شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
ساعت : ۱۲:۰۸
کد خبر: ۱۱۷۱۶۷
|
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵
از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مجموعه برنامه‌هایی را به مناسبت عید غدیر با عنوان «همیشه امیر» از ۳۰ تیر تا ۷ مرداد برگزار می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت عید غدیر مجموعه برنامه‌هایی با عنوان «همیشه امیر» و با شعار « دست در دست علی باید نهاد» و با سه رویکرد  ۱-بزرگداشت سنت‌های غدیر و ترویج جشن و شادی،۲- تبیین حقانیت ولایت و خلافت بلافصل امیرالمومنین علی(ع) در بین مردم، ۳- تقویت علقه و محبت مردم نسبت به حضرت علی(ع) را برگزار می‌کند. این برنامه‌ها به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا عمدتا به صورت مجازی برگزار می‌شود.

جشنواره «نقالان غدیر» برای دو گروه سنی کودک و نوجوان برگزار می‌شود. آموزش‌هاي نقالی به همراه محتواي مجالس نقالی «واقعه غدیر» توسط دبیرخانه جشنواره تولید و طی انتشار فراخوان و ثبت‌نام از علاقه‌مندان، شرکت کنندگان در جشنواره با اجراي نقالی با یکدیگر رقابت می‌کنند و در پایان جشنواره به برگزیدگان جوایزي اهدا می‌شـود. همچنین در مرحله پایانی رقابت، اجراهاي جشنواره در ایستگا مترو میدان ولیعصر(ایوان انتظار) انجام می‌شود.

همچنین برنامه‌ «با کاروان غدیر» با راه اندازي کارناوال شادي براي شـهروندان اجرا می‌شود. در این کارناوال،کاروانی از شتر به همراه دف نوازانی با سبک و پوشش لباس مسلمانان صدراسلام در سطح شـهر حرکت می‌کنند و با خواندن مدیحه و اشـعار غدیر و همچنین خطبه‌خوانی حال و هواي شهر را با غدیر همراه می‌کنند.

از دیگر برنامه‌های ویژه عید غدیر می‌توان به دومین جشنواره «بیعت بیت‌ها» اشاره کرد. این جشنواره ویژه اعیاد قربان تا غدیر و با موضوع ولایت امیرالمومنین علی علیه السـلام ویژه کانون‌های ادبی سازمان فرهنگی هنری و شاعران آیینی برگزار می شود. درپایان جشنواره، آثار برتر توسط اساتید حوزه خوشنویسی نگارش و در ایام دهه ولایت درلایت باکس‌های فرهنگ‌سرای مترو نمایش داده خواهد شد. این برنامه با مشارکت انجمن‌های شعری کشور اجرا می‌شود.

پویش مجازی «علی یار» با هدف دعوت از مردم برای کمک به نیازمندان و همچنین اطعام غدیر برگزار می‌شود. در این پویش از مخاطبان دعوت می‌شود تا درایام دهه ولایت به عشق امیرالمومنین علی(علیه السـلام) به یک نیازمند کمک کنند و با انتشار پوستر پویش در صفحه مجازي خود، دیگران را نیز به شرکت در پویش دعوت کنند.

مسابقه عکاسی«پلاک ۱۱۰» با موضوع عکاسی از سردرهایی که مزین به اسامی، القاب، اشعار و... منتسب به امیرالمؤمنین(ع) هستند، در دو بخش موبایلی و حرفه‌ای برگزار می‌شود و در نهایت به ۶ نفر از برگزیدگان به رسم یادبود جوایزی اهدا می‌شود. همچنین سردرهایی با ذکر ««ولایه علی بن ابی طالب حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی» برای عرضه به شهروندان تولید می‌شود.

پویش میدانی «یکشنبه‌های علوی» از دیگر برنامه‌های دهه ولایت سازمان فرهنگی هنری است. در این پویش بخش‌هاي کوتاه و اثرگذار از حکمت‌ها و خطبه‌های نهج‌البلاغه، استخراج و درقالب تولید محصـول «لوح جان» توسـط کانون‌هاي مردمی بین شـهروندان توزیع می‌شود

از دیگر برنامه‌های «عید غدیر» می‌توان به پویش مجازی «برادرانه» اشاره کرد. پویش«برادرانه» با هدف احیاي سنت عقد اخوت در روز عید غدیر که یادآور پیمان برادري حضـرت محمد مصـطفی(ص) با حضرتعلی(ع) و همچنین تقویت همبستگی اجتماعی بین مردم است، برگزار می‌شود. دراین پویش ضمن تولید و انتشار محتوا، از شهروندان دعوت می‌شود تا در روز عید غدیر با یکی از برادران یا خواهران دینی خود پیمان برادري بسته و پوستر پویش را براي ترویج این سنت حسنه در فضاي مجازي منتشر کنند.

ویژه‌برنامه «مهر آیین» با هدف دیدار از خانواده شهدا و تکریم آن‌ها در مناسبت‌های مختلف برگزار می‌شود. این برنامه به مناسبت عید غدیر با دیدار از خانواده شهدای سادات در ایام دهه ولایت برگزار می‌شود. نوجوانان با انتخاب یکی از شهدای سادات اقدام به تولید مستند میدانی یا مکتوب در مورد آن شهید کرده و در این بخش با یکدیگر رقابت می‌کنند. در پایان نیز مراسمی از خانواده معظم شهدای سادات تجلیل می‌شود.

مطالب مرتبط
نظر شما