يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
ساعت : ۲۲:۰۸
کد خبر: ۱۱۵۵۶۱
|
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
کتاب «رسانه و سبک زندگی» نوشته عباس معلمی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شد.
کتاب «رسانه و سبک زندگی» منتشر شد
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فرهنگ و هنر ،  کتاب «رسانه و سبک زندگی» نوشته عباس معلمی به‌تازگی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شده است.

عباس معلمی نویسنده این‌کتاب سوابقی چون عضویت هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم، مدیریت کل سابق پژوهشی مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما، قائم‌مقام سابق مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما، عضویت سابق شورای دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور، عضویت سابق شورای سیاست‌گذاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مشاور رئیس سابق و عضو سابق شورای برنامه‌ریزی مرکز طرح و برنامه‌ریزی سازمان صداوسیما و مشاور مدیر کل سابق و عضو شورای برنامه‌ریزی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران را در کارنامه دارد.

به گزارش مهر ، کتاب «رسانه و سبک زندگی» مجموعه ۱۹ مقاله و گفت‌وگوی فرهنگی عباس معلمی است که از نیمه دوم دهه هفتاد تاکنون در نشریات و سایت‌های گوناگون منتشر شده‌اند و وجه مشترک‌شان، دو مساله سبک زندگی و رسانه است و در بعضی از گفتگوها و مطالب، هر دو موضوع بررسی شده‌اند.

در بخشی از مقدمه این‌کتاب آمده است:

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بیش از آنکه یک انقلاب ضداستبدادی داخلی و یا حتی ضداستعماری باشد، آغازی برای یک انقلاب جهانی علیه تمدن مادی و فاسد غرب است؛ وبیش از آنکه یک انقلاب اقتصادی ویا حتی سیاسی (به‌معنای متداول) باشد یک انقلاب فرهنگی است. این انقلاب داعیه‌دار تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور است. محور تمدن مادی موجود، اقتصاد است که فرهنگ و سیاست را «خدمات» اقتصاد محسوب می‌کند. درحالی‌که در تمدن اسلامی اقتصاد زمینه‌ساز رشد و تعالی فرهنگ و سیاست به‌معنای «تولی و ولایت» است. این تمدن، مدل و شاخص‌های خاص خود را می‌خواهد که متأسفانه نسبت به آن بی‌توجهی و یا کم‌توجهی شده است؛ و هنوز بعد از قریب چهل سال شاخص‌های اقتصادی معیار برنامه‌ریزی‌های خرد، کلان و پیشرفت کشور است.

سبک زندگی یا همان تعلقات، دانش‌ها و آداب‌ورسوم اجتماعی، خانوادگی و فردی، مهم‌ترین محل بروز یک فرهنگ است و رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی تأثیرگذارترین ابزار تثبیت یا تغییر فرهنگ به‌حساب می‌آیند.

این‌کتاب با ۳۱۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان منتشر شده است.
نظر شما