چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰
ساعت : ۱۳:۲۳
کد خبر: ۱۱۸۴۸۹
|
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
دبیر اجرایی سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» از تمدید مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه سومین همایش ملی«تاریخ شفاهی دفاع مقدس» خبر داد و گفت: مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه این همایش تا پایان مهرماه تمدید شد.
تمدید مهلت ارسال مقالات به سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس»
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، به نقل از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، غلامرضا عزیزی رئیس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دبیر اجرایی همایش با اعلام این خبر گفت: همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» ۲۶ آذر مجازی برگزار می شود و مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه این همایش تا پایان مهر تمدید شد.

وی ادامه داد: مبانی نظری و پیشینه تاریخ شفاهی دفاع مقدس، تاریخ شفاهی دفاع  مقدس، ضرورت ها و فرصت ها، آسیب شناسی  و موانع پیش روی تاریخ شفاهی دفاع مقدس و نیز سیاست گذاری و نقش سازمان های لشکری و کشوری در تاریخ شفاهی دفاع مقدس از محورهای سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» است.

دبیر اجرایی همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» یادآور شد: علاقه مندان می‌توانند مقالات خود را به پست الکترونیکی info@defadocs.ir ارسال کنند.

سومین همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس با همکاری پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس برگزار می‌شود.

محورهای اصلی همایش شامل مبانی نظری و پیشینه تاریخ شفاهی دفاع مقدس؛ تاریخ شفاهی دفاع  مقدس، ضرورت ها و فرصت ها؛ آسیب شناسی و موانع پیش روی تاریخ شفاهی دفاع مقدس و نیز سیاست گذاری و نقش سازمان های لشکری و کشوری در تاریخ شفاهی دفاع مقدس می شود.

مبانی نظری و پیشینه تاریخ شفاهی دفاع شامل موضوعاتی چون نقش تاریخ شفاهی دفاع مقدس در تاریخ نگاری معاصر، نقش و کارکرد تاریخ شفاهی در توسعه تاریخ اجتماعی، مبانی جامعه شناختی تاریخ شفاهی دفاع مقدس، انواع داده های اطلاعاتی در ثبت تاریخ جنگ و جایگاه تاریخ شفاهی، تاریخ شفاهی فرماندهی امام خمینی (ره) در دفاع مقدس و اصول ویژگی های مکتب سپهبد شهید قاسم سلیمانی در احیای و ترویج تاریخ شفاهی دفاع مقدس می شود.

 محور تاریخ شفاهی دفاع  مقدس، ضرورت ها و فرصت ها نیز شامل موضوعاتی؛ چون نقش اسناد محلی در تدوین تاریخ شفاهی، نقش هنر و رسانه در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، نقش تاریخ شفاهی اقشار مختلف (زنان، روحانیت، دانش آموزان و ...) در هشت سال دفاع مقدس، تاریخ شفاهی دفاع مقدس و فضای مجازی، ضرورت های تدوین تاریخ شفاهی دولت و دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، چگونگی و نحوه انتقال تجربیات تاریخ شفاهی دفاع مقدس به سایر ملل، راه کارهای حفظ و نشر ارزش های دفاع در سازمان های لشکری و کشوری به نسل آینده، جایگاه و نقش اندیشه های امام خمینی (ره) در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، جایگاه و نقش اندیشه های مقام معظم رهبری(مدظله) در تاریخ شفاهی دفاع مقدس و ضرورت‌های تدوین تاریخ شفاهی مدافعات حرم و جبهه مقاومت می‌شود.

آسیب‌شناسی تاریخ شفاهی دفاع مقدس در حوزه مرزهای مشترک با خاطره نویسی، چالش های مصاحبه گر در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، نقش تدوینگر در بازنشر و گویاسازی منابع در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، تحلیلی بر چگونگی ثبت و ضبط تاریخ شفاهی دفاع مقدس، نقد و بررسی اطلاعات حاصل از مصاحبه در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، موانع توسعه و ترویج تاریخ شفاهی دفاع مقدس در سازمان‌های لشکری و کشوری، باید و نبایدهای تاریخ شفاهی دفاع مقدس در  حوزه آزادگان، واکاوی و نقد آثار منتشر شده تاریخ شفاهی دفاع مقدس، آسیب شناسی به‌کارگیری تاریخ شفاهی دفاع مقدس در تحقیقات دانشگاهی و آرشیوهای تاریخ شفاهی دفاع مقدس فرصت یا تهدید از موضوعات سومین محور همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس است.

در حوزه سیاست‌گذاری و نقش سازمان‌های لشکری و کشوری در تاریخ شفاهی دفاع مقدس موضوعاتی چون نقش سیاست گذاری‌ها در احیا، حفظ و ترویج و نهادینه سازی تاریخ شفاهی دفاع مقدس، چگونگی ساز و کار مصاحبه گر و تدوین‌گر در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، نظام حقوقی در تدوین تاریخ شفاهی دفاع مقدس، چگونگی تبدیل تاریخ شفاهی به اسناد مکتوب و نحوه بهره برداری بهینه، واکاوی نقد و بررسی فعالیت موسسات تاریخ شفاهی دفاع مقدس و یکسان سازی فعالیت‌های تاریخ شفاهی در سازمان‌های کشوری و لشکری دربر گرفته می‌شود.

دبیرخانه همایش از دریافت سایر موضوعات مرتبط با تاریخ شفاهی دفاع مقدس استقبال می کند به این ترتیب که مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش نباید پیش از این همایش منتشر شده باشد، بین ۱۵ تا ۲۰ صفحه A۴ در نرم افزار word ۲۰۰۷ و با فونت B NAZANIN  و قلم ۱۴ تنظیم و ارسال شود، مقاله دارای چیکده و کلید واژه باشد، شماره تماس و مشخصات کامل نویسنده، نویسندگان در مقاله درج شود و ارجاعات به صورت داخل متن و با استفاده از روش APA اعمال شود.
نظر شما