بيژن صيفوري و‌ قباد شيوا انتخاب شده است. در بخش جنبي اين نمايشگاه نيز پوسترهاي منتخبي از اسماعيل، بهزاد و كوروش شيشه‌گران از دوران انقلاب اسلامي ايران به نمايش درآمده است. همچنين آثاري از سه هنرمند برجسته بين‌المللي به نام‌هاي «هيکادي دميرچي» از ترکيه‌، «پکا لوري» از فنلاند و «چارلز ماويان ديويس» از آمريکا در اين جشنواره روي ديوار رفته است. موزه امام علي(ع) در خيابان وليعصر(عج)، خيابان اسفنديار واقع است.
پاپ آرت در موزه هنرهاي معاصر تهران


نمايشگاه مروري بر آثار پاپ آرت و آپ آرت از «گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران » و«آثار چاپي هنرمندان معاصر مکزيک» که از سوي موزه ملي چاپ اين کشور به موزه هنرهاي معاصر تهران اهدا شده است، از روز سه شنبه 26 ارديبهشت ماه ساعت در موزه هنرهاي معاصر تهران افتتاح‌شده است. علاقه مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند تا 26 خرداد، همه روزه به جز جمعه‌ها و روزهاي تعطيل از ساعت 10 تا 18 به موزه هنرهاي معاصر تهران واقع در خيابان کارگر شمالي مراجعه کنند.
بينابينيت در ماه مهر


گالري ماه مهر از روز جمعه 22 ارديبهشت ميزبان نمايشگاهي گروهي با عنوان «بينابينيت» به گردآوري حميد سوري، مدرس تاريخ هنر و منتقد هنرهاي تجسمي است. در اين نمايشگاه آثاري از مهرداد افسري، ژينوس تقي زاده ، سعيد روانبخش، جاويد رمضاني، رزيتا شرف جهان، وحيد شريفيان، حامد صحيحي، بهرنگ صمدزادگان، سميرا عليخانزاده، فرهاد فزوني، اميرعلي قاسمي، بهنام کامراني، نصرت الله مسلميان، مهدي مقيم نژاد، مهران مهاجر و حسين والا منش به نمايش گذاشته شده است.


جلسه نشست نقد و بررسي اين نمايشگاه نيز روز شنبه 20 خرداد از ساعت 17 تا 20 در محل گالري ماه مهر برگزار مي‌شود. اين نمايشگاه تا 24 خرداد ماه ادامه خواهد داشت و علاقمندان مي‌توانند همه روزه به جز تعطيلات رسمي از ساعت 16 تا 20 براي بازديد از اين آثار به نشاني خيابان آفريقا، کوچه نيلوفر، پلاک 7 مراجعه کنند.
نقاشي و مجسمه در حنا


گالري حنا از روز جمعه 8 ارديبهشت ميزبان نمايشگاه نقاشي‌ها و مجسمه‌هاي رضا لواساني است. اين نمايشگاه تا 26 خرداد ادامه خواهد داشت و علاقمندان مي‌توانند روزهاي شنبه، دوشنبه، چهارشنبه و جمعه از ساعت 16 تا 20 براي بازديد از اين آثار به گالري حنا واقع در قيطريه، خيابان دولت، خيابان مطهري، خيابان اخلاقي، خيابان جهانتاب، بيگلرپور شرقي، پلاک 19 مراجعه کنند.
نظر شما