جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
ساعت : ۰۶:۱۹
کد خبر: ۱۰۸۵۶۰
|
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
عادی سازی روابط دست کم به نفع سه شخص امضا کننده این توافق یعنی بن زاید، نتانیاهو و ترامپ خواهد بود و هیچ ربطی به حل مسئله فلسطین نخواهد داشت چه اینکه اگر چنین بود دست کم فلسطینی ها می بایست از ان استقبال می کردند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ وهنر، پنجشنبه گذشته دونالد ترامپ از توافق امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی برای عادی سازی کامل روابط با نظارت آمریکا خبر داد و از آن به عنوان یک اقدام تاریخی برای حل مسئله فلسطین نام برد. ترامپ همچنین در توئیتی نوشت که قرار بود این توافق را به نام توافق ترامپ نامگذاری کند اما چون فکر کرده که رسانه ها آن را جدی نمی گیرند توافق ابراهیم نامگذاری کرده است.

همه دستاورد عادی سازی رابطه اسراییل و امارات + کاریکاتور

بلافاصله محمد بن زاید ولیعهد امارات و رئیس امارت ابوظبی در تویتی این خبر را تایید کرد و گفت این کار را بخاطر فلسطینی ها انجام داده است. وی گفت که با اسراییل توافق کردیم که الحاق کرانه باختری را متوقف کند و در عوض با انها روابط دیپلماتیک برقرار می کنیم.

بنیامین نتانیاهو هم در توییتی از این توافق به عنوان یک دستاورد بزرگ برای دنیا یاد کرد و گفت با درخواست بن زاید الحاق کرانه باختری را فعلا تعلیق! کرده است.

به دنبال رسانه ای شدن این خبر، اول از همه گروههای مختلف فلسطینی اعم از نمایندگان مقاومت و جریانهای هوادار مذاکره واکنش نشان دادند و جملگی بالاتفاق امارات را خائن به آرمان فلسطین و رهایی قدس شریف معرفی کردند.

ناگفته پیداست که امارات قربانی وضعیت نابسامان داخلی نتانیاهو و ترامپ شده است چون هر دوی اینها از درون با مشکل عدیده عدم مقبولیت روبرو هستند و به دنبال یک دستاورد ولو نمایشی هستند. 

نتانیاهو به دنبال برگزاری چهارمین انتخابات پارلمانی طی یکسال گذشته بود و ترامپ نیز در استانه انتخابات دور دوم ریاست جمهوری خود است. دست بر قضا هردو با عدم مقبولیت به دلایل ناکارآمدی در حوزه اجتماعی و اقتصادی و سیاست خارجی روبرو هشتند. از سوی دیگر امارات نیز در یک تنگنای راهبردی و امنیتی قرار گرفته است و هر سه برای فرار از این وضعیت به یک دستاورد نیازمندند.

به این ترتیب هر سه برای عبور از وضعیت جاری خود به یک نمایش قدرت نیاز مبرم دارند. عادی سازی روابط دست کم به نفع سه شخص امضا کننده این توافق یعنی بن زاید، نتانیاهو و ترامپ خواهد بود و هیچ ربطی به حل مسئله فلسطین نخواهد داشت چه اینکه اگر چنین بود دست کم فلسطینی ها می بایست از ان استقبال می کردند.مطالب مرتبط
نظر شما