يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
ساعت : ۰۴:۰۸
کد خبر: ۹۹۸۰۴
|
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران خبر داد:
نشست هماهنگی جشن‌های گسترده بهار مهربانی به مناسبت ولادت حضرت محمد(ص) و هفته وحدت در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.
تهران در انتظار «جشن‌های گسترده بهار مهربانی»به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نشست هماهنگی جشن‌های گسترده «بهار مهربانی» با حضور سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ، سید محمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، حجت الاسلام نجفی جانشین معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، محمد حسین حجازی مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد،  احد جاودانی مدیرکل ارشاد تهران و جمعی از مدیران سازمان فرهنگی هنری در این سازمان برگزار شد.

در ابتدا سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در توضیح برگزاری جشن‌های گسترده بهار مهربانی گفت: پس از دستور ریاست محترم جمهوری و طرح موضوع در هیات دولت ستادی با عنوان «جشن‌های بهار مهربانی» در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیر نظر وزیر ارشاد تشکیل شد . هدف این ستاد برگزاری جشن ولادت حضرت محمد (ص) در فضایی متفاوت نسبت به سال‌های گذشته است. جلساتی با اعضای این ستاد برگزار شد و در نهایت مصوبات آن به تصویب شورای فرهنگی عمومی کشور رسید و کلیات طرح به صورت یک شیوه‌نامه به استان‌ها ابلاغ شد . در این مصوبه اداره کل ارشاد اسلامی هر استان دبیر و استاندار، ریاست ستاد را بر عهده دارد. در تهران استثنائا مسئولیت ستاد بر عهده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گذاشته شده است و امیدواریم با همکاری همه نهادهای فرهنگی بتوانیم رویکرد متفاوتی داشته باشیم.

وی افزود : هدف آن است که در ماه ربیع با برگزاری جشن‌های متنوع نشاط و امید را در جامعه بیشترکنیم.

اوحدی با اشاره به این که در این ستاد از همه دستگاه‌ها برای همکاری دعوت می‌کنیم ، گفت: وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد، شهرداری‌ تهران ، نیروی انتظامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رسانه ملی بخشی از دستگاه هایی هستند که به طور مستقیم در این ستاد نقش آفرینی خواهند کرد .

رییس سازمان فرهنگی هنری در ادامه گفت: در شیوه‌نامه ستاد عالی جشن‌های بهار مهربانی نگاه بر آن است که جشن‌ها مردمی و به صورت خانواده محور برگزار شود. 

وی در ادامه به تعدادی از برنامه‌های مطرح شده اشاره کرد: باید چند جانمایی در تهران صورت گیرد تا با توجه به شرایط آب و هوایی بخش عمده برنامه‌ها را در فضای باز برگزار کنیم. از جمه فضاهای پیشنهاد شده میدان آزادی، باغ موزه قصر، باغ کتاب، فرهنگ‌سرای ولا و نقاط دیگری همچون : بوستان ولایت، توچال، دریاچه چیتگر، بوستان قیطریه و... است. همچنین برگزاری برنامه‌های ترکیبی مانند برنامه‌ای که در نوروز در بلوار کشاورز برگزار شد؛ کارگاه‌های زنده هنرهای تجسمی، تئاتر‌های میدانی، موسیقی محلی، جشنواره شعر، راه‌اندازی کاروان گل، جشنواره غذا با عنوان سفره مهربانی، نور افشانی در 12 میدان، برنامه گردشگری برای تقریب مذاهب، نیم بها کردن ظرفیت‌ها و امکانات موجود در شهر و ... از جمله برنامه های پیشنهادی است.
سعید اوحدی در پایان تاکید کرد: برنامه با مشارکت مردم برگزار می‌شود و هدف آن است که از حالت برنامه‌های کلیشه‌ای خارج شود.

در ادامه نشست سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مردم ما در فرهنگ و تاریخ ۱۴۰۰ ساله‌ای که از مسلمان شدنمان می‌گذرد، در اعتقادات و باورهایشان به تناسب رسیده‌اند. گمان می‌کنم اگر ما همین سنت‌های شادیانه و شادمانه خودمان را احیا کنیم بخش بزرگی از این راه را طی کرده‌ایم. در موسیقی ما نغمه‌هایی است که ویژه ولادت رسول خاتم (ص) به وجود آمده است. همه این‌ها نشان می‌دهد ما  از قرن‌ها پیش التفات ویژه‌ای به تکریم و بزرگداشت امامان داشته‌ایم.

وی افزود: گمان می‌کنم اگر دستگاه‌های عضو این جلسه، اقداماتی را که باید انجام دهیم به یک رشته واحد مثل دانه‌های تسبیح به نخ کشیم و همه را مرتب و منظم کنیم، برنامه بزرگ و کلانی شکل خواهد گرفت که دور از ذهن نیست.

حسینی در پایان گفت: همانطورکه دکتر صالحی فرمودند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام قد به دنبال آن است که این شادی اجتماعی را به عنوان جشن بهار مهربانی پیگیری کند و از ظرفیت ادارات کل استانی و واحدهای ستادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای خدمت به برگزاری این جشن‌ها کمک گرفته می‌شود.  ستاد عالی جشن‌های بهار مهربانی به مدیریت مهندس اوحدی به طور قطع به خوبی برگزار خواهد شد اما اگر بتوانیم آیین‌های محلی و سنتی خود را تحت این مجموعه احیا کنیم‌، انرژی سال بعد را همین الان فراهم کرده‌ایم.

در این نشست همچنین نماینده نهادها و سازمان‌ها به ارائه طرح و پیشنهاد برای برگزاری جشن‌های پیامبر مهربانی پرداختند.

مطالب مرتبط
نظر شما